Odzyskaj dostęp do zamrożonych środków bez wychodzenia z domu!

Szykują się spore firmowe wydatki, a Ty zastanawiasz się, jak podołasz im wszystkim? Wielu przedsiębiorców w trakcie prowadzenia działalności wielokrotnie zmaga się z tzw. zatorami płatniczymi. Zjawisko to jest bardzo niekomfortowe dla finansów firmy, a w skrajnych przypadkach potrafi postawić całą jej przyszłość pod znakiem zapytania. Czym są zatory płatnicze, a przede wszystkim jak im zapobiec?

Zatory płatnicze – co warto wiedzieć?

Zatory płatnicze powstają, gdy kontrahenci przedsiębiorcy nie spłacają należności (na przykład wynikających z wystawionych faktur) w terminie, a powstałe w ten sposób zaległości nawarstwiają się do poziomu, w którym przedsiębiorca nie jest w stanie spłacać własnych zobowiązań w terminie. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że trudno jest doprowadzić do aż tak trudnej sytuacji finansowej, w rzeczywistości niewiele trzeba, by powstał zator płatniczy.

Jedną z głównych przyczyn powstawania zatorów są długie terminy płatności wystawianych faktur. Gdy przedsiębiorca wystawia dokument z 60-dniowym terminem płatności, musi liczyć się z tym, że poczeka na należne mu środki nawet dwa miesiące. W wielu branżach jednak tego typu praktyka jest na porządku dziennym, jednak klienci spłacają należności o wiele szybciej. Czasem wystarczy kilka takich faktur – każda na wysoką kwotę – by poważnie zachwiać stabilnością finansową firmy.

Gdy do powyższego opisu dodamy nieprzewidziane okoliczności, takie jak pandemia koronawirusa, klęska żywiołowa w rejonie, w którym działają kontrahenci czy nawet przejściowe problemy logistyczne, okaże się, że o zator płatniczy tak naprawdę nietrudno.

Co zrobić, gdy nie zareagowaliśmy na czas i zator płatniczy stał się faktem? Z pomocą przychodzi faktoring.

Dwie twarze faktoringu

Aby w pełni zrozumieć, jak działa faktoring, podzielmy tę usługę na dwie: finansowanie faktur oraz faktoring online

Finansowanie faktur

W tym pierwszym przypadku przedsiębiorca korzysta z faktoringu jednorazowo: sprzedaje jedną lub wiele faktur, otrzymuje za nie środki i na tym współpraca się kończy.

Finansowanie faktur wyróżnia się tym, że niepotrzebne jest podpisywanie papierowych umów – przedsiębiorca otrzymuje propozycję warunków usługi i może je zaakceptować za pomocą kodu SMS. W ten sposób firmy mogą sfinansować faktury w kwocie od 500 zł aż do 250 000 zł, a decyzję otrzymają w dwie godziny!

Warto jednak pamiętać, że koszty finansowania faktur są wyższe i zaczynają się od 1,82% finansowanej kwoty.

Faktoring online

Tak nazywamy wariant stały, który zakłada długofalową współpracę pomiędzy firmą faktoringową a przedsiębiorstwem potrzebującym finansowania. Faktoring online sprawdzi się zwłaszcza, gdy kontrahenci przedsiębiorcy często płacą na ostatni moment, a nie sposób wystawić im faktur z krótszym terminem płatności.

Faktoring online pozwala na finansowanie większych kwot – minimum 50 000 zł, maksimum 1 000 000 zł! Z tego też powodu faktor potrzebuje nieco więcej czasu na decyzję, całość jednak powinna zamknąć się w ciągu 24 godzin. Dla wszystkich, którzy chcą korzystać z finansowania stałego, mamy dobrą wiadomość: koszty takiej współpracy są niższe i zaczynają się od 1,48% finansowanej kwoty.