Pożyczki prywatne – czy warto brać?

W dobie globalizacji i powszechnego dostępu do internetu dodatkowe pieniądze można otrzymać w łatwy i szybki sposób. Pieniądze najczęściej pożyczamy w bankach oraz w firmach pozabankowych. Zaciąganie pożyczek w bankach to proceder, który zajmuje sporo czasu. Poza pożyczkami internetowymi i udzielanymi w placówkach stacjonarnych przez duże marki istnieje także dobrze rozwinięty rynek pożyczek prywatnych.

Kiedyś takie wsparcie finansowe można było otrzymać od rodziny czy ewentualnie od znajomych. W dzisiejszych czasach pożyczki prywatne udzielają firmy (niezwiązane z bankiem) lub, po prostu, osoby prywatne. Konkretni, niezależni inwestorzy pożyczają, więc potencjalnym pożyczkobiorcom pieniądze – najczęściej bez zbędnych formalności i konieczności posiadania solidnej historii kredytowej.

Prywatne pożyczki możemy zaciągać w różnych sumach – zarówno może być to kilkaset złotych, jak i kilkaset tysięcy złotych. Błyskawiczna pożyczka pomoże nam wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na pokrycie różnych kosztów, na przykład zakupienie nowego sprzętu do domu, wyjazd, pokrycie rachunków, na które nie starczyło nam w tym miesiącu pieniędzy.

Warto również wspomnieć o 3 zasadach pożyczania:

1. Po pierwsze pożyczać tylko wtedy, gdy naprawdę warto;
2. Po drugie, gdy jesteśmy pewni, że będziemy w stanie ją spłacić;
3. Po trzecie pożyczać z głową – poszukać banku, firmy pozabankowej lub pożyczki prywatnej, która udzieli ją nam na najkorzystniejszych warunkach, wybrać taki termin spłaty, by nam było wygodnie spłacić pożyczkę.

Co to jest pożyczka prywatna?

Popyt na pożyczki stale rośnie. Wielu z nas żyje od wypłaty do wypłaty i nie jest w stanie wygospodarować pieniędzy na nieplanowane wydatki. Dla pożyczkobiorców jest to doskonała okazja, by otrzymać pieniądze, których nie mogą pożyczyć od banku lub od firmy pożyczkowej. Obecnie pożyczki prywatne to jedna z najstarszych i wciąż powszechna forma pożyczek pozabankowych udzielanych od ręki osobom borykającym się z utratą płynności finansowej. Takie zobowiązanie możemy uzyskać od osoby fizycznej, czyli takiej, która nie ma zarejestrowanej działalności, jako firma pożyczkowa. Może to być członek rodziny, przyjaciel, sąsiad, lub zupełnie nieznana nam osoba. Pożyczki prywatne, które przekroczą 500 zł powinny być sporządzone na piśmie, w celu ewentualnego dochodzenia swoich praw przed sądem.

W przypadku pożyczki prywatnej limit kwot jest ustalany między pożyczkodawca a pożyczkobiorca. Negocjacji podlega oprocentowanie, a także rodzaj zabezpieczenia w przypadku braku terminowej spłaty. Dzięki temu możemy pożyczyć kwotę, która nie byłaby dla nas dostępna ani w banku, ani w większości popularnych firm pożyczkowych. Oferty pożyczek prywatnych najczęściej skierowane są do osób zadłużonych, z komornikiem, wpisanych do baz BIG-ów z negatywnym BIK i w końcu do pracujących na czarno czy utrzymujących się z zasiłków.
Prywatne pożyczki mogą zostać udzielone tradycyjnie, czyli w biurze danej osoby prywatnej, która zajmuje się jej udzieleniem, przez Internet, przez telefon czy w domu klienta. Niezależnie od sposobu, w jakim zaciąga się prywatne pożyczki, przed zawarciem umowy należy bezwzględnie zapoznać się z jej regulaminem oraz umową pożyczki. Pożyczki prywatne od inwestorów wymagają podjęcia odpowiedzialnej i świadomej decyzji.

Pożyczka od firmy pewniejszą opcją

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje ofert pożyczki od prywatnych inwestorów. Wielu ludzi przede wszystkim dostrzega, że w bankach jest coraz trudniej uzyskać kredyt. W takiej sytuacji pożyczki prywatne będą najwygodniejszym rozwiązaniem. Tego typu pożyczki są udzielane od osób prywatnych, udostępniających pożyczkobiorcom pieniądze, które są ich własnością. Zaliczają się do nich także pożyczki zaciągane od znajomych, rodziny, czy poprzez serwisy społecznościowe.

W obiegowej opinii prywatną pożyczkę najlepiej jest pożyczać od kogoś, kogo znasz – możesz wtedy indywidualnie ustalić warunki umowy i okres spłaty. Branie pożyczek prywatnych przez internet od obcych inwestorów niesie jednak pewne ryzyko. Wszystko dlatego, że tego rodzaju „transakcji” nie kontrolują bliżej żadne ustawy i inne dokumenty prawne. Znacznie bezpieczniejszą opcją wydaje się, więc pożyczka pozabankowa.