Kredyt konsumpcyjny – co to jest i jak działa?

Czasy biegania po placówkach bankowych przeszły do historii. Zarządzanie finansami w domowym zaciszu, z poziomu urządzeń mobilnych czy komputera, nikogo już nie dziwi. W dzisiejszych czasach rynek pożyczkowy jest bardzo oblegany. Istnieje wiele różnych rodzajów kredytów i pożyczek, że często mamy trudności z rozróżnieniem ich od siebie. Wybierając kredyt musimy mieć absolutna pewność, że produkt bankowy, na który się decydujemy jest dokładnie tym, czego potrzebujemy.

W internecie, jak i w placówkach stacjonarnych znajdziemy wiele ofert umożliwiających pozyskanie potrzebnych środków — wśród nich jest również kredyt konsumpcyjny na finansowanie bieżących potrzeb inaczej na dowolny cel. Pieniądze z kredytu możemy przeznaczyć na opłaty bieżących wydatków, kupna sprzętu RTV lub samochodu, jak również do sfinansowania wakacji zagranicznych czy remontu mieszkania. Pieniądze z kredytu najczęściej wypłacane są w gotówce bezpośrednio do ręki lub przelewem na konto.

Definicja kredytu konsumpcyjnego

Definicja kredytu konsumpcyjnego nie widnieje w żadnej ustawie. Można, więc przyjąć, że jest to pewna kategoria produktowa, a nie oddzielny produkt. W praktyce jest to po prostu kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa. Zapożyczając się z banku pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel, czyli na wyjazd na wakacje, remont mieszkania czy zakup nowego sprzętu elektronicznego.

Kredyty gotówkowe dostępne są w większości banków, a co najlepsze – możesz o nie wnioskować również przez internet lub telefon. Pozwoli Ci to załatwić formalności bez wychodzenia z domu.

Kredyt konsumpcyjny – cechy:

  • Kredyt służy sfinansowaniu bieżących potrzeb gospodarstwa domowego;
  • Pieniądze możesz pożyczyć na dowolny cel;
  • Kredyt wypłacany jest w gotówce bezpośrednio do ręki lub przelewem na konto;
  • Krótki okres kredytowania – zazwyczaj pożyczka jest udzielana okres od roku do kilku lat;
  • Niska kwota kredytu – Wysokość udzielanej kwoty jest określana na podstawie dochodów osoby ubiegającej się o kredyt. Najniższa suma, o jaką możesz się ubiegać to 500 zł, najwyższa – 80 000 zł. Wysokość dostępnej kwoty ustala bank;
  • Koszty kredytu są ustalane indywidualnie;
  • Wszelkie warunki spłaty, odstąpienia od umowy oraz parametry i koszty kredytu są opisane w umowie;
  • Warunki kredytowania zależą od polityki wewnętrznej banku oraz Twojej sytuacji finansowej i relacji z danym bankiem.

Kto może dostać kredyt konsumpcyjny?

Ogólnie w Polsce nie ma prostszego sposobu na szybkie podreperowanie domowego budżetu niż kredyt gotówkowy. Obecnie wyróżniamy dwa kredyty konsumpcyjne, które przybierają zarówno formę gotówkową, jak i bezgotówkową. Pierwszy wariant jest bardziej popularny. Osoba, która chce pożyczyć kredyt gotówkowy to może samodzielnie podjąć środki i przeznaczyć je na zakup wybranego dobra lub usługi. Drugi wariant, czyli bezgotówkowy kredyt konsumpcyjny oznacza to, że bank przelewa pożyczony kapitał na konto podmiotu sprzedającego określony produkt (np. nowy samochód).

Kredyt konsumpcyjny skierowany jest do szerokiego grona potencjalnych kredytobiorców. Wspomniany wyżej brak konieczności dostarczania dowodów wykorzystania środków powoduje, że staje się on korzystny również dla właścicieli gospodarstw.

W porównaniu z innymi kredytami lub pożyczkami uzyskanie kredytu konsumpcyjnego jest znacznie prostsze. Kredytobiorcą może być każda osoba fizyczna posiadająca stałe źródło dochodów. Kredyt konsumpcyjny to znacznie mniej formalności. W większości banków będziesz musiał przedstawić tylko dowód osobisty lub opcjonalnie inny dokument ze zdjęciem.