Jak sprawdzić zadłużenie?

Nieuregulowana rata kredytu, rachunek za telefon czy prąd – powodów zaległości może być wiele. Niezależnie od kwoty, która stanowi wartość zadłużenia, można trafić na listy dłużników. Niespłacane rachunki przez dłuższy czas mogą przysporzyć wielu problemów.

Zanim zaczniesz planować spłatę długów, musisz wiedzieć, z czym dokładnie się mierzysz. Oznacza to, że konieczne jest sprawdzenie, jak wysokie jest Twoje zadłużenie. Możesz to zrobić, sięgając po wsparcie instytucji, które zajmują się gromadzeniem danych związanych z Twoją historią finansową. Najpopularniejsze to BIG-i oraz BIK. W dzisiejszym artykule dowiesz się, gdzie można sprawdzić zadłużenie oraz ile to kosztuje.

Gdzie można sprawdzić zadłużenie?

Zebranie informacji o sumie zadłużenia oraz podmiotach, którym zalegamy z płatnościami, to pierwszy krok, jaki należy wykonać, aby wejść na drogę prowadzącą ku spłacie długów. Często bywa tak, że pojedynczych zobowiązań jest na tyle dużo, że trzeba sięgnąć do ogólnodostępnych baz, w których znajdziemy wszystkie informacje na temat zaległych płatności.

Sprawdzenie swojego zadłużenia wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Obecnie w Polsce istnieje kilka baz, w których znajdziemy informacje o osobach zalegających ze spłatą zobowiązań. Jednak prawda jest taka, że po dług szybko zgłoszą się sami wierzyciele. Dziś praktycznie każda osoba może sprawdzić dane o stanie swoich zobowiązań finansowych w czterech głównych Biurach Informacji Gospodarczej.

ERIF BIG

To biuro informacji gospodarczej, które przyjmuje, przechowuje i ujawnia dane zarówno o dłużnikach, jak i o płatnikach, którzy regulują terminowo swoje zobowiązania finansowe. Tutaj znajdują się dane o zobowiązaniach pochodzących z pierwotnego i wtórnego rynku, w tym telekomunikacyjnego, multimedialnego, bankowego, finansowego czy sektora budżetowego. Sprawdzenie listy jest darmowe raz na 6 miesięcy.

BIK

Szukanie informacji o swoich długach warto zacząć od sprawdzenia BIK-u. Znajdują się tam wszystkie nasze zobowiązania, które zaciągnęliśmy w bankach, SKOK-ach, a także w niektórych firmach udzielających pożyczek. Pocieszającym jest fakt, że raz na pół roku można pobrać zupełnie za darmo taki raport z BIK-u.

Raport ten zawiera wszystkie nasz bieżące zobowiązania oraz ich status, tzn, czy są one spłacane na czas, czy mamy jakieś długi objęte windykacją czy postępowaniem komorniczym. Takie informacje z raportu BIK wyciągniemy bardzo szybko. Raport z BIK-u można pobrać na dwa sposoby: w wersji papierowej i elektronicznej.

KRD

Z kolei Krajowy Rejestr Długów oferuje usługę “Sprawdź swój PESEL”, w ramach, której można otrzymać aktualny raport zawierający informacje o terminowej spłacie zobowiązań oraz swoich ewentualnych zadłużeniach. KRD ma ofertę zarówno dla firm, jak i konsumentów – ci drudzy mogą uzyskać wgląd do bazy bezpłatnie.

Z takiego samego raportu korzystają banki i instytucje pożyczkowe, w celu sprawdzenia historii zobowiązań osoby wnioskującej o kredyt lub pożyczkę.

BIG InfoMonitor

W bazie BIG InfoMonitor przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o zaległym zadłużeniu osób i firm. W tym celu prowadzi Rejestr Dłużników, umożliwia dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich oraz stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki. Korzystanie z BIG jest darmowe, ale TYLKO raz na pół roku. Co 6 miesięcy możemy, więc bezpłatnie pobrać raport na temat swojego ewentualnego zadłużenia.

Ile kosztuje sprawdzenie?

W naszym kraju nie brakuje osób tkwiących w spirali zadłużenia. Spirala działa bezwzględnie, a pierwszym krokiem do wyjścia z niej jest dokładne ustalenie, komu i co właściwie jesteśmy winni. Informacje na ten temat można znaleźć w różnych bazach dłużników.

Rejestracja w BIK-u odbywa się na stronie www.bik.pl, po rejestracji należy zweryfikować swoje konto, wysyłają do rejestru skan lub zdjęcie dowodu osobistego. Po zweryfikowaniu profilu można przystąpić do pobrania raportu BIK. Raport jest płatny i kosztuje 39 zł – jednorazowo lub 99 zł za 12 raportów do wykorzystania przez rok od daty zakupu pakietu. W celu wygenerowania raportu należy zalogować się na swoje konto, a następnie wybrać interesującą Cię ofertę i dokonać płatności – zaraz potem dokument zostanie wygenerowany.