Prowizja za wypłatę z bankomatu

Obecnie w Polsce istnieje ponad 23 tys. bankomatów. To bardzo dużo zważając na to, że większość banków posiada swoje urządzenia, za korzystanie, z których nie pobiera opłat. W Polsce znajdziemy również banki, które udostępniają bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów bez ograniczeń. Jak i również banki, które pobierają określoną kwotę pieniędzy za wypłatę z bankomatu.

Jednym z najistotniejszych czynników, które bierzemy pod uwagę przy wyborze konkretnej oferty rachunku. To przede wszystkim możliwość wypłat gotówki z bankomatu bez prowizji. Jak i również dostępność bankomatów za darmo.

Osoby, które zaczną korzystać z bankomatów powinny dokładnie zapoznać się z opłatami, jakie stosuje bank, w którym mamy konto, gdyż na rynku nie ma jednolitych zasad cenowych.

Dlaczego w Polsce wciąż są prowizje za wypłaty?

Praktycznie na terenie całej Polski jest niemal 19 tysięcy bankomatów. Wiele z nich jest płatnych, jak i darmowych. Na rynku pożyczkowym znajdziemy wiele ofert bankowych, które przyzwyczaiły nas do bezpłatnych kont osobistych. W pakiecie zwykle otrzymujemy możliwość dokonywania bezpłatnych wypłat z bankomatów nienależących do sieci naszego banku. Niestety sytuacja w ostatnim czasie bardzo się zmieniła i usługi bankowe w Polsce należą do najdroższych w Europie.

W ostatnim czasie nastąpiło nagłe podwyższenie kosztów prowizji za usługi bankowe w 2017 roku oraz wprowadzenie licznych opłat dodatkowych przez banki. Często jest to związane z chęcią obniżenia kosztów działalności placówek. Mniej przyjazna klientom banków polityka opłat może też być wynikiem nałożenia na banki nowego rodzaju podatku. Podatek bankowy w 2017 roku, jako że nałożony pierwszy raz na pełnych 12 miesięcy sprawi, że banki wpłacą do budżetu państwa o blisko 20%.

Bez względu na powody tych zmian, warto zadbać o swój portfel. Nieznajomość prawa zawsze bardziej szkodzi niż pomaga.

Jak wysoka może być prowizja za wypłatę z bankomatu?

Obecnie każdy bank ma inne zasady wypłat z bankomatów różne są rachunki i ich cechy w różnych bankach. Osoby, które chcą się połapać w ogólnych zasadach opłat z korzystania z bankomatów, w pierwszej kolejności muszą przyjrzeć się zmianom w taryfie opłat w swoim banku. Następnie zorientować się w relacji swojego banku do wypłat w obcych bankomatach – poznać zasady i sposób naliczania prowizji od takiej transakcji.

Za wypłatę pieniędzy w obcym bankomacie prowizję ustala nasz bank, co jest akurat dobre, bo dzięki temu możemy szybko sprawdzić, jaką opłatę uiścimy za korzystanie z bankomatu konkurencji. Równie istotne przy wysokości prowizji jest także to, jakie posiadamy konto w swoim banku. Opłaty są różne i wahają się od 0 do 10 zł. Ich wysokość zależy przede wszystkim od posiadanego w banku pakietu usług i rodzaju karty oraz właściciela bankomatu, z którego korzystamy. Za granicą opłaty te naliczane są procentowo od wypłacanej kwoty.

Jak uniknąć prowizji z bankomatu?

Zasady wypłacania gotówki z bankomatów w ostatnim czasie uległy zaostrzeniu w wielu bankach. Surowa polityka prowizji objęła nie tylko wypłaty z obcych bankomatów. Banki coraz skuteczniej zrażają swoich klientów do wybierania z bankomatów środków pieniężnych, zwłaszcza niewielkich kwot. Prowizje za wypłatę gotówki z bankomatu pobierają m.in. PKO BP, Deutsche Bank, Pekao (za wypłaty z Euronetu) czy T-Mobile Usługi Bankowe, a ostatnio nową opłatę za wyciągnięcie gotówki z bankomatu wprowadził mBank.

W zależności od rodzaju posiadanego konta, za wypłatę gotówki poniżej 50 lub 100 zł zapłacisz nawet 1,3 złotego. Mimo że nie jest to wysoka prowizja, w ciągu miesiąca bank może zarobić całkiem pokaźną sumę na klientach, którzy wypłacają pieniądze na mieście. Chcąc uniknąć opłat związanych z wypłatą gotówki w bankomacie, można też skorzystać:

  • Można spełnić dodatkowe wymagania, które stawia bank. Niektóre instytucje finansowe oferują bezpłatną wypłatę gotówki tylko w określonych sytuacjach.
  • Korzystanie z usługi cash back. Jednym ze sprawdzonych sposobów na bezpłatne wypłacenie gotówki jest usługa cash back. Zamiast szukać bankomatu w okolicy, klient może poprosić o wypłatę środków przy okazji robienia zakupów i odebrać gotówkę w kasie. Wypłacana kwota nie musi stanowić równowartości zakupów, ale nie powinna przekroczyć 500 złotych.
  • Płatność BLIK-iem. Innym sposobem na bezpłatną wypłatę gotówki jest BLIK – usługa, która została wprowadzona przez Polski Standard Płatności. BLIK ma rzesze zwolenników między innymi dlatego, że nie wymaga użycia karty płatniczej. Wypłaty można dokonać „na odległość”, posługując się swoim smartfonem. Aby autoryzować wypłatę gotówki z bankomatu, trzeba jednak podać specjalny kod. Wcześniej ściągnąć na urządzenie mobilne aplikację swojego banku. BLIK jest dostępny dla klientów wybranych banków i sieci komórkowych.
  • Przeniesienie rachunku do innego banku. Osoby, które lubią mieć komfort wypłaty gotówki w dowolnym banku, mogą poszukać takiej instytucji, która gwarantuje bezpłatne korzystanie z bankomatów. Darmowe wypłaty gotówki z bankomatów proponują m.in. Getin Noble Bank, Idea Bank, Alior Bank czy Bank Zachodni WBK.