Pożyczanie przez internet: Jaki masz wybór?

Polacy coraz chętniej pożyczają pieniądze przez internet, ponieważ jest to rozwiązanie wygodne i szybkie. Instytucje finansowe dostrzegają ten trend i coraz częściej udostępniają swoją ofertę online. Zanim jednak podejmie się decyzję o pożyczce, warto sprawdzić, jakie mamy możliwości do wyboru.

Polacy chętniej pożyczają pieniądze, niż je oszczędzają. Okazuje się, że jedna trzecia naszych rodaków w wieku 18–64 lat często zaciąga kredyty lub pożyczki. Jeszcze większy odsetek (41%) seniorów zadłuża się w bankach i firmach pożyczkowych. Od tych ostatnich Polacy pożyczyli 2,28 mld zł w samym tylko 2018 roku1. Tak pozyskane środki najczęściej są przeznaczane na zakup urządzeń AGD/RTV, samochodu lub sfinansowanie remontu domu albo mieszkania.

Jednocześnie coraz większą rolę w zaciąganiu pożyczek i kredytów odgrywa internet. Korzysta z niego już 84% Polaków, a większość z nich uważa, że usługi online ułatwiają życie. Dotyczy to również usług finansowych. Warto zatem sprawdzić, jakie produkty znajdzie w Internecie osoba, która chce pożyczyć pieniądze.

Pożyczka pozabankowa przez internet

Pożyczanie przez internet najczęściej kojarzy się z ofertą firm pożyczkowych. Nie powinno to dziwić, ponieważ ten sektor usług był pionierem pożyczek online w Polsce i innowacyjnych technologii w obszarze FinTech. Szybka pożyczka przez internet to produkt dostępny dla Polaków od lat.

– Jeszcze kilkanaście lat temu z oferty firm pożyczkowych dostępnej w Internecie korzystały głównie osoby, którym banki odmawiały kredytu. Dziś to przeważnie zupełnie inni ludzie. Zaciągają pożyczki online nie dlatego, że nie mogą wziąć kredytu bankowego, ale dlatego, że chcą pożyczyć pieniądze szybko, wygodnie i bez skomplikowanych formalności – zauważa ekspert marki hapipożyczki, firmy udzielającej pożyczek online.

Wygoda pożyczania i możliwość błyskawicznego pozyskania pieniędzy to najważniejsze czynniki, jakie skłaniają szczególnie młode osoby do korzystania z oferty firm pożyczkowych online. Należy jednak podkreślić, że ta oferta została w ostatnich latach znacznie poszerzona. Sektor pozabankowy proponuje już nie tylko popularne niskokwotowe chwilówki, ale również pożyczki na raty. Te ostatnie przypominają bankowy kredyt gotówkowy, ale bez skomplikowanych formalności.

Kredyt bankowy online

Banki dość późno zorientowały się, że konsumenci chcą wygodnie pożyczać pieniądze przez internet. To sprawiło, że ich oferta kredytowa pojawiła się w sieci wtedy, gdy rynek pożyczek pozabankowych online był już ugruntowany. Z początku banki stawiały głównie na dostęp klientów do bankowości internetowej, wykonywanie przelewów online, zakładanie lokat itd. Oferta kredytowa pojawiła się znacznie później. Dziś jednak można już zaciągać kredyty przez internet.

W najlepszej sytuacji są klienci banków, którzy mogą pożyczyć pieniądze po zalogowaniu się na konto. Pozostali kredytobiorcy mimo wszystko muszą zmierzyć się ze skomplikowanymi formalnościami. Często bowiem oferta kredytowa jest dostępna online, ale przez internet można jedynie wprowadzić dane klienta, natomiast dokończenie formalności i podpisanie umowy wymaga wizyty w placówce banku. Pod tym względem firmy pożyczkowe mają przewagę. Aby pożyczyć pieniądze na rynku pozabankowym, najczęściej wystarczy wejść na stronę internetową pożyczkodawcy, wybrać kwotę i okres spłaty, a potem wypełnić krótki formularz. Wszystko można załatwić online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko dostęp do internetu.

Oczywiście nie jest tak, że każdy bez wahania pożycza pieniądze online. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów. Na rynku pozabankowym wymagania wobec nich są jednak zdecydowanie mniejsze.

Jeśli ktoś chce pożyczyć pieniądze przez internet, obecnie ma do dyspozycji zarówno kredyty bankowe, jak i pożyczki proponowane przez firmy pożyczkowe. W pierwszym przypadku konieczne może okazać się załatwienie części formalności w tradycyjnej placówce. To może zniechęcić niektórych konsumentów i zdecydować o wyborze oferty pozabankowej.

1https://kpf.pl/badania-i-publikacje/raporty-cykliczne/sektor-firm-pozyczkowych-w-polsce/