Sprawdzone sposoby na oszczędności w 2021

W nowy rok wchodzimy zwykle z wieloma planami i marzeniami. Pewni swego pragniemy choć trochę odmienić swoje życie. Często skupiamy się na zbyt wygórowanych planach, przez co zwykle szybko tracimy zapał i z naszych postanowień nic nie pozostaje. Jeśli planowałeś w tym roku podejść racjonalnie do swojego budżetu, przeczytaj nasz tekst. Podpowiemy jak bez większego wysiłku zmniejszyć wydatki i oszczędzić.

Kupuj mniej!

Choć to brzmi bardzo przewrotnie, nie chodzi o to, by ograniczyć zakupy w ogóle. Choć to zapewne również poskutkowałoby oszczędnościami :). Z zasadą tą wiąże się umiar w zakupach, ale taki, który nie wpłynie na nasze życie. Bardzo często bowiem kupujemy rzeczy, które są nam zbędne. O ile zbędny sweterek, którego nie założyliśmy ani razu możemy jeszcze komuś przekazać, to już z jedzeniem nie jest tak prosto. 

Tony jedzenia, które marnują się w naszym kraju, przyprawiają o ból głowy. Mnóstwo nadmiarowego pożywienia wyrzucane jest codziennie do kosza. Budzi to sprzeciw etyczny i jest efektem niegospodarności i złego zarządzania funduszami. Kupuj tyle, ile potrzebujesz. Nie rób zakupów na zapas, lepiej kupić częściej niż wyrzucać. Zmniejszając ilości marnowanego jedzenia, nie tylko postępujemy ekologicznie, ale oszczędzamy nasze pieniądze. 

Zainwestuj w oszczędne rozwiązania dla domu

Czasem, by zaoszczędzić, należy wpierw zainwestować. Takim przykładem może być zakup energooszczędnych urządzeń RTV i AGD. Korzystając z nich, będziemy oszczędzać energię elektryczną, a ich zakup szybko się zwróci. Podobnie sytuacja wygląda z oświetleniem. Światło w naszym domu to spora część kosztów za energię elektryczną, dlatego warto przemyśleć wymianę na oświetlenie LED.

Lampy LED to dobry pomysł jeśli zależy nam na zmniejszeniu rachunków za prąd. Pozwalają zaoszczędzić do kilkudziesięciu procent w stosunku do oświetlenia tradycyjnego. Pobierają znacznie mniej energii, a oferują światło dużo lepszej jakości. Do najpopularniejszych modeli ledowych należą plafony LED. To uniwersalne oświetlenie, które pasuje do każdego wnętrza i pomieszczenia. Plafony będą odpowiednie do kuchni, łazienki, jadalni czy sypialni. Plafony dekoracyjne będą natomiast odpowiednim wyborem do salonu. Na rynku oświetleniowym znajdziemy mnóstwo rodzajów ledowego oświetlenia, w tym plafony. Oferuje je większość marek, które zajmują się oświetleniem wewnętrznym.

Oszczędzaj wodę i zmniejszaj rachunki

Rok 2021 niesie sporo zmian w rachunkach. Wiele osób otrzymało właśnie podwyżki dotyczące wywozu śmieci. Oczywiście jest to zależne od miejscowości, w której się mieszka i od przyjętej przez nią polityki gospodarowania odpadami. Wielu mieszkańców dotknie ten problem, podpowiadamy więc jak ograniczyć wydatki za wywóz śmieci i zużycie wody. Ponieważ wspomniane opłaty dotyczą korelacji między zużyciem wody a ceną za wywóz śmieci, należy skupić się na mniejszym zużyciu wody.

Jak zużywać mniej wody?

  • korzystaj z prysznica, zamiast brać kąpiel w wannie,
  • zakręcaj kran podczas mycia zębów,
  • wstawiaj pranie tylko przy pełnym załadunku,
  • włączaj pełną zmywarkę, zamiast kilkukrotnie ją nastawiać.

Proste nawyki pozwolą nam na mniejsze zużycie wody i mniejsze rachunki za nią. Dodatkowo przyczynią się do niższych rachunków za wywóz śmieci, które naliczane są od ilości zużytej wody. Ograniczenie kupowanych produktów, zakup nowoczesnych plafonów LED czy oszczędzanie wody to także korzyści dla naszej planety. 

W nowym, 2021 roku może i nie uda się nam schudnąć, zostać milionerem czy znanym youtuberem jednak stosowanie się do naszych zasad na pewno pomoże zaoszczędzić. Nie marnowanie własnych pieniędzy jest z pewnością dobrym początkiem do realizacji kolejnego z planów i może milionera z nas nie zrobi, będziemy przynajmniej na właściwej drodze.