Umowa pożyczki – na co zwracać uwagę?

Nieplanowane wydatki zdarzają się każdemu z nas. Konieczność naprawy auta, zakupu leków, czy pilnej spłaty zobowiązań to sytuacje, które stawiają nas w trudnej, kłopotliwej sytuacji finansowej. Gdy pojawia się nagła potrzeba gotówki pierwsze, o czym myślimy to zaciągnięcie pożyczki. Wtedy z pomocą przychodzą banki, firmy pozabankowe oraz prywatni inwestorzy, którzy oferują krótko i długoterminowe pożyczki.

Coraz więcej Polaków decyduje się na tego różnego rodzaju pożyczki gotówkowe, które gwarantują nam pożyczkę bez zaświadczeń, szybką wypłatę, a nawet możliwość podpisania umowy przez Internet bez wychodzenia z domu. Gdy zależy nam na czasie, czasem nie myślimy nawet o konsekwencjach naszych działań, cieszymy się z decyzji pozytywnej i automatycznie podpisujemy umowę nawet bez zapoznania się z jej treścią.

Warto pamiętać jednak, że umowa pożyczki jest niezwykle istotnym dokumentem, dlatego, zanim podpiszesz umowę dokładnie sprawdź warunki, na jakich jest ona oferowana.

Co powinna zawierać umowa pożyczki?

Pożyczki pozabankowe dzięki swej dostępności stały się popularnym sposobem pozyskiwania dodatkowych zasobów finansowych. Z pożyczek pozabankowych korzysta bardzo wiele osób, które z powodu braku dostatecznej zdolności kredytowej nie mogą zdobyć finansowania w banku lub nie chcą korzystać z jego usług ze względu na rozbudowane wymagania formalne. Poniżej przedstawiamy elementy, które powinny pojawić się w umowie pożyczki.

  • dokładne określenie stron umowy, czyli imię, nazwisko, adres konsumenta oraz dane pożyczkodawcy;
  • informacje o rodzaju zaciąganej pożyczki;
  • czas obowiązywania umowy pożyczki (okres kredytowania);
  • całkowita kwota pożyczki lub liczba wydanych rzeczy;
  • termin i sposób wypłaty pożyczki;
  • wysokość stopy oprocentowania pożyczki;
  • wysokość rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania;
  • wysokość całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta, ustalona w dniu zawarcia umowy;
  • zasady i termin dokonania spłaty pożyczki;
  • informacje o wszystkich dodatkowych kosztach, takich jak prowizje i marże;
  • wskazanie skutków braku płatności rat pożyczki czy opóźnienia z zapłatą rat lub całkowitej spłaty pożyczki;
  • informacje o konieczności poniesienia opłat notarialnych, jeśli takie występują;
  • pouczenie o możliwości odstąpienia od zawartej umowy pożyczki w odpowiednim terminie.

Na, które zapisy zwrócić uwagę?

Podstawą udzielania kredytów bankowych jest umowa podpisywana pomiędzy bankiem a kredytobiorcą lub kredytobiorcami. Nawet pożyczając gotówkę od sprawdzonej firmy warto zapoznać się z dokumentami. Bez względu na to, czy umowę podpisujemy w banku, czy w innej instytucji jest to jedyny dokument, który określa najważniejsze postanowienia obu stron dotyczące udzielonego zobowiązania. Stanowi, zatem ochronę zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy.

  1. Dokładnie zapoznaj się z umową oraz wszystkimi załącznikami;
  2. Sprawdź podaną w umowie wartość RRSO;
  3. Zwróć uwagę na maksymalną wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek;
  4. Pamiętaj, oprocentowanie kredytu to nie jedyny koszt kredytu;
  5. Sprawdź, jakiego zabezpieczenia wymaga firma udzielająca pożyczki;
  6. Pamiętaj, że masz prawo do odstąpienia od umowy.

Zapisy zawarte w umowie pożyczki są bardzo istotne, dlatego warto za każdym razem, gdy zaciąga się zobowiązanie, dokładnie je przeczytać i na spokojnie przeanalizować. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy wyjaśnić je dokładnie z obsługującym nas doradcą finansowym.