Poduszka finansowa

Zastanawiasz się nad tym, czym jest poduszka finansowa? Nie ma co ukrywać, że niejednokrotnie można usłyszeć o istnieniu czegoś takiego — właśnie, czy wiesz, co rozumie się przez poduszkę finansową?

Niewykluczone, że mnóstwo osób nie ma pojęcia, o czym mowa i co by nie mówić, jest to zła wiadomość.
Nie chodzi o zachęcanie do jakiegoś rozwiązania, chodzi o świadomość — brak wiedzy powoduje, że bardzo łatwo o błędy.

Czym jest poduszka finansowa?

Najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od definicji. Przechodząc od razu do szczegółów — poduszka finansowa to nic innego jak dbałość o oszczędności.
Aczkolwiek na tym nie kończymy.

Jak zapewne wiesz, nie można wykluczyć sytuacji, podczas której kłopoty zdrowotne uniemożliwiają pracę zarobkową. Ponadto trzeba pamiętać o wydatkach. Dokładniej rzecz ujmując, jest to nawiązanie do nieprzewidzianych wydatków (mówiąc wprost — musisz pamiętać o tym, że określenie wydatków nie zawsze jest realne).
Jak widzisz, nietrudno o problemy finansowe i dobra poduszka finansowa to takie zabezpieczenie (co by się nie działo, pieniędzy z pewnością nie zabraknie).

Jak skutecznie stworzyć poduszkę finansową?

Być może pojawiło się pytanie, jak stworzyć dobrą poduszkę finansową? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Można pokusić się o stwierdzenie, wedle którego kluczowe znaczenie mają oczekiwania.
Rzecz jasna należy też pamiętać o nieprzewidzianych sytuacjach, wszystko może się zdarzyć (czy też prawie wszystko).

Jak wiadomo, czasem jest tak, że decyzję trzeba podjąć samodzielnie i tworzenie poduszki finansowej jest tego bardzo dobrym przykładem.
Warto jednak podkreślić, że chęć stworzenia poduszki bezpieczeństwa wymaga odpowiednich działań. Domyślasz się, co należy przez to rozumieć? Na pewno potrzebne są pieniądze na awaryjne wydatki, powiedzmy ok. 1000 zł (pamiętaj, kluczowe są oczekiwania). Co poza tym? Istotne jest też pozbycie się wszelkich kredytów (nie dotyczy kredytów hipotecznych i studenckich).

Tak dochodzimy do tworzenia poduszki bezpieczeństwa i co za tym idzie, musisz zastanowić się nad tym, co Cię satysfakcjonuje.
Warto też po raz kolejny nawiązać do oczekiwań — spróbuj myśleć dosłownie o wszystkim, nawet o tym, co wydaje się absolutnie nierealne. Oczywiście, brzmi to dziwnie, ale tego wymaga odpowiedzialność. Pamiętaj też o tym, że decyzje mogą wpływać na inne osoby (żona/mąż i/bądź dzieci).

Gdzie stworzyć poduszkę finansową?

Zastanawiasz się nad tym, co jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku poduszki finansowej? Jeśli coś przechowujemy, ważne jest zwrócenie uwagi na dwie sprawy. Maksymalnie upraszczając, chodzi o ukrycie środków przy jednoczesnym braku problemów z dostępnością.
Kiedy weźmie się to pod uwagę, sprawa jest prosta — pora zdecydować się na konto oszczędnościowe lub lokatę terminową.

Nawiasem mówiąc, są banki, które pozwalają na nazewnictwo rachunku lub subkonta — nie ulega wątpliwości, że jest to interesująca opcja (oszczędzane pieniądze nie powinny mieszać się z pieniędzmi przeznaczonymi na codzienne wydatki).