Wielu ludzi podejmując decyzję o wzięciu pożyczki wielu zastanawia się, czy skorzystać wówczas z instytucji bankowej przy jej zaciąganiu czy też zdecydować się na pozabankowe instytucje, których dzisiaj jest bardzo wiele i kuszą nas niezwykle korzystnymi warunkami.
Podczas podejmowania takich decyzji warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw stojące po stronie każdego z tych dwóch rozwiązań.
Pojęcia kredytu i pożyczki często używane są zamiennie względem siebie, co jest dużym błędem. Pomiędzy nimi występuje wiele różnic. Zarówno w przypadku pożyczki, jak i kredytu, mamy do czynienia z pożyczaniem pieniędzy. Pożyczka może być udzielana przez firmy pozabankowe lub przez osobę prywatą. Kredyt zaś jest domeną banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Porównanie pożyczek ratalnych
Szybkie pożyczki pozabankowe w dowolnej formie, czy to krótkoterminowe czy długoterminowe są droższe niż kredyty bankowe. Pożyczki ratalne to pożyczki, które można zaciągnąć w banku, jak i w firmach pozabankowych.
Wybierając ofertę z banku lub od instytucji pozabankowych, mamy możliwość pożyczyć kwoty rzędu kilkunastu tysięcy złotych z opcją spłaty w terminie od 3 miesięcy do nawet 5 lat jak nie dłużej. W zależności od wybranego przez nas produktu zobowiązanie oddajemy w równych comiesięcznych ratach.
Zasada działania pożyczek ratalnych pozabankowych i bankowych jest bardzo prosta. W przypadku ofert dostępnych online wystarczy wypełnić wniosek, przesłać do pożyczkodawcy wymagane dokumenty oraz zweryfikować swoją tożsamość za pomocą przelewu bankowego lub specjalnej aplikacji. Jeśli nasze podanie o pożyczkę zostanie rozpatrzone pozytywnie, pieniądze zostaną automatycznie przelane na nasze konto. W przypadku pożyczek bankowych wzięcie kredytu odbywa się w banku i może potrwać nieco więcej czasu wszystko zależy od kwoty oraz czy spełniamy warunki stawiane przez bank.
Pożyczka ratalna pozabankowa
W ostatnim czasie firm oferujących pożyczki na raty przez internet przybywa z dnia na dzień. Decyzja o wzięciu takiej pożyczki będzie decyzją na kilka miesięcy, może nawet lat, dlatego warto podejść mądrze do wyboru najlepszej oferty. Pożyczka ratalna to produkt dla tych osób, które potrzebują większego zastrzyku gotówki na remont lub wymianę zepsutego sprzętu czy naprawdę samochodu.
Pożyczka pozabankowa ratalna może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych w przypadku firm pożyczkowych, a więcej w przypadku parabanków i prywatnych inwestorów. Pożyczki ratalne najczęściej można zaciągnąć w kwocie od 100 do 25 000 tysięcy złotych z okresem spłaty nawet do 48 misięcy. Zwykle okres spłaty ustalany jest indywidualnie tak jak inne warunki pozabankowych pożyczek ratalnych. Większość produktów dostępna jest w całości online, bez wychodzenia z domu.
Pożyczki pozabankowe na raty dostępne są online, telefonicznie i stacjonarnie w zależności od tego, jak działa pożyczkodawca. Pożyczki ratalne udzielane są osobom posiadającym dochód z pracy lub innego legalnego źródła i mogą potwierdzić wysokość tego dochodu. Wniosek o pożyczkę można złożyć przez Internet, dlatego wszystkie formalności ograniczone są do minimum. A interesująca nas kwota pożyczki zostanie w krótkim czasie przelana na nasz rachunek bankowy.
Pożyczka ratalna bankowa
Kredyt to produkt finansowy, który zarezerwowany jest wyłącznie dla banków. Jest to tradycyjna i znana od lat forma finansowania większych przedsięwzięć. To właśnie te instytucje specjalizują się w ich udzielaniu, ponieważ kwestie związane z umową kredytową są uregulowane w Prawie bankowym.
Banki udzielają kredytów w kwocie od 1 000 zł nawet do 200 000 zł na długi okres. Wszystko zależy od rodzaju kredytu, jednak najdłuższe mogą sięgać nawet 50 lat. Bank nie udziela kredytu w formie gotówkowej, a jedynie przelewa na konto klienta określoną w umowie kwotę. Środki pieniężne przekazane kredytobiorcy w ramach umowy kredytowej muszą być przeznaczone na określony cel (np. na cel inwestycyjny, konsolidację innych kredytów bądź zakup nieruchomości), a kredytodawca ma prawo sprawdzić, w jaki sposób są wydatkowane pożyczone środki.
Umowa kredytowa, która powinna być sporządzona w formie pisemnej, zawsze określa termin zwrotu zaciągniętego kapitału wraz z odsetkami w ściśle określonej formie rat. Umowa kredytu jest odpłatna, a ceną kredytu są tu opłaty, prowizje i odsetki. Bank udziela kredytu tylko i wyłącznie osobom, które posiadają umowę o pracę, odpowiednią zdolność kredytową, wiarygodność kredytowa — czyli historia spłaty zaciągniętych przez ciebie zobowiązań, posiadają dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach.
Proces weryfikowania klienta chcącego zaciągnąć pożyczkę w banku jest dłuższy. Banki i SKOK-i przy okazji udzielania kredytów muszą przeprowadzić żmudny proces weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej klienta, który niestety może trwać nawet kilka tygodni i będzie wymagał od potencjalnego kredytobiorcy złożenia wielu dokumentów do wniosku kredytowego.