Moje finanse – 10 porad jak zarządzać pieniędzmi

Jednym z najczęstszych powodów kłótni w związkach, zaraz po bałaganie, podziale obowiązków domowych i sposobie wychowywania dzieci, są pieniądze. Pary spierają się o sposób dysponowania środkami wpływającymi do gospodarstwa domowego, o spłatę kredytów, o to, kto więcej zarabia oraz kto więcej wydaje. Jak i również o to, jaką część dochodów przeznaczać na bieżące wydatki, a jaką oszczędzać.

Budżet domowy to niezbędne narzędzie do tego, aby zyskać jak największą kontrolę nad swoimi finansami. Niezależnie od sytuacji finansowej, w której obecnie się znajdujemy, warto rozsądnie planować i kontrolować swoje wydatki. W tym artykule dowiemy się, w jaki sposób możemy prowadzić i zarządzać naszym budżetem domowym. Oprócz tego poznamy też kilka zasad, dzięki którym uczynisz ze swojego budżetu naprawdę skuteczne narzędzie do zarządzania domowymi finansami.

3 najważniejsze zasady

Najważniejszą rzeczą przy prowadzeniu własne budżetu domowego jest określenie się, w jakim celu pragniemy go prowadzić. Stosując 3 najważniejsze zasady będziemy mogli stworzyć narzędzie, które będzie dobrze dopasowane do naszej indywidualnej sytuacji.

  1. Bądź domowym księgowym

Warto tutaj założyć zeszyt, bądź plik z arkuszem kalkulacyjnym, w którym będziesz notować wszystkie swoje wydatki. Spisuj wszystkie pozycje ze wszystkich paragonów sklepowych. Pod koniec miesiąca możesz być zaskoczony, bo okaże się, że regularnie wydajesz niewielkie pieniądze na rzeczy, których zupełnie nie potrzebujesz. Dzięki wyeliminowaniu takich wydatków możesz zaoszczędzić całkiem pokaźne kwoty.

  1. Kontrola.

W zarządzaniu domowymi finansami chodzi przede wszystkim o to, by mieć kontrolę nad własną sytuacją finansową. Warto zastanowić się, z czego możesz zrezygnować lub na co wydajesz najwięcej pieniędzy.

Budżet domowy to pierwszy krok do przejęcia kontroli nad własnymi finansami. Daje on wiedzę o tym, na co wydajemy pieniądze i jest jednocześnie narzędziem do tego, aby mądrze planować przyszłe wydatki.

  1. Szacuj koszty stałe

Kosztem stałym są oczywiście wydatki związane między innymi z utrzymywaniem własnego domu czy mieszkania. Na przykład będą to również takie wydatki jak rata kredytu, rachunki za gaz, telefon czy ogrzewanie. Koszt stały to również jedzenie, dobrze oszacować trzeba te wydatki i potem zobaczymy, na co będziemy mogli przeznaczać to, co nam zostanie. Jeśli posiadamy samochód to przynajmniej średnio warto przeliczyć sobie również własne wydatki na paliwo.

Pozostałych 7 zasad

Jedną z najważniejszych umiejętności w życiu, jakie każdy z nas powinien posiadać jest umiejętność zarządzania pieniędzmi. Zarządzanie finansami może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Zmiana niektórych nawyków będzie bardzo prosta – wystarczy, że sobie uświadomisz swoje dotychczasowe błędy i ich konsekwencje.

  1. Działanie

Kalkulowanie domowego budżetu pozwala odpowiedzieć zdecydowanym „TAK” na pytanie „czy robisz coś dla poprawy swoich domowych finansów?”. Twoim postanowieniem na nowy rok, na nowy miesiąc, czy na „od poniedziałku” jest podejmowanie działań, które mają dać Ci oszczędności, większe poczucie finansowego bezpieczeństwa i mają przyczynić się do poprawy stanu Twoich finansów. Budżet domowy to najprostsze, najszybsze i zupełnie bez kosztowe rozwiązanie na to, by takie postanowienie spełnić.

  1. Nie daj się zaskakiwać nieoczekiwanemu

Niestety, nawet najlepiej rozplanowany budżet może podlegać prawom czynników losowych. W życiu zdarzają się również niespodziewane wydatki wtedy można skorzystać z pożyczki pozabankowej.

  1. Nie rezygnuj z przyjemności

Sensem tworzenia i prowadzenia domowej księgowości jest ograniczenie marnotrawienia pieniężnych środków, które można by przeznaczyć na punkty budżetu wymagające dofinansowania. Być może z czasem nawyk kontroli kosztów przyniesie efekt w postaci bardzo lubianych przez wszystkich nadwyżek finansowych.

  1. Nawyk oszczędzania

Zapisywanie i kontrolowanie swoim wydatków wyrabia nowe nawyki związane z oszczędzaniem.

  1. Przygotuj plan na kolejny miesiąc

Bez względu na to, jak poszło w poprzednim miesiącu, robimy budżet na miesiąc kolejny. Wykorzystując doświadczenie i zdobytą wiedzę, idzie nam coraz łatwiej, a robienie budżetu staje się bardzo użytecznym nawykiem. Daje to nam pełną kontrolę nad pieniędzmi i pozwala z wyprzedzeniem planować, tworzyć rezerwy, odkładać na wymarzone cele i zwiększać kwoty na inwestycje.

  1. Odłóż pieniądze na czarną godzinę

Warto odkładać kilka złoty na nieprzewidziane wydatki np.: nagła awaria samochodu czy konieczność kupna nowej pralki.

  1. Zbieraj paragony

Zbieranie paragonów pozwoli Ci zorientować się, na co wydajesz pieniądze. Masz okazję sprawdzić, które wydatki były konieczne a które zbędne. Ile tak naprawdę wydajesz na konkretne rzeczy. Szczególnie istotne jest to w sytuacji, kiedy masz poczucie, że pieniądze „przeciekają Ci przez palce”