Zaciągnięcie kredytu bankowego jest dużym zobowiązaniem wiążącym się z zapłatą różnego rodzaju prowizji, opłat wstępnych oraz składek ubezpieczeń. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te dodatkowe opłaty podlegają zwrotowi po wcześniejszej spłacie zobowiązania.
Wcześniejsza spłata kredytu to możliwość regulacji zadłużenia przed wyznaczonym wcześniej terminem. Przedterminowa spłata może dotyczyć zarówno kredytu bankowego, jak i np. firmy pożyczkowe działające online.
Wcześniejszej spłaty kredytu dokonujemy w taki sam sposób, w jaki przelewalibyśmy kredytodawcy pieniądze za kolejną ratę. Potrzebne nam będą: numer naszej pożyczki, a także specjalny numer konta kredytodawcy. Warto przed podjęciem decyzji dotyczącej wcześniejszej spłaty zadłużenia dowiedzieć się, czy jest ono darmowe. Informację taką powinniśmy uzyskać już w momencie wnioskowania o pożyczkę, dlatego warto np. zajrzeć w podpisaną umowę kredytową. Po spłaceniu kredytu konsumenckiego kredytodawca powinien zwrócić nam prowizję oraz odsetki powstałe za niewykorzystany przez nas czas kredytowania.
Wysokość prowizji od wcześniejszej spłaty
W wielu bankach, jak i instytucjach pozabankowych istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Jest to dobra opcja dla tych, którzy chcą pozbyć się długu. Taka operacja niestety nie opłaca się każdemu kredytobiorcy. Jej rentowność, zależy od tego, ile rat już spłacono, a także, na jakich warunkach został udzielony kredyt.
Wcześniejsza spłata zadłużenia w banku daje kredytobiorcy prawo do otrzymania zwrotu części opłat przygotowawczych i prowizji. Osoba, która spłaci kredyt wcześniej może starać się o zwrot części prowizji, która pobierana jest od razu po uruchomieniu kredytu. Wysokość prowizji waha się w zależności od okresu, w jakim świadczenie w terminie określonym w umowie zostałoby spełnione. Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu nie może wynosić więcej niż 1% spłacanej części kredytu, jeśli okres pomiędzy datą spłaty kredytu a terminem jego spłaty przenosi jeden rok. Natomiast gdy okres ten jest krótszy niż jeden rok, maksymalna wysokość prowizji może wynosić 0,5%.
Przykładowo, jeśli masz kredyt na 10 lat i po 5 latach chcesz spłacić wcześniej, to możesz starać się o zwrot za te 5 lat, więc praktycznie połowa prowizji, jaką bank od Ciebie pobrał.
Pożyczki pozabankowe nie mają prowizji
Wiele firm pozabankowych w swojej ofercie posiada pierwszą pożyczkę za darmo. Pożyczka za darmo dotyczy przede wszystkim oferty chwilówek, czyli krótkoterminowych pożyczek udzielanych zazwyczaj na 30 dni lub maksymalnie 61 dni. Darmowa pożyczka charakteryzuje się tym, że klient, zaciągając pierwszą pożyczkę, oddaje taką samą kwotę, jaką uzyskał na konto bankowe. Chwilówki oferowane przez pozabankowe firmy pożyczkowe znane są z promocji dostępnej wyłącznie dla nowych klientów, czyli sytuacji, w której pierwsza pożyczka online jest udzielana za darmo. Za darmo oznacza tak naprawdę świadczenie pieniężne nieobwarowane żadnymi dodatkowymi kosztami. Pożyczkobiorca nie pobiera więc prowizji za udzieloną pożyczkę. Pierwsza pożyczka za darmo to dobre rozwiązanie dla osób chcących uzyskać niską kwotę pożyczki, z krótkoterminową spłatą.