Pożyczki prywatne (społecznościowe) – plusy i minusy

Pożyczka społeczna, zwana też społecznościową lub prywatną, jest owocem pomysłowości Brytyjczyków. Podstawowa zasada social lendingu dotyczy zawarcia umowy między dwiema osobami fizycznymi – bez udziału instytucji finansowych.

Sama koncepcja social lending jest dość prosta. Za pośrednictwem specjalnych portali internetowych, prywatni inwestorzy mogą udzielać pożyczek innym osobom. Porównać można to do pożyczki od np. sąsiada czy znajomego, ponieważ także tutaj umowa pożyczki prywatnej wymaga minimum formalności, a warunki pożyczki ustalane są między stronami umowy. Pożyczki od prywatnych inwestorów pozwalają na sfinansowanie drobnych wydatków.

Pożyczkodawcami są zazwyczaj majętne osoby, które stać na zainwestowanie swoich pieniędzy w rynek pożyczkowy. Osoby prywatne, które udzielają pożyczek nie sprawdzają wpisów w BIK i BIG. Zazwyczaj klienci mogą też uniknąć sprawdzania wysokości miesięcznych dochodów. Popularne pożyczki prywatne, czyli pożyczanie pieniędzy na zasadach socjal lending ma swoje plusy i minusy, o których warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na tę formę finansowania. Poniżej przedstawimy najważniejsze wady i zalety tych pożyczek.

Plusy pożyczek społecznościowych

W dzisiejszych czasach zaciągnięcie pożyczki społecznościowej to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą pożyczyć pieniądze, omijając banki i instytucje finansowe. Poniżej przedstawiamy kilka plusów pożyczek prywatnych inwestorów.

  1. Duży wybór – wielość portali i wielość osób w nich zarejestrowanych przekłada się na wielość ofert pożyczkowych. Możemy znaleźć, zatem oferty pożyczek bardzo małych (na kilkaset złotych), i bardzo dużych (wystarczających na przykład na remont mieszkania). Rozpiętość kwot pożyczki jest ogromna.
  2. Możliwość samodzielnego określenia warunków pożyczki;
  3. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel;
  4. Pożyczkę możemy otrzymać całkowicie przez internet;
  5. Niskie koszty związane z pożyczeniem pieniędzy
  6. Nieograniczona dostępność kwotowa – od kilkuset złotych do nawet stu tysięcy złotych;
  7. Niska cena – zazwyczaj osoby, które oferują pożyczki na takich portalach, proponują oprocentowanie znacznie niższe niż to, które jest aktualnie w bankach;
  8. Minimum formalności – wynika z samej idei pożyczek społecznościowych, które mają na celu ominięcie instytucji bankowych i parabankowych podczas pożyczania.
  9. dla inwestorów – dodatkowy sposób na zarobek.

Minusy pożyczek prywatnych

O pożyczkach prywatnych zapewne słyszał każdy z nas, choć możemy nie zdawać sobie z tego do końca sprawy. Pożyczka prywatna to nic innego jak pieniądze użyczone jednemu podmiotowi przez drugi bez udziału żadnej instytucji finansowej czy jakiegokolwiek pośrednika. Pożyczki udzielić może w zasadzie każda osoba prywatna, która ma oczywiście zdolności finansowe. Poniżej przedstawiam kilka minusów związanych z pożyczką prywatną:

  1. Nie można otrzymać pieniędzy od ręki – trzeba poczekać na zakończenie aukcji pożyczkowej;
  2. Nie każda aukcja pożyczkowa kończy się udzieleniem pożyczki;
  3. Aby przyciągnąć inwestorów, trzeba zaproponować wysokie oprocentowanie i przejść szereg weryfikacji, które są płatne;
  4. Trudności z pożyczeniem większych sum w przypadku nowych klientów;
  5. Dla inwestorów niski poziom bezpieczeństwa. Istnieje też duże prawdopodobieństwo i możliwość oszustwa;
  6. Problem opodatkowania – dotyczy zarówno jednej, jak i drugiej strony pożyczki.