Mam długi – jak mogę się ich pozbyć?

Długi to trudna sprawa. Jeden kredyt nie sprawia kłopotu, ale kilka kredytów, a czasem więcej to ogromna komplikacja – jeśli kredyty przekraczają pięćdziesiąt procent dochodów danej osoby to zaczyna się problem. Jest to fatalne rozwiązanie dla każdej osoby. Nie wolno dopuścić do takiej trudnej sytuacji. Co zrobić, gdy jednak popadnie się w długi? Nie wolno chować głowy w piasek niczym struś, lecz koniecznie trzeba poszukać dobrych rozwiązań. Inaczej długi będą powodem wielu problemów i mogą doprowadzić nawet do bankructwa i na przykład utraty własnościowego mieszkania.

1. Czy Twój dług nie uległ przedawnieniu

Długi przedawniają się po siedmiu latach, wówczas można ich nie spłacać. Jeśli jednak są to długi relatywnie nowe to trzeba je pokryć. Sprawdź dokładnie na https://mamdlugi.pl/.

2. Sprawdź czy masz naprawdę dług

Nieraz ktoś upomina się o zwrot pieniędzy, a tak naprawdę dług już nie istnieje. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, by sprawdzić czy dług jest realny, czy ktoś nie próbuje żerować na naiwności i nieświadomości danej osoby. To wierzyciel musi udowodnić, że dług istnieje, a nie dłużnik. Jest to bardzo ważna sprawa i koniecznie trzeba o tym pamiętać. Jak sprawdzić czy dług istnieje? Należy zażądać pokazania umowy kredytowej. Jeśli firma uchyla się, szuka wymówek to powinno to budzić podejrzenie. Nie wolno niefrasobliwie uznać długu. Osoba, która uzna dług musi go spłacić i nie ma już wtedy sposobu na przerwanie takich spłat. Uiszczenie jednej spłaty to uznanie całego długu – o tym także trzeba zawsze pamiętać.

3. Nakaz spłaty długu można cofnąć

Czasem ktoś ma dług, którego nie spłaca, ponieważ wszelkie dokumenty są wysyłane pod stary, nieaktualny adres. Często dług trafia do e-sądu i zaczynają się żądania spłaty. Co robić w takiej sytuacji? Koniecznie wynająć prawnika i zlecić mu wyjaśnienie takiej sprawy. Może okazać się, że dług uległ przedawnieniu, a osoba czy firma, która taki dług kupiła próbuje odzyskać pieniądze, do których już nie ma prawa. Nie należy pochopnie spłacać takiego długu. Lepiej zapłacić prawnikowi kilkaset złotych niż zacząć spłacać kilka tysięcy złotych.

4. Uważaj na windykatorów

Nie podawaj od razu wszelkich danych windykatorowi od razu, ponieważ jest to dla niego sygnał, że człowiek jest osobą naiwną, że jest gotów szybko podjąć się spłaty takiego zobowiązania.

5. Gdy dług istnieje to rozmawiaj o ugodzie

Jeśli dług istnieje, jest duży, a pieniędzy na jego spłacenie brakuje, to warto zacząć negocjować i doprowadzić do ugody. Ugody są różne:

  • Ratalna z równymi ratami oraz oprocentowaniem;
  • Ratalna z umorzeniem odsetek;
  • Jednorazowa spłata
  • Ratalna z wstrzymaniem odsetek;
  • Spłata z częściowym umorzeniem zadłużenia, czyli wykup długu.

Ugodę można negocjować samodzielnie, ale też można takie negocjacje zlecić prawnikowi. Należy pamiętać, że umorzenie jest przychodem. Dlatego też należy zapłacić podatek od umorzonej kwoty. Jeśli nie jesteś pewny jak postąpić z długami, których jest mnóstwo, to dowiedz się więcej o konsolidacji. Taka konsolidacja jest bardzo dobra, ponieważ pozwala obniżyć raty oraz oprocentowanie. Czym jest konsolidacja? To połączenie kilku kredytów w jeden kredyt – rozłożony w czasie i z niższymi ratami. Łatwiej spłacać jedną ratę niż mieć kilka rat do spłacenia.

Jeśli nie wiesz jak sobie poradzić z konsolidacją, jak znaleźć najlepszą ofertę to nasza firma bardzo chętnie przyjdzie Tobie z pomocą. Zaufaj nam, a na pewno będziesz zadowolony z naszego wsparcia. Dla osób, które chcą jeszcze bardziej zgłębić wiedzę polecany artykuł: https://mamdlugi.pl/jak-pozbyc-sie-dlugow-10-skutecznych-sposobow-na-wyjscie-z-dlugow/.