Większość z nas pragnie zaciągnąć kredyt na sfinansowanie upragnionych planów i celów. Jednak, aby tak się stało potrzebna jest zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa.
Historia kredytowa to tak naprawdę wszystkie informacje zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej na temat odpowiedzialności i obowiązkowości płatnika w spłacie aktualnych i przeszłych zobowiązań. Na tworzenie historii kredytowej przede wszystkim wpływa terminowość spłacania zobowiązań. Gdy wszystkie zobowiązania będziemy spłacali regularnie, wtedy nasza historia kredytowa będzie pozytywna.
Ta pozytywna historia wcześniejszych zobowiązań to dla banku podstawa, by móc Ci zaufać. Jeśli w przeszłości sumiennie spłacałeś pożyczkę, raty lub kredyt, zwiększają się Twoje szanse na pozytywną decyzję kredytową i są dla banku argumentem, by przyznać Ci finansowanie na dobrych warunkach. Możesz wtedy liczyć na niższą marżę albo prowizję, dłuższy okres spłaty lub wyższą kwotę kredytu. Z punktu widzenia banku osoba, która ma już jakieś doświadczenie w spłacaniu rat, jest bardziej wiarygodna niż ta, która podejmuje takie zobowiązanie pierwszy raz.
W jaki sposób stworzyć sobie pozytywną historię kredytową?
Wiele osób, które jeszcze nigdy nie zaciągały żadnych zobowiązań finansowych, a teraz chcą wziąć np. kredyt hipoteczny na mieszkanie, jest przekonanych, że uzyskają kredyt bez żadnych problemów. W rzeczywistości taka “czysta karta” wcale nie jest dla banku zapewnieniem, że jesteśmy wiarygodni i można nam spokojnie udzielić kredytu. Wręcz przeciwnie, jesteśmy dla banku dużą niewiadomą.
Zanim więc zacznie się wnioskować o poważne kredyty, takie jak np. właśnie kredyt hipoteczny, należy zbudować sobie historię kredytową. Jak to zrobić, by nie ponieść niepotrzebnie dodatkowych kosztów?
- Możesz zawnioskować o debet na koncie, np. 1 500 zł. Możesz wcale z niego nie korzystać, ale informacja o tym, że go masz trafi do BIK i pozwoli Ci zacząć budować zaufanego kredytobiorcy;
- Możesz wziąć niewielki kredyt gotówkowy w banku i regularnie spłacać swoje zadłużenie;
- Innym sposobem jest założenie karty kredytowej. Biorąc na niej nieoprocentowane pożyczki i regularne ich spłacanie pozwoli na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej;
- Możesz kupić sprzęt na raty — tak, ta informacja również trafi do BIK. Wiele sklepów oferuje teraz raty 0% – warto skorzystać z takiej opcji, nawet jeśli mamy wystarczającą ilość środków, aby kupić daną rzecz za gotówkę;
Podsumowując, najlepszym sposobem na wypracowanie pozytywnej historii kredytowej jest terminowe spłacanie wszystkich zobowiązań finansowych. Doprowadzenie do zadłużenia spowoduje negatywny wpis w rejestrach dłużników, a także pozbawi nas możliwości wnioskowania w przyszłości o kredyt w banku.
Pozytywna historia czy brak historii?
Brak pozytywnej historii kredytowej to najczęstszy kłopot młodych ludzi. Takie osoby zwykle nie uzyskają pierwszego kredytu z banku, ponieważ posiadają pustą historię BIK. W Biurze Informacji Kredytowej przetrzymywane są informacje na temat wszystkich pożyczek i kredytów, jakie spłaciliśmy, spłacamy lub z jakimi zalegamy. BIK przede wszystkim gromadzi zarówno pozytywne, jak i negatywne dane. Brak historii kredytowej jest niemile widziany, ponieważ klient z pustym BIK jest dla kredytodawcy sporą niewiadomą. Brak informacji na temat tego, jak radzimy sobie ze spłatą zaciąganych pożyczek, oznacza większe ryzyko.
Historia kredytowa jest przepustką do dodatkowych pieniędzy. Nie wpływa jednak na zdolność kredytową. Każdy młody człowiek, który chce zaciągnąć kredyt musi zbudować swoją wiarygodność np.: robiąc zakupy na raty albo korzystając z rozwagą z kart kredytowych. Naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi wychodzą też firmy pozabankowe, które oferują pożyczki już od 18 roku życia. Odpowiedzialne i świadome budowanie historii kredytowej może znacznie ułatwić zaciągnięcie kredytu bankowego.