Weryfikacja telefoniczna klienta – pożyczkobiorcy

W dzisiejszych czasach pożyczki pozabankowe są dostępne praktycznie od ręki. Ten dodatkowy zastrzyk gotówki możemy przeznaczyć na dowolny cel. Jednak by uzyskać tego rodzaju wsparcie należy przejść procedurę weryfikacyjną. Podstawowa weryfikacja tożsamości jest często nieodłącznym elementem w procesie pożyczania online. Obecnie najczęściej możemy spotkać weryfikację za pomocą:

  • przelewu bankowego;
  • poprzez aplikację;
  • rozmowy telefonicznej;
  • za pośrednictwem kuriera.

Weryfikacja twojego wniosku to najważniejszy etap podczas udzielania pożyczki. To od jej wyniku zależy, czy otrzymasz pieniądze. Warto uzbroić się, zatem w cierpliwość i mieć świadomość tego, że zanim weryfikacja zostanie zakończona, może upłynąć trochę czasu.

Jak wygląda weryfikacja telefoniczna?

W trakcie wypełniania wniosku na pewno zauważysz, że konieczne jest podanie numeru telefonu komórkowego. Pożyczki na telefon są dostępne dla osób, które nie posiadają konta bankowego i nie mogą potwierdzić swojej tożsamości przez przelew bankowy. Weryfikacja wszystkich koniecznych do uzyskania pożyczki danych odbywa się podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem firmy pożyczkowej.

Niestety konsultant z firmy pożyczkowej może zadzwonić od razu po przesłaniu wypełnionego formularza, a może dopiero po upływie kilku godzin. Czas oczekiwania zależy od tego, jak wielu klientów w danym momencie zgłasza się po pożyczkę.

Podczas weryfikacji przez telefon komórkowy pożyczkodawca najczęściej pyta jeszcze raz o podstawowe dane osobowe, aby potwierdzić wpisane we wniosku informacje, a w razie potrzeby dopytuje o inne interesujące go szczegóły. Takie jak: aktualna sytuacja finansowa, sytuacja mieszkaniowa, status rodzinny, posiadane zobowiązania finansowe.

Wszystkie te pytania służą do dokonania oceny zdolności pożyczkowej. Sprawdza się w ten sposób, czy osoba chcąca skorzystać z usług danej firmy będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Pożyczkodawcy wolą od razu wiedzieć, komu pożyczają, niż później tracić czas na odzyskiwanie należności.

Czasami zdarza się, że po wykonaniu wyżej opisanych czynności pracownik prosi o przesłanie dokumentów uwierzytelniających osobę pożyczkobiorcy. Chodzi tu m.in. o: skan umowy o pracę, wyciąg z konta bankowego, odcinek renty lub emerytury, potwierdzenie wykonywania pracy podpisane przez przełożonego lub księgową.

Czy jest to ostateczna weryfikacja?

Szybka pożyczka jest popularną formą pomocy finansowej. Instytucje pozabankowe w trosce o bezpieczeństwo swoich klientów wprowadzają szereg zabezpieczeń. Najczęstszą metodą wykorzystywaną przez pożyczkobiorców jest weryfikacja poprzez okazanie dowodu osobistego. Wymagane są podstawowe informacje, takie jak: imię, nazwisko, PESEL oraz numer i seria tego dokumentu. Firma udzielająca pożyczek wymaga symbolicznego przelewu bankowego, najczęściej na kwotę 1zł lub 1 gr. Operacja bankowa musi być wykonana z rachunku pożyczkobiorcy.

Część instytucji nadal preferuje metodę weryfikacji danych przez kuriera. Ta metoda z powodzeniem może zastąpić weryfikację telefoniczną i przelew groszowy. Podczas wizyty w domu pożyczkobiorcy, kurier ma obowiązek sprawdzenia danych klienta w oparciu o jego dowód osobisty. Nie jest to jednoznaczne z otrzymaniem tzw. pożyczki z dostawą do domu – kurier nie wręcza, pieniędzy do ręki.

Oprócz weryfikacji przelewem firmy również korzystają z takich narzędzi jak Instantor, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości klienta. Ponadto pracownicy większości instytucji pozabankowych sprawdzają dane w rejestrach, takich jak BIK, ERIF i KRD. Również warto mieć na uwadze, że niektórzy pożyczkodawcy wymagają zaświadczenia o dochodach. W takich przypadkach warto jak najszybciej okazać wymagany dokument osobiście lub drogą elektroniczną. Pożyczkodawcy starają się eliminować sytuacje, gdy pożyczkobiorca jest niewypłacalny i nie jest w stanie spłacać zaciągniętej pożyczki.