Przelew Sorbnet

Świat zmierza do przodu a technologie się zmieniają, a wraz z nimi również efektywność dokonywania transakcji bankowych. To, co kiedyś było standardem dziś ustępuje miejsca nowym, bardziej wydajnym i spójnym systemom.

Do najbardziej popularnych, najwygodniejszych i najprostszych metod dokonywania płatności bezgotówkowych jest przelew bankowy. Jego zlecenie wykonania przelewu trwa zwykle kilka minut, a sama transakcja przebiega bardzo sprawnie. Przelew bankowy jest wykonywany dzięki systemowi Elixir. System ten jest używany między innymi do wykonywania przelewów, poleceń zapłaty, dowodów wpłaty i obsługi czeków.

Jednak przynajmniej raz w życiu może się tak zdarzyć, że będziesz musiał dokonać transakcji, na wysoką kwotę w bardzo krótkim czasie. To właśnie wtedy będziesz szukał informacji, jak poprawnie wykonać taki przelew i nie zapłacić przy tym gigantycznej prowizji. Spośród kilku znanych systemów przelewów bankowych, to właśnie SORBNET będzie idealnie nadawać się do takich sytuacji.

Przelew Sorbnet to przede wszystkim:

  • szybkość – możliwość natychmiastowego regulowania zobowiązań zazwyczaj w nagłych przypadkach;
  • bezpieczeństwo – realizowane są za pośrednictwem systemu rozliczeniowego NBP;
  • dostępność – przelewy mogą wykonywać posiadacze kont internetowych w naszym banku nie wychodząc z domu;
  • łatwość obsługi – wykonywane jak zwykły przelew, wystarczy jedynie na dole zakładki zaznaczyć typ przelewu „SORBNET.”

Co to jest przelew Sorbnet?

Przelew SORBNET — System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim to system prowadzony przez NBP, służący do dokonywania rozliczeń wysokokwotowych. SORBNET został uruchomiony w 1996 r. i na początku powstania służył do rozrachunków między bankami. Na szczęście od 2001 roku z systemu mogą korzystać wszyscy, w tym klienci indywidualni.

Przelew Sorbnet możemy wykonać w dni robocze, w sposób ciągły. Oznacza to, że przelewane za jego pośrednictwem środki rozliczane są w okresie maksymalnie kilkunastu minut, o ile przelew został zlecony w ciągu dnia do 15:00. Ze względu na sposób rozliczeń, system ten jest dość zasobochłonny i dlatego też cena za zlecenie przelewu SORBNET jest zazwyczaj zaporowa. Waha się od 30 do 50 PLN i może się ona różnić w poszczególnych bankach. Przelew Sorbnet jest idealny tylko do naprawdę dużych przelewów. Trzeba też podkreślić, że jest to system obowiązkowy dla przelewów o wartości powyżej 1 mln PLN

SORBNET to przede wszystkim płatny system rozliczeń wysokwotowych, dzięki niemu pieniądze mogą dotrzeć naprawdę szybko. Klienci mogą wykonywać przelew SORBNET, który nawet w ciągu 1 godziny znajdzie się na koncie odbiorcy w innym banku. Kwota przelewu nie ma ograniczeń, więc jest to idealny sposób na wpłacenie wysokiego zadatku (np. na mieszkanie czy samochód), wadium lub też na spłatę raty kredytu.

Jak działa Sorbnet?

System SORBNET realizuje przede wszystkim operacje międzybankowe i cieszy się ogromną popularnością ze względu na czas realizacji przelewu. Usługa SORBNET należy do systemów RTGS (Real Time Gross Settlement). Oznacza to, że transakcja rozliczana jest na bazie brutto, dzięki czemu przelane przez nas pieniądze niezwłocznie trafią na rachunek bankowy adresata. Pamiętajmy, że nie wykonamy przelewu, jeśli będziemy mieć aktywną blokadę środków na koncie.

Wybierając przelew SORBNET mamy pewność, że realizacja naszego przelewu odbędzie się w czasie rzeczywistym. W przypadku innych przelewów pieniądze przekazywane są w ustalonych wcześniej godzinach transferów. Dzięki temu twój przelew pójdzie w godzinę a najpóźniej zostanie on zrealizowany następnego dnia roboczego.