Najczęściej leasingowanym w Polsce środkiem trwałym jest samochód osobowy. Eksperci szacują, że nawet co druga zawierana umowa dotyczy właśnie tego rodzaju aut: zarówno nowych, jak i używanych. Jej wartość przeciętnie opiewa na około 90 tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że leasing samochodu to jedyna możliwość, z której mogą korzystać przedsiębiorcy. Leasing maszyn i urządzeń to także ważny element prowadzenia biznesu, który zresztą cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na ekonomiczne korzyści.
1. Jak szukać i analizować oferty leasingu?
2. Leasing na maszyny
3. Leasing samochodu
Niezależnie od tego, czy chcemy otrzymać w ramach usługi, jaką jest leasing auto czy maszynę, uwagę trzeba zwrócić na kilka ważnych elementów. Jakich?
Jak szukać i analizować oferty leasingu?
Specjaliści rekomendują, aby przede wszystkim nie decydować się na pierwszą dostępną ofertę. Warto już na wstępie zebrać propozycje od kilku leasingodawców, aby dysponować materiałem porównawczym i stworzyć sobie pole do ewentualnych negocjacji. Analiza poszczególnych wzorów umów także nie wymaga bogatej wiedzy ekonomicznej. Działać należy podobnie jak przy kredytach, patrząc na całkowity kosz, z jakim wiąże się leasing maszyn czy samochodu. Znaczenie ma również ilość rat, na jaką trzeba się przygotować. Ma to znaczenie, gdy przy większej ilości rat koniec umowy wiązać się może z wykupem ubezpieczenia na kolejny rok, mimo że umowa potrwać ma zaledwie kilka tygodni. Im tych rat jest więcej, tym większe ryzyko przymusowej kontynuacji, choć nie stanowi ono reguły.
Leasing na maszyny
Leasing maszyn i urządzeń nadal jest opłacalny dla przedsiębiorstw, podobnie jak wzięte w leasing auta. Mimo że leasing na maszyny nieco utracił na znaczeniu w związku z przepisami pozwalającymi na ekspresową amortyzację praktycznie wszystkich środków trwałych, chętnych nie brakuje. To wygodna opcja zwłaszcza w przypadku, gdy nie można liczyć na kredytowanie przy braku odpowiedniej zdolności.
Eksperci często mówią, że pomiędzy kredytem w zestawieniu a leasingiem nie ma zasadniczych różnic, jednak inne jest ich przeznaczenie. Kredyt sprawdza się w sytuacjach, gdy wygodniej jest rozłożyć ciężar spłaty inwestycji na dłuższy okres, a leasing wtedy, gdy znaczenie ma szybkie tempo obciążenia bieżącej działalności wydatkami inwestycyjnymi. Leasing wliczyć można w koszty wówczas, gdy umowa zawarta została na czas oznaczony, wynoszący przynajmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji. Suma ustalonych w umowie leasingowej opłat nie może być niższa niż początkowa wartość środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.
Leasing samochodu
Największą popularnością cieszy się leasing samochodu z możliwością wykupu. Oferta ta pozwala na spłacanie w ratach wartości samochodu, a po zakończeniu umowy wykupienie pojazdu za symboliczną kwotę, na przykład w wysokości 1%. Od pewnego czasu spora część zapytań dotyczy także opcji najmu bez tego zakładanego odgórnie wykupu. Mowa o wariantach wynajmu długoterminowego, opcji full service leasingu albo popularnych propozycji wykorzystania “auta na abonament”.
W każdym przypadku wykup samochodu ostatecznie jest możliwy, będzie on jednak znacznie mniej opłacalny w drugim wariancie. Kalkulacja tej ceny bazować będzie na wartości rynkowej auta obowiązującej w momencie zakończenia umowy. Rata miesięczna zaś przez cały okres będzie odpowiednio niższa, bo pozbawiona kosztów spłaty auta. W założeniu chodzi o to, żeby klient korzystał z pojazdu przez kilka lat, a później zwracał go i brał w leasing kolejny. Co jest bardziej opłacalne? To indywidualna kwestia.