Pożyczki prywatne

Kiedyś, gdy nie funkcjonowały żadne firmy pozabankowe to najtańszą formą pożyczenia pieniędzy były pożyczki od rodziny czy znajomych. Praktycznie z rodziną mało, kiedy podpisywało się jakiekolwiek umowy cały proces pożyczania odbywał się słownie.

W dzisiejszych czasach prywatne pożyczki zyskują na popularności i teoretycznie niczym się nie różnią od tych poprzednich. Obecnie potencjalnych pożyczkobiorców z najbliższego otoczenia, zastępują wirtualni inwestorzy. Pożyczek prywatnych udzielają najczęściej osoby, które mają oszczędności i chcą, by pieniądze zarabiały na siebie. Pożyczki prywatne pod weksel czy zastaw to pewne pieniądze, pod warunkiem, że pożyczkobiorca nie jest bankrutem.

Tego typu pożyczki to dodatkowy zastrzyk gotówki dla tych, co potrzebują większej kwoty pieniędzy np. na zakup auta czy, na nagły remont mieszkania lub na spłatę swoich poprzednich długów.

Co to są pożyczki prywatne?

Odrzucenie wniosku kredytowego przez bank, nie jest równoznaczne z końcem marzeń o pożyczce. Dziś możemy wziąć pożyczkę prywatną od ręki lub pożyczki od prywatnych inwestorów pod weksel. Tego typu pożyczki udzielają prywatni inwestorzy lub prywatne firmy. Oferty skierowane są do osób zadłużonych, z komornikiem, wpisanych do baz BIG-ów z negatywnym BIK, posiadających małe dochody i w końcu do pracujących na czarno czy utrzymujących się z zasiłków.

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, każdy, kto udziela pożyczki prywatne na kwoty wyższe niż 500 zł, jest zobowiązany do podpisania umowy. W umowie najczęściej znajdują się takie podpunkty jak:

  • Co w sytuacji braku spłaty;
  • Jakie odsetki są liczone za każdy dzień zwłoki;
  • Koszty, opłaty dodatkowe.

Taka umowa chroni interesy zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Umowa zawierana między inwestorem a pożyczkobiorcą powinna być tak skonstruowana, by zadowolone były obydwie strony. Oprócz tego wszystkie formalności związane z pożyczką ograniczone są do minimum. Najczęściej do podania podstawowych danych i podpisania podsuniętej przez inwestora umowy.

Jak działają pożyczki prywatne?

W Polsce pożyczek prywatnych, umów podpisywanych między stronami oraz kosztów, na jakie się umawiają nikt nie kontroluje. Wielu ludzi zapewne zdaje sobie z tego sprawę, że pożyczki od ręki nie należą do najtańszych. Prywatni inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że dla zadłużonych są często ostatnią deską ratunku. Między innymi prywatni inwestorzy najczęściej oferują pożyczki pod weksel lub zastaw. Mogą być też inne formy zabezpieczenia, papiery wartościowe czy działka.

Warto również wiedzieć, że w przypadku pożyczek prywatnych nie ma co liczyć, że inwestor ot tak przeleje na konto pieniądze po podpisaniu wyłącznie umowy. Pożyczka prywatna na kwotę do 10-20 tys. najczęściej będzie zabezpieczona samochodem bądź wekslem. A przy wyższych kwotach hipoteką. Kilka dni poślizgu w spłacie i tracisz majątek. A w przypadku weksla do drzwi może szybko zapukać komornik.