Waloryzacja emerytur 2019

Zgodnie z tytułem tekstu skupimy się na tegorocznej waloryzacji emerytur. Zadajesz sobie pytanie, co należy rozumieć przez waloryzację emerytur? Jeśli tak, odpowiedzi należy szukać w tekście.
Oczywiście nie jest to jedyne pytanie, na którym się skupimy.

Co to jest waloryzacja emerytur?

Skoro wprowadzenie za nami, pora skupić się na najważniejszym, czyli na konkretach. Jak zapewne wiesz, rosnące zarobki i koszty utrzymania to nie jest coś zaskakującego. To samo można też powiedzieć na temat rosnących kosztów utrzymania.
Zastanawiasz się nad tym, dlaczego mowa o tym właśnie w tym momencie? Mówiąc wprost — waloryzacja to przystosowanie wysokości emerytur do rosnących zarobków i kosztów utrzymania (tak najkrócej rzecz ujmując).

Co by nie mówić, waloryzacja jest bardzo ważna — co by się działo, gdyby nie dochodziło do waloryzacji? Rzecz jasna emerytury traciłby swoją wartość. Trzeba jednak od razu dodać, że waloryzacja jest obowiązkowa. Co do szczegółów, obowiązek waloryzacji wiąże się ze standardami międzynarodowymi określonymi w konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy i Rady Europy. Warto też wiedzieć, że efektem tego są systemy działające na różnych zasadach.

Jak wyglądała waloryzacja w 2019 roku?

Interesuje Cię tegoroczna waloryzacja? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że tegoroczna waloryzacja już się odbyła (waloryzacja ma miejsce co roku, licząc od dnia 1 marca). Co można powiedzieć na temat szczegółów? Waloryzację można określić jako pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy wymiaru. Pewnie od razu pojawiło się pytanie, przez co mnoży się kwotę świadczenia i podstawy wymiaru? Tak dochodzimy do wskaźnika waloryzacji — czym jest wskaźnik waloryzacji?

Wskaźnik ten wiąże się ze średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym. Musisz jednak wiedzieć, że wskaźnik ten zwiększa się o minimum 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Naturalnie ta definicja odnosi się do każdej waloryzacji, nie tylko tegorocznej.

Chcesz poznać dokładne podwyżki? Wskaźnik waloryzacji wynosił 102,86% (oznacza to, że emerytury wzrosły o 2,86%). Niemniej są pewne zastrzeżenia, o których wypada wspomnieć. Przechodząc od razu do sedna – minimalny wzrost emerytury wyniósł 70 zł. Co więcej, ten wzrost nie dotyczył wszystkich emerytur — jeśli emerytura przysługiwała w kwocie niższej niż 1029,80 zł, obowiązywał wspomniany już wskaźnik waloryzacji.

Korzyści z waloryzacji emerytur

Zastanawiasz się nad tym, jakie korzyści związane są z waloryzacją emerytur? W zasadzie korzyść jest jedna, ale niewątpliwie bardzo istotna — oczywiście chodzi o reakcję na rosnące koszty utrzymania. Zgodnie z tym, co znalazło się już w tekście, brak waloryzacji miałby spory wpływ na emerytury (w takiej sytuacji emerytury systematycznie traciłyby swoją wartość).

Warto też od razu zadać sobie pytanie, czy waloryzacja w 100% spełnia swoje zadanie? Trudno jednak cokolwiek powiedzieć, najlepiej byłoby, żeby wypowiedzieli się emeryci.