Niedrogie pomysły na spędzenie ferii zimowych

Nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd do ośrodka narciarskiego czy kurortu na ferie zimowe. Jeśli mamy dzieci, dla nich wolne od szkoły to czas, który chciałyby spędzić w sposób wyjątkowy, oddając się ulubionej zabawie i tym samym nie myśląc o codziennych obowiązkach związanych z nauką. Jak zorganizować dzieciom niedrogie ferie, które pozwolą im zapomnieć na chwilę i odpocząć od szkoły i spędzić czas w ulubiony dla siebie sposób?

Ferie w domu

Mieszkańcy małych miejscowości lub wsi często nie mają możliwości zabrania dzieci do ośrodków sportowych czy domów kultury, gdzie mogłyby spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Pozostaje więc zapewnienie im rozrywki w domu lub na świeżym powietrzu.  Doskonałym pomysłem na to, aby dzieci nie nudziły się w domu podczas ferii, jest zaplanowanie dla nich tematycznego tygodnia. Na każdy dzień zorganizujmy dla nich inną atrakcję. Może to być na przykład:

Dzień Pizzy – dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w robieniu pizzy, poznawać przepis od podstaw, pomagać w wyrabianiu ciasta, a następnie dekorowaniu jej ulubionymi dodatkami. Możemy przy okazji zorganizować konkurs na najładniej udekorowaną pizzę, gdzie nagrodą będzie możliwość wyboru ulubionego filmu lub bajki, którą wspólnie z dziećmi obejrzymy zajadając się własnoręcznie stworzoną pizzą.

Biwak – w kolejny dzień możemy zorganizować dla dzieci biwak. Będzie to od nas wymagało trochę wkładu i czasu, ale wrażenia będą niezapomniane. Co możemy zrobić? Jeśli biwak, to musi być namiot! Możemy postawić w pokoju namiot tipi, który można kupić za około 200zł.  Trzeba również zorganizować biwakowe atrakcje jak nauka wiązania węzłów, poznawanie roślin i zwierząt leśnych za pomocą encyklopedii oraz filmików, dzięki którym dzieci będą mogły usłyszeć dźwięki wydawane przez poszczególne ptaki. Możemy później zorganizować quiz sprawdzający wiedzę na poznany temat. Po całym dniu rozrywek przyjdzie czas na posiłek. Grillowane kiełbaski i pieczone ziemniaczki sprawdzą się tu doskonale. Pozwólmy również spędzić noc w namiocie, aby mogły poczuć prawdziwy klimat biwaku.

Poszukiwacze skarbów – świetną propozycją może być zorganizowanie maluchom poszukiwania skarbów. Do tego będziemy musieli przygotować mapę skarbów obejmującą nasze mieszkanie, na niej zaznaczymy kolejne punkty, do których dzieci będą się musiały udać, aby rozwiązać zagadkę naprowadzającą je do następnej bazy. Zwieńczeniem zabawy będzie odnalezienie skarbu, którym może być nowa gra planszowa.

Pomysłów na tematyczne dni jest mnóstwo, a ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Ferie w mieście

Jeśli mieszkamy w większym mieście lub mamy możliwość wybrania się z dzieckiem do miejscowości, w której podczas ferii organizowane są atrakcje dla najmłodszych, warto z tego skorzystać. W wielu miastach można dziecko zapisać na półkolonie, które mogą być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku pracujących rodziców, którzy nie są w stanie zorganizować dzieciom zabawy w domu w przez cały dzień. Koszt takich półkolonii to kilkaset złotych, w które wliczone są bilety wstępu, posiłek i picie, a także opieka animatora. Dzieci mają zapewnioną rozrywkę przez kilka godzin, a nad wszystkim czuwają wykwalifikowani opiekunowie. Dla niektórych osób jednorazowy wydatek rzędu kilkuset złotych może być sporym obciążeniem domowego budżetu. Skąd wziąć pieniądze na sfinansowanie takiej półkolonii? Jeśli nie mamy możliwości pożyczenia od rodziny lub przyjaciół, można rozejrzeć się za dodatkowym płatnym zajęciem lub skorzystaniem z pożyczki. Taki wydatek wart jest jednak tego, aby nasze dziecko miało zapewnioną świetną rozrywkę i opiekę w czasie długo wyczekiwanych ferii zimowych.

Na weekend możemy z kolei zaplanować z dziećmi wycieczki krajoznawcze czy wspólne wyjście do kina, muzeum czy zoo. Dla maluchów będzie to świetna atrakcja, a dla nas odpoczynek od codziennych obowiązków i świetnie wykorzystany czas. Jeśli pogoda dopisze, możemy udać się na pieszą wycieczkę do lasu czy parku, a także zorganizować atrakcje ruchowe: wyjście na lodowisko czy zjazdy z górki na sankach, o ile będziemy mieć szczęście w czasie ferii spadnie śnieg.

Zorganizowanie dzieciom niedrogich atrakcji na czas ferii nie jest trudne. Wystarczy odrobina wyobraźni. Aby zapewnić maluchom niezapomniane wrażenia.