Zamierzasz ubiegać się o pożyczkę i zastanawiasz się nad tym, jaka zależność występuje między pożyczką i formą zatrudnienia? Tak się składa, że ta zależność będzie tematem tego tekstu. Warto też podkreślić, że być może wiele osób nie zdaje sobie sprawy z występowania takiej zależności.
Rodzaje form zatrudnienia
Skoro tematem tekstu jest wpływ zatrudnienia na ubieganie się o pożyczkę, czas powiedzieć na temat możliwych form zatrudnienia. Najlepiej będzie, jeśli wymienimy sobie od razu wszystkie możliwości.
Lista form zatrudnienia przedstawia się następująco:
- umowa o pracę,
- umowa o dzieło,
- umowa zlecenie,
- umowa agencyjna,
- kontrakt menedżerski,
- samozatrudnienie.
Umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa agencyjna i kontrakt menedżerski to umowy cywilnoprawne (umowy cywilnoprawne najczęściej stosuje się wtedy, gdy pracodawcy zależy na wykonaniu określonych czynności bądź realizacji jasno określonych zadań).
Warto też powiedzieć o tym, jak dzielą się umowy o prace. Przechodząc od razu do sedna — można wyróżnić umowę o pracę na okres próbny, czas określony, czas nieokreślony i zastępstwo.
Jakie formy zatrudnienia są najlepsze dla pożyczkobiorców?
Czas powiedzieć na temat zależności między pożyczką a formą zatrudnienia (zgodnie z tym, co znalazło się na samym początku tekstu). Niemniej trzeba jednak zacząć od czegoś innego — wnikliwej analizy wniosków.
Niejednokrotnie można usłyszeć, że dana firma skupia się tylko na niektórych sprawach, ale wcale nie musi oznaczać to większej szansy na pożyczkę. Za każdym razem (firma nie ma znaczenia) dokonywana jest wnikliwa analiza.
Pożyczkodawca chce, żeby pożyczka nie stanowiła problemu. Nawiasem mówiąc, na tym samym powinno zależeć pożyczkobiorcy, ale w praktyce może być różnie. Koniecznie trzeba też zaznaczyć, że wszystko zaczyna się od szeroko pojętych możliwości finansowych.
Wracając do form zatrudnienia, najlepszym rozwiązaniem jest umowa o pracę. Można jeszcze zaznaczyć, że najlepiej, kiedy pracownik ma umowę o pracę na czas nieokreślony. Pożyczkodawcy chodzi o stabilną sytuację zawodową.
Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda sytuacja, patrząc pod kątem akceptowalnych źródeł dochodu? Patrząc na sprawę pod tym kątem, absolutnie nie ma powodów do zmartwień. Co więcej, może zdarzyć się tak, że firma zaakceptuje inne źródło utrzymania (choćby stypendium).
Firma czy etat — co lepsze?
Masz pewne wątpliwości? Interesuje Cię porównanie umowy o pracę i prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Samozatrudnieni to grupa, która nie cieszy się sporym zaufaniem. Nie ma co ukrywać, może wydawać się to dość dziwne — jeśli mam własną firmę to raczej należę do grona osób odpowiedzialnych?
Spróbujmy wczuć się w rolę pożyczkodawców. Mówiąc wprost — na czym zależy pożyczkodawcom? Najkrócej rzecz ujmując, bardzo ważne jest to, co teraz i to, co będzie. Można wręcz dodać, że wyjaśnia to podejście pożyczkodawców (samozatrudnienie = problematyczne przedstawienie teraźniejszości i przyszłości).
Podsumowując — umowa o pracę jest równoznaczna z większą szansą na otrzymanie konkretnych pieniędzy.