Jak zapewne wiesz, kredyt to temat, o którym mówi się naprawdę często i absolutnie nie powinno to dziwić. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że kredyt kredytowi nierówny. Myślisz, że chodzi o kwotę i raty? Jeśli tak, jesteś w błędzie – tematem tego tekstu są rodzaje kredytów bankowych.
Jakie kredyty oferują banki?
Zastanawiasz się nad tym, jakie kredyty oferowane są przez banki? Rodzaje kredytów są ważne, ale przede wszystkim trzeba pamiętać o czymś innym – najważniejsze są możliwości finansowe.
Co by nie mówić, kredyt (to samo można powiedzieć o pożyczce) zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Przechodząc od razu do sedna – jeśli nie będzie problemów ze spłatą, to znak, że kredyt okazał się pomocny.
Jeżeli jednak stanie się inaczej, może pojawić się kolejny problem (zresztą nawet niejeden).
Można też powiedzieć, że oczekiwania determinują rzeczywistość – wymienianie rodzajów kredytów (na którym zaraz się skupimy) to tak jakby określenie różnych sytuacji.
Jaki kredyt dla kogo?
Skoro wprowadzenie do tematu za nami, czas skupić się na podziale kredytów.
Podział kredytów bankowych przedstawia się następująco:
- Kredyt konsumpcyjny
- Kredyt hipoteczny
- Kredyt inwestycyjny
- Kredyt konsolidacyjny
- Karta kredytowa
Zgodnie z tym, co zostało już powiedziane, nie wszystko jest dla wszystkich i trzeba o tym pamiętać (aczkolwiek warto jednak odnieść się do szczegółów).
Ad 1. Kredyt konsumpcyjny to kredyt, który ma pozwolić na zaspokojenie bieżących potrzeb kredytobiorcy. Okres spłaty waha się od kilku miesięcy do kilku lat.
Ad 2. Kredyt hipoteczny musi dotyczyć zakupu nieruchomości bądź realizacji inwestycji budowlanej. Co do długości okresu spłaty, kredyt hipoteczny można spłacać nawet przez kilkadziesiąt lat.
Warto też podkreślić, że kredyty hipoteczne charakteryzują się złożonymi warunkami.
Ad 3. Kredyt inwestycyjny dotyczy realizacji przedsięwzięć powiększających majątek kredytobiorcy (jak sama nazwa wskazuje).
Ad 4. Kredyt konsolidacyjny to po prostu kredyt na spłatę zobowiązań, ale warto odnieść się do szczegółów – wszystkie zobowiązania łączone są w jeden kredyt. Innymi słowy – zamiast kilku zobowiązań masz jedno i co najważniejsze, jest to zobowiązanie na miarę Twoich możliwości.
Ad 5. Karta kredytowa to zobowiązanie, które połączone jest z kontem bankowym i limitem kredytowym. Jeśli chodzi o konkrety, bank udostępnia określoną kwotę i co istotne, kwota ta jest ważna przez określony czas.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsza wizyta w banku.
Podziały są różne
Co sądzisz na temat zaprezentowanego powyżej podziału? Interesuje Cię jeden ze wspomnianych kredytów? Potrzeby są najważniejsze, ale musisz pamiętać o tym, że kredyty dzielą się na różne sposoby. Odnośnie do zaprezentowanego powyżej podziału, można powiedzieć, że jest to podział, który powinien wiele wyjaśnić.
Zależy Ci na zapoznaniu się z innymi sytuacjami? Co by nie mówić, najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne zajęcie się tematem (jest wiele spraw, do których można nawiązać).