Polacy zaciągają coraz większych zobowiązań kredytowych. Wpływ na to ma nasza coraz lepsza zdolność kredytowa i fakt, że jesteśmy w stanie regularnie spłacać zaciągnięte zobowiązania. Jesteśmy też zainteresowani ofertą banków komercyjnych, jakie działają na rynku polskim, ponieważ te są coraz bardziej elastyczne i w pełni odpowiadają indywidualnym potrzebom. Jednym ze zobowiązań, które cieszy się największą popularnością, jest kredyt konsolidacyjny.
Kredyt konsolidacyjny nie jest typowym produktem oddłużeniowym, ale trzeba zaznaczyć, że w większości przypadków rzeczywiście pozwala osiągnąć znaczną ulgę w zarządzaniu finansami. Warto wiedzieć więcej o tym zobowiązaniu już teraz.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjnym jest zobowiązaniem, zgodnie z którym kredyty, które do tej pory zaciągnął kredytobiorca, zostają połączone w jeden produkt. “Nowy” bank spłaca kredyty swojego klienta, przez co powstaje jedno, połączone zobowiązanie. Taka operacja niesie ze sobą wiele korzyści. Coraz częściej oferowany jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Wszystko dlatego, że nowe zobowiązanie pozwala nierzadko osiągnąć płynność finansową.
Warto zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny dostępny jest jedynie dla tych klientów, którzy wykazują dobrą zdolność kredytową. Nie jest to zobowiązanie dla tych, którzy przestali kontrolować konieczne do spłaty raty i wykazują zaległości w spłacie. Każdy bank, zanim udzieli kredyt konsolidacyjny, dokładnie zweryfikuje potencjalnego kredytobiorcę. Pod uwagę weźmie wartość generowanych dochodów, ich źródło oraz historię kredytową. Ta dostępna jest w raportach BIK i wykazuje metodykę spłaty poprzednio zaciągniętych zobowiązań. Jeśli okaże się, że kredytobiorca zwlekał z płatnościami albo nadal ma z tego tytułu zaległości, raczej nie zostanie uznany za wiarygodnego klienta, który jest w stanie spłacać kredyt konsolidacyjny. Właśnie dlatego o takie wsparcie należy wnioskować na początku finansowych tarapatów, zanim jeszcze długi zaczną być wykazywane i będą negatywnie wpływać na analizę zdolności finansowej.
Kredyt konsolidacyjny – najważniejsze atuty
Rzeczywiście kredyt konsolidacyjny wykazuje wiele zalet. Przede wszystkim kredytobiorca uzyskuje jedną, niższą ratę, aniżeli wartość tych, które do tej pory musiał spłacać. Dzieje się tak nie dlatego, że zobowiązania zostają mu darowane, ale oferowane są teraz na lepszych, tańszych warunkach, do tego w większości przypadku wydłużony zostaje czas trwania umowy kredytowej, a spłata zostaje rozłożona na więcej rat.
Co ważne, osoby, które pozostają w finansowych tarapatach przy okazji kredytu konsolidacyjnego, mogą jednocześnie wnioskować o dodatkowe środki. Te pozwolą im na uregulowanie innych zobowiązań i wyjść z długu czy spełnić najważniejsze potrzeby.
Pamiętajmy, że połączenie kredytów jest doskonałym zabiegiem dla tych, którzy takie wsparcie finansowe otrzymali kilka lat temu – wtedy warunki, jakie stawiały banki, były znacznie mniej korzystne. Dzisiaj kredyt konsolidacyjny oferuje niskie oprocentowanie i niskie koszty około kredytowe albo zupełny ich brak. Banki nie muszą żądać prowizji za udzielenie kredytu ani zakładania płatnego konta, które przecież może generować dodatkowe koszty. Pamiętajmy jednak, że warunki zależą od polityki kredytowej, jaką realizują poszczególne banki oraz negocjacji elastycznych zasad spłaty tego typu zobowiązań.
Gdzie zaciągnąć kredyt konsolidacyjny – jak weryfikować oferty banków?
Zastanawiasz się, czy zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Gdzie najtaniej można uzyskać tego typu finansowe wsparcie? Jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego w danej instytucji najlepiej jest zweryfikować warunki poprzez udostępniane w sieci rankingi. Takie zestawienia publikują same banki na swoich oficjalnych stronach www. Dzięki nim porównać udaje się nie tylko wysokość oprocentowania czy całkowitych kosztów zobowiązania. Można też sprawdzić, jakie ograniczenia oraz warunki stawia każdy bank.
Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z kalkulatora kredytowego, dzięki któremu udaje się sprawdzić opłacalność takiego zobowiązania pod względem wszystkich kosztów.