Blockchain — co to jest?

Zastanawiasz się nad tym, czym jest blockchain? Niewykluczone, że wiele osób się nad tym zastanawia. Co więcej, zapewne są osoby, które stwierdzą, że mowa o kryptowalucie. Aczkolwiek nie wszystkie stwierdzenia są zgodne z rzeczywistością — czy blockchain jest kryptowalutą? Odpowiedź na to pytanie (i inne) znajdziesz w tekście.

Czym jest blockchain?

Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze zdefiniowanie blockchainu. Przechodząc od razu do sedna — chodzi o zdecentralizowaną i rozproszoną bazę danych. Baza ta służy do księgowania poszczególnych transakcji, płatności bądź też zapisów księgowych.
Warto może też podkreślić, że baza ta zakodowana jest za pomocą algorytmów kryptograficznych.

Zadajesz sobie pytanie, czym są algorytmy kryptograficzne? Jeśli tak, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, czym jest kryptologia. Kryptologia to dziedzina wiedzy polegająca na zabezpieczaniu przekazywanych informacji. Niektórzy mogą powiedzieć, że jest to taki łącznik matematyki i informatyki.

Co by nie mówić, skojarzenia z kryptowalutami należy uznać za jak najbardziej zrozumiałe. Zresztą do kryptowalut jeszcze wrócimy (także wszelkie niewiadome powinny zostać później wyjaśnione).

Zastosowanie blockchain

Pora skupić się na zastosowaniu (oczywiście z pominięciem kryptowalut).
Jak myślisz, gdzie można zetknąć się z blockchainem? Oto przykłady sytuacji, w przypadku których blockchain znajduje zastosowanie:

  • transakcja giełdowa bez pośredników i instytucji,
  • handel energią elektryczną prosument-odbiorca, również bez pośredników,
  • założenie księgi wieczystej z pominięciem notariusza i sądów ksiąg wieczystych,
  • rejestr właścicieli aut (łącznie z historią kupna-sprzedaży i ich ubezpieczeniami),
  • prowadzenie księgi rachunkowej,
  • prowadzenie księgi akcyjnej.

Blockhain naprawdę jest potrzebny.

Kryptowaluty

Zgodnie z tym, co było mówione, najwyższa pora wrócić do kryptowalut. Najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od pytania, czym są kryptowaluty? Nie ulega wątpliwości, że jest to pytanie, które dla wielu osób może sprawić mnóstwo trudności.
Niemniej to nie jest w tym momencie najważniejsze, najważniejsze są fakty dotyczące kryptowalut.

Najkrócej rzecz ujmując, kryptowalutę określa się wirtualną monetą. Jeżeli chodzi o szczegóły, na pewno trzeba powiedzieć, że mowa o rozproszonym systemie księgowym bazującym na kryptografii. Co więcej, system ten przechowuje informacje o stanie posiadania.

Być może nasuwa się pytanie, z czym związany jest stan posiadania? Odpowiedź jest prosta — stan posiadania wiąże się z poszczególnymi węzłami systemu.
Dokładniej mówiąc, kontrolę nad danym systemem musi mieć tylko jedna osoba (chodzi o osobę posiadającą odpowiedni klucz prywatny).

Wypada jeszcze wspomnieć o przykładach kryptowalut. Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin.
Kto wie, może dane było Ci usłyszeć o tej kryptowalucie? Jest też choćby dash czy litecoin.
Warto też dodać, że obecnie odnotowanych jest kilka tysięcy kryptowalut i nieustannie powstają kolejne (także kryptowaluty znaczą naprawdę wiele i trzeba mieć to na uwadze).