Milioner albo bankrut – jak handlować CFD?

Inwestowanie w kontrakty CFD staje się coraz popularniejsze wśród traderów z całego świata. Jacy inwestorzy najczęściej korzystają z handlu na kontraktach CFD? Jak handlować za pomocą tego instrumentu finansowego? Ile można zarobić?

CFD czyli Contract for Difference

Kontrakt na różnice kursowe czyli CFD jest umową pomiędzy dwiema stronami. Polega ona na zobowiązaniu do wymiany kwoty równej różnicy między ceną otwarcia a ceną zamknięcia pozycji. Tak, w dużym uproszczeniu, brzmi definicja tego instrumentu finansowego. CFD są jednak przede wszystkim niezwykle wygodnym sposobem przeprowadzania transakcji na światowych rynkach. Można na nich sporo zarobić, ale również stracić.

Jak działają CFD?

Mając w planach zarabianie na ruchach cenowych danego aktywa, np. dla CFD forex jest to para walutowa, trader powinien zająć odpowiednią pozycję. Jeśli przewiduje, że wartość wybranego instrumentu bazowego wzrośnie, wówczas powinien otworzyć tzw. pozycję długą, która polega na zakupie aktywów. Jeśli z kolei trader przewiduje spadek wartości instrumentu, wtedy sprzedać aktywa czyli zająć pozycję krótką. Z uwagi na dość duże ryzyko, które niesie ze sobą handel kontraktami CFD, sprawdź ofertę renomowanego brokera takiego jak Saxo Bank Polska. 

Zalety inwestowania w kontrakty CFD

Kontrakty CFD to bardzo popularny narzędzia inwestowania kapitału. Co sprawia, że traderzy tak często i chętnie się nimi posługują?

  • możliwość lewarowania

Stosowanie dźwignie finansowej to bez wątpienia jedna z największych zalet inwestowania w kontrakty CFD. Mechanizm ten pozwala traderowi na obracanie znacznie większą ilością kapitału niż formalnie posiada. W zależności od wysokości zastosowanej dźwigni, inwestor może zawierać transakcje o wielokrotnie wyższej wartości od ilości zdeponowanych środków. Takie rozwiązanie ma również wady, gdyż w przypadku podjęcia złej decyzji, trader ponosi większą stratę. Z uwagi na to, początkujący inwestorzy powinni stosować stosunkowo niską dźwignię.

  • łatwy dostęp

Kolejną zaletą kontraktów CFD jest łatwy dostęp. Założenie konta rzeczywistego lub demonstracyjnego odbywa się w pełni online, a przy tym zajmuje dosłownie chwilę. 

  • prostota zawierania transakcji

Handel na kontraktach CFD jest wyjątkowo prosty i intuicyjny. Najczęściej odbywa się za pomocą dedykowanych platform inwestycyjnych. Zasady handlu na CFD są analogiczne do wytycznych inwestowania w akcje. 

Czy warto inwestować w kontrakty CFD? To zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to poziom wiedzy i umiejętności tradera, tolerancja ryzyka, a także zdolność do radzenia sobie pod presją czasu i w stresowych sytuacjach.