Jak łatwiej spłacić swoje kredyty i pożyczki?

Wzięcie kredytu lub pożyczki wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Schody zaczynają się dopiero wtedy, kiedy pojawia się konieczność spłacenia zadłużenia. Jak to łatwiej zrobić i nie obniżać mocno standardu życia?

Spłata kredytu – ogromne wyzwanie bez względu na budżet

Kredytu nigdy nie bierzemy bez powodu. Ktoś, kto decyduje się na taki krok, ma ku temu poważne powody. Zwykle chodzi o duże inwestycje – zakup mieszkania, budowę domu, nowy samochód czy otwarcie działalności gospodarczej. Każdy z tych kroków wymaga dysponowania ogromną ilością pieniędzy, a mimo polepszającej się nieustannie sytuacji finansowej Polaków, mało kogo jest stać na to, by w krótkim czasie uzbierać kwotę potrzebną na takie wydatki. Mimo iż kwota kredytu wraz ze wszystkimi kosztami jest rozkładana na raty i tak miesięcznie trzeba przygotować w domowym budżecie minimum kilkaset złotych, a często nawet 2 czy 3 tysiące złotych (w przypadku bardzo wysokich kredytów lub krótkich terminów spłaty).

Kredyt konsolidacyjny obniży wysokość zobowiązań

Pierwszym rozwiązaniem, jakie warto zastosować w celu ułatwienia sobie spłaty kredytu, jest zmniejszenie jego wysokości, ale to jest możliwe tylko wtedy, kiedy masz przynajmniej dwa kredyty lub kredyt i pożyczkę bądź raty na sprzęt. W takiej sytuacji możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Dokładna oferta takich kredytów znajduje się na 7banki.pl/kredyty-konsolidacyjne.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt łączący w sobie dwa lub więcej zobowiązań pieniężnych. Taki kredyt można wziąć zarówno wtedy, kiedy dwa zobowiązania są w tym samym banku, jak i wtedy, kiedy każde z nich jest w innym banku. O kredyty konsolidacyjne można się starać zarówno w bankach, w jakich mamy zadłużenie, jak i w całkowicie innym banku, po prostu przenosząc do niego swoje kredyty. Takie rozwiązanie opłaca się zarówno kredytobiorcy, jak i bankowi, który udziela kredytu konsolidacyjnego. Dzięki połączeniu zobowiązań w jedno z niższą ratą kredytobiorca może płacić mniej, natomiast bank udzielający kredytu konsolidacyjnego może przejąć klienta innego banku. Raty są obniżane w pewnym sensie w „podziękowaniu” za przeniesienie swoich zobowiązań do nowego banku.

Co jednak w sytuacji, kiedy masz tylko jeden kredyt, więc nie ma go z czym skonsolidować? Czy koniecznie trzeba wtedy zacisnąć pasa, by łatwiej i szybciej spłacić zadłużenie?

Sprawdzone sposoby na łatwiejszą spłatę zobowiązań

Sposób spłaty kredytu zależy tak naprawdę od tego, jaka jest jego kwota i jakie są Twoje zarobki oraz widoki na przyszłość. Jeśli chcesz płacić jak najniższą ratę, to trzeba będzie rozłożyć kredyt na jak najdłuższy czas. Jeśli z kolei chcesz szybciej uporać się ze spłatą, to trzeba się będzie liczyć z tym, że przyjdzie Ci płacić wyższą ratę.

Jest jednak kilka sposobów na to, by spłacenie kredytu było prostsze.

  • Przede wszystkim płać kredyt w pierwszej kolejności – jeszcze przed innymi wydatkami. Ustaw sobie stałe zlecenie na swoim koncie bankowym, tak, żeby nigdy nie zapomnieć o uregulowaniu raty kredytu. Nigdy nie wybieraj się na większe zakupy, zanim nie zapłacić bieżącej raty. Może się okazać, że wydasz tak dużo, że na ratę w tym miesiącu już nie starczy. Od samego początku ucz się obowiązkowości w tym zakresie.
  • Jeśli możesz, nadpłacaj kredyt. Każdy ma lepsze i gorsze czasy, jeśli chodzi o finanse. W tych lepszych czasach nadpłacaj nadwyżkami swój kredyt, a obniżysz jego ostateczne koszty. Jeśli stać Cię na to, by w danym miesiącu zapłacić dwie raty, zamiast jednej, to zrób to. Wcześniej dowiedz się jednak, czy możesz nadpłacać kredyt i spłacić go szybciej bez żadnych konsekwencji, tj. czy taka opcja nie jest dodatkowo płatna.
  • Jeśli Twój kredyt konsolidacyjny (lub inny) był objęty ubezpieczeniem, a zdecydujesz się go spłacić wcześniej, skieruj do banku wniosek o zwrot wysokości składki za niewykorzystany okres ochrony. Na taki krok pozwala Ci zapis w Kodeksie Cywilnym.
  • Jeśli masz zobowiązania, których nie możesz lub nie chcesz połączyć, a także karty kredytowe z zadłużeniem, to zacznij od spłacania najmniejszych zobowiązań. Szybko zobaczysz efekty i pozbędziesz się kolejnych długów, co pozwoli Ci spojrzeć optymistycznie na swoje finanse.
  • Zapisuj wszystkie swoje wydatki, a dowiesz się, gdzie „uciekają” Ci pieniądze. Już po 3 miesiącach będziesz się mógł zorientować, na co wydajesz zdecydowanie zbyt duże kwoty i ewentualnie zmodyfikować sposób wydawania, np. zacząć robić zakupy w innym sklepie, zmienić operatora sieci komórkowej lub zrezygnować z prenumerat pism, których i tak nie czytasz.

Dowiedz się więcej o finansach osobistych na portalu 7banki.pl Porównaj kredyty konsolidacyjne i gotówkowe, znajdź najlepszą lokatę i sprawdź, jak oszczędzać pieniądze.