Pożyczkowa weryfikacja klienta

W dzisiejszych czasach każdemu klientowi, który bierze pożyczkę zależy na czasie. Osoby sięgające po szybkie pożyczki pozabankowe, najczęściej są w trudnej sytuacji finansowej i dlatego jak najszybciej potrzebują zasilić swoje konto. Proces otrzymania pożyczki w instytucji pozabankowej jest szybki i trwa zazwyczaj nie więcej niż kilkanaście minut. Dużą rolę w szybkości przyznawania gotówki zajmuje sposób weryfikacji oferowany przez instytucję.

Jeśli więc zawnioskowałeś o pożyczkę musisz wiedzieć, że twoja tożsamość zostanie sprawdzona przez pożyczkodawcę. Większość firma sprawdza tożsamość swoich klientów po to, by pożyczyć gotówkę osobie odpowiedzialnej, takiej, którą stać na zadłużenie i która nie jest oszustem. Obecnie wyróżniamy kilka weryfikacji naszych danych:

  • Przelew bankowy;
  • Przez telefon;
  • Poprzez kuriera;
  • Poprzez sprawdzenie w bazach dłużników;
  • Instalując aplikacje.

Jak wygląda weryfikacja klienta?

Wybór odpowiedniej pożyczki nie jest łatwym zadaniem. Kiedy zdecydujesz się jednak zapożyczyć w banku czy w firmie pożyczkowej, musisz odczekać swoje, zanim pieniądze trafią na twoje konto.
Firmy pozabankowe, które mają w ofercie szybkie pożyczki gotówkowe, zazwyczaj wymagają od swoich klientów zarejestrowania się na stronie internetowej, poprzez wypełnienie elektronicznego formularza rejestracyjnego, a następnie dokonania weryfikacji za pomocą opisanych poniżej sposobów weryfikacji tożsamości.

Najpopularniejszym sposobem weryfikacji klienta jest przelew weryfikacyjny. Polega on na przelaniu 1 grosza lub złotówki na konto pożyczkodawcy. Przelew należy wykonać z własnego rachunku, ponieważ w ten sposób poświadczamy, że numer konta podany w dokumentach, należy do nas.
Innym sposobem weryfikacji tożsamości jest telefon on konsultanta firmy pożyczkowej. Pożyczkodawca, dzwoniąc do wnioskującego o pożyczkę, prosi o potwierdzenie danych podanych w formularzu. Może także zapytać o inne informacje, dotyczące osoby aplikującej.

Firmy pożyczkowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta, stosują coraz więcej metod weryfikacji jego tożsamości. Prócz tradycyjnego przelewu weryfikacyjnego czy rozmowy telefonicznej, wyróżniamy także weryfikację:

Weryfikacja za pomocą kuriera odbywa się w momencie, gdy pracownik firmy przewozowej dostarcza nam do podpisania dokumenty. Prosi nas wtedy o pokazanie dowodu osobistego i sprawdza, czy wypełniony przez nas formularz zawiera prawdziwe dane. Jeśli wszystko się zgadza, zabiera on podpisaną przez nas umowę pożyczkową i dostarcza instytucji pozabankowej. Ta automatycznie przelewa nam na konto potrzebne środki.

Firmy pożyczkowe mogą nas również zweryfikować sprawdzając klienta w bazach dłużników. Instytucja sprawdzając naszą pozycję w bazach zdobędzie informacje o tym, czy mieliśmy zadłużenie oraz jak przebiegała lub przebiega jego spłata. Tyle wystarczy, by ocenić ewentualne ryzyko pożyczkowe.

W przypadku nowoczesnych sposobów weryfikacji klienta, wymagane jest jedynie zalogowanie się do aplikacji z użyciem danych logowania do konta bankowego. Zarówno Kontomatik, jak i Instantor automatycznie przesyłają informacje o naszych płatnościach i stanie rachunku bankowego do pożyczkodawcy.

Każda z tych metod opisywana powyżej jest bezpieczna i daje pożyczkodawcy pełny obraz naszej przeszłości finansowej.

Czy każda firma weryfikuje?

Decyzja o zaciągnięciu pożyczki to bardzo poważna decyzja w życiu każdego człowieka. Klient musi zdecydować, z jakiej konkretnie pożyczki chce w danym momencie skorzystać. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że pieniędzy od razu nie dostanie się na konto. Najpierw trzeba zaczekać jakiś czas, zanim zapadnie decyzja w tej sprawie. To właśnie wtedy następuje weryfikacja klienta.

Weryfikacja tożsamości potencjalnego klienta jest często nieodłącznym elementem w procesie pożyczania online. Firmy pożyczkowe podchodzą do tego bardzo rzetelnie, w końcu w ten sposób można zadbać o swoje interesy. Każdy klient jest dokładnie sprawdzany, dzięki czemu analityk finansowy może podjąć decyzję, czy można przyznać mu pożyczkę, czy też jednak niekoniecznie będzie to dobrym posunięciem. Klienci weryfikowani są na różne sposoby np.: za pomocą przelewu bankowego, rozmowy telefonicznej oraz za pośrednictwem kuriera.