Porady dla osób zadłużonych

Ataki lęku, nieprzespane noce, nerwica, strach przed wyjściem z domu, otworzeniem drzwi… Czarne wizje przeplatające się z poczuciem wstydu i bezradnością- tak u wielu zadłużonych wygląda życie. Większość osób zadłużonych odczuwa z tego powodu wstyd z sytuacji, w jakiej się znaleźli.

Większość osób w dzisiejszym świecie ma kredyty, szybką pożyczkę na koncie, karty kredytowej czy limit w rachunku. Większość ma jakieś zadłużenie. Ale każdy inaczej radzi sobie z długami. Jedni walczą i wychodzą na prostą, inni składają broń i czekają aż sytuacja sama się rozwiąże. Ludzie potrafią wyjść z dużych problemów finansowych, bankructwa, a inni nie potrafią się podnieść z małego zadłużenia.

Każda osoba, która jest zadłużona nie powinna być sama, dlatego warto, aby taka osoba zwróciłam się o pomoc do odpowiednich osób i instytucji.

Jak nie zadłużyć się bardziej?

Długi to temat rzeka a temat niespłaconych w terminie pożyczek i kredytów jest zwykle bardzo skomplikowany. Często zadłużenie członka rodziny jest główną przyczyną do wielu kłótni. Osoby, które wpadną w tarapaty finansowe i nie będą w stanie opłacać swoich rachunków. To w takim przypadku muszą coś zrobić, wprowadzić jakieś zmiany oraz uwierzyć w siebie. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie skorzystanie z poniższych rad

  1. Jeśli miesięczne raty długu są zbyt wysokie, zawsze można spróbować skontaktować się z wierzycielem w celu ich zmniejszenia. Widząc chęć współpracy z naszej strony wierzyciel powinien iść nam na rękę i dopasować raty tak, abyśmy byli w stanie je spłacać. Może uda się nawet połączyć wszystkie miesięczne zadłużenia w jedną, wygodną ratę;
  2. Pożyczka rodzinna jest z wielu względów lepsza, niż kolejna pożyczka chwilówka. Różnicą jest głównie wysokość oprocentowania – firmy pożyczkowe zawsze nakładają duży proces, a przy pożyczce od kogoś z rodziny mamy szansę oddać tyle samo (lub niewiele więcej), ile pożyczyliśmy;
  3. Niemalże w każdym mieście powiatowym w Polsce możemy znaleźć punkt darmowych porad prawniczych. Oczywiście jest on czynny w określonych godzinach i konkretne dni tygodnia, ale za to jeżeli doczekamy się swojej kolejki, nic nie zapłacimy za profesjonalną poradę prawnika.
  4. Nie bierz kolejnych pożyczek po to, by spłacić dotychczasowe długi.

Z długów można wyjść!

Z uwagi na to, iż długi od zawsze są dosyć wstydliwą kwestią, wiele osób ukrywa swoje problemy z długami przed najbliższymi. Jest to błąd, ponieważ ukrywanie problemów, tłumienie emocji, a także próba samodzielnego poradzenia sobie z całą sytuacją może prowadzić do depresji.

Nie od dziś wiadomo, że dobrze sporządzony budżet domowy, dla zadłużonego często okazuje się kluczem do sukcesu. Stworzenie idealnego budżetu domowego opłacone jest licznymi próbami i niezliczoną ilością błędów, przez co niekiedy zajmuje nawet kilka miesięcy. Skuteczny budżet domowy powinien obejmować wszystkie istotne kwestie finansowe, które pomogą dokładnie określić zaistniałą sytuację finansową zadłużonego. Na pewno nie da się wyjść z długów, kontynuując życie ponad stan. Trzeba usunąć z budżetu domowego te wydatki, które nie są przeznaczone na cele bytowe, a stanowią jedynie zachcianki lub luksusy. W wielu przypadkach dokładnie wyliczenia finansowe pozwalają na wygenerowanie znacznej sumy miesięcznych oszczędności, którą bez problemu można przeznaczyć na spłatę długów.