Oszczędzanie pieniędzy na etacie

Gratulacje z okazji zdobycia pierwszej pełnoetatowej posady! Bez względu na tytuł czy organizację, w której zostałeś zatrudniony, potwierdzenie Twojego potencjału przez firmę jest z pewnością satysfakcjonujące i warte świętowania. Ale zanim wydasz swoją pierwszą wypłatę na uroczyste nocne wyjście, pamiętaj, że jest to również początek nowej podróży; nadszedł czas, aby wdrożyć kilka strategii oszczędzania pieniędzy, abyś mógł naprawdę czerpać korzyści z zatrudnienia.

Jak oszczędzać pieniądze w pierwszej pracy na pełen etat?

Krok 1: Załóż konto oszczędnościowe

Kiedy dopiero co dostałeś swoją pierwszą pracę na pełny etat, kuszące jest życie z tygodnia na tydzień, kupując wszystko, czego zapragniesz, gdy tylko stan konta na to pozwoli. Jednym ze sposobów walki z tym jest utworzenie oddzielnego konta przeznaczonego specjalnie do oszczędzania pieniędzy.
Postaraj się przelewać na to konto określony procent swojej pensji po każdej wypłacie i obiecaj sobie, że będziesz korzystać z tych funduszy tylko w nagłych wypadkach. Postaraj się, jeśli to możliwe, ustawić to automatycznie.

Krok 2: Ćwicz dyscyplinę i nagradzaj się

Oczywiście, niektóre obietnice łatwo złamać, zwłaszcza gdy składa się je samemu sobie, bez trzeciej strony, która mogłaby cię za nie pociągnąć do odpowiedzialności! Kilka wpadek jest do przewidzenia, ale w końcu powinieneś zacząć ćwiczyć dyscyplinę i powściągliwość w wydawaniu swoich zarobków. Jedną z metod motywowania się do tego jest wyznaczanie sobie nagród za poszczególne kamienie milowe. Na przykład, możesz wybrać się do eleganckiej restauracji, gdy zgromadzisz na swoim koncie oszczędnościowym 5 000 złotych, albo na weekendowy wypad, gdy osiągniesz 10 000 złotych, i tak dalej… byle tylko nagroda nie spowodowała poważnego uszczerbku w Twoich oszczędnościach!

Krok 3: Ustal cele oszczędzania

Finansowe kamienie milowe w oszczędzaniu pieniędzy są miłe, ale namacalne rezultaty są lepsze. Wyznacz cele dla swoich pieniędzy, które odnoszą się do Twojego obecnego i pożądanego stylu życia. Mogą to być np. system rozrywki domowej, samochód, a nawet dom (do zamieszkania lub jako nieruchomość inwestycyjna). Oczywiście, ambitnie byłoby oszczędzać na zakup nieruchomości na własność; tak naprawdę oszczędzałbyś na pierwszą zaliczkę.

Cele takie jak ten ułatwią Ci utrzymanie się na ścieżce oszczędzania, a także pomogą Ci zastanowić się dwa razy przed wydaniem pieniędzy na niepotrzebne przedmioty. Cele o wartości sentymentalnej mogą okazać się jeszcze bardziej efektywne; jeśli oszczędzasz, aby mieć wystarczająco dużo pieniędzy na założenie rodziny, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz się trzymać z dala od niepoważnych wydatków.

Krok 4: Inwestuj tak szybko, jak to możliwe

Nawet jeśli dom, o którym mowa powyżej, jest przeznaczony na własny użytek, istnieją inne sposoby inwestowania oszczędności poza nieruchomościami. Rozważ skierowanie części swoich oszczędności na akcje, obligacje lub fundusz inwestycyjny. W ten sposób możesz zyskać dodatkowe fundusze, a jednocześnie mieć pewność, że przynajmniej część Twoich ciężko zarobionych pieniędzy jest bezpieczna na wypadek niekontrolowanych zakupów.

Czy niedawno dostałeś swoją pierwszą pracę na pełen etat? Czy spotkałeś się z jakimiś radami, które pomogły Ci skutecznie oszczędzać, a które mogłyby być przydatne dla innych? Jeśli tak, proszę nie wahaj się podzielić swoimi wskazówkami w komentarzach poniżej.