Prowizja za udzielenie kredytu

Nie ma co ukrywać, że problemy finansowe to temat, o którym można usłyszeć stosunkowo często. Ktoś może zapytać, jak należy postąpić, kiedy są problemy finansowe? Co by nie mówić, możliwości są różne, ale najczęstsza opcja (a w każdym razie można tak przypuszczać) to pożyczka/kredyt.
Co więcej, tematem tego tekstu jest prowizja za udzielenie kredytu.

Prowizja kredytowa

Poruszanie jakiegoś tematu nie zawsze jest równoznaczne, z tym że wszystko zostało wyjaśnione. Być może nie wszyscy się z tym zgodzą, ale trudno przypuszczać, że prowizja kredytowa to coś jak najbardziej zrozumiałego.

Zacznijmy może od definicji – na pewno chodzi o opłatę pobieraną przez bank. Warto też podkreślić, że jest to opłata wyrażana w procentach.
Co do wpływu na całkowity koszt kredytu, nie ma jednej odpowiedzi (co za tym idzie, trzeba liczyć się, z tym że opłata będzie mieć znaczący wpływ). Ponadto musisz wiedzieć, że nie ma przepisów dotyczących wysokości prowizji, choć nie oznacza to całkowitej dowolności – kluczowe znaczenie ma ustawa antylichwiarska.

Ile wynosi prowizja za udzielenie kredytu?

W dalszym ciągu zależy Ci na konkretach? Jeśli tak, najlepszym wyjściem jest jak najszybsze zapoznanie się z różnymi ofertami (można powiedzieć, że to najprostsza droga do dokonania dokładnego porównania). Ponadto trzeba pamiętać o tym, że są różne rodzaje prowizji kredytowych – przechodząc od razu do sedna – można wyróżnić prowizję za udzielenie kredytu, prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu i prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Nietrudno się domyślić, że do tej pory skupialiśmy się na prowizji za udzielenie kredytu. Jeśli chodzi o pozostałe prowizje, prowizja za wcześniejszą spłatę wiąże się z przedterminowym zwrotem środków finansowych (zresztą nazwa prowizji wyraźnie na to wskazuje). Warto też zaznaczyć, że przedterminowy zwrot środków finansowych to zawsze pewna strata dla kredytodawcy (brak zysku za część odsetek) i wspomniana prowizja ma zrekompensować powstałą stratę.
Odnośnie do prowizji za rozpatrzenie wniosku kredytowego, jest to prowizja, którą pobiera się coraz rzadziej. Prowizja ta utożsamiana jest z opłatą przygotowawczą, którą uiszcza się przed przyznaniem decyzji kredytowej.

Czy kredyt bez prowizji jest możliwy?

Zastanawiasz się nad tym, czy kredyt bez prowizji jest realny? Jeżeli interesuje Cię kredyt bez prowizji, musisz wiedzieć, że na taki kredyt raczej nie ma szans. Raczej, ponieważ trudno odnosić się do wszystkich ofert, poza tym mogą pojawiać się nowe oferty.
Trzeba też coś ważnego podkreślić – banki mogą zwyczajnie oszukiwać (choć może to nie do końca dobre określenie). Fakty są takie, że nie można wykluczyć tego, iż brak prowizji zostanie zrekompensowany.

Jeśli chcesz uniknąć prowizji, może warto pomyśleć o pożyczce w parabanku? Wiele firm proponuje pierwszą pożyczkę za darmo i co najważniejsze, nie jest to podstęp.
Koniecznie trzeba też dodać, że bardzo ważne jest postępowanie w przypadku braku terminowej spłaty (konkrety powinny znaleźć się na umowie).