Kupno nowego mieszkania – szansa czy nierentowna inwestycja ?

Inwestowanie to temat, który coraz bardziej interesuje Polaków. W co inwestować, aby pomnażać swój kapitał? Opcji jest wiele: złoto, akcje, obligacje, zabytki, krypto waluty, nieruchomości. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tym ostatnim, a dokładnie mieszkaniom. Postaramy się odpowiedzieć czy warto inwestować w mieszkanie?

Czy kupno mieszkania to dobra inwestycja? Nie jest tajemnicą, że nieruchomości to jedna z najlepszych, a na pewno najbezpieczniejszych firm inwestowania. Bezpieczniejsze były tylko lokaty, bo obecnie o lokatach już nikt nie myśli. Zbyt niskie, a czasami już nawet ujemne oprocentowanie całkowicie zniechęciło Polaków do tej formy pomnażania oszczędności.

Inwestowanie w mieszkanie

Na drugim biegunie są inwestycje w mieszkania. Coraz więcej osób lokuje swoją gotówkę w tego typu nieruchomości – szczególnie w wielkich mostach, gdzie potencjał do najmu jest ogromny. Jakie plusy i zalety ma inwestowanie w mieszkania?

  • Stabilność cenowa – mieszkania nie tracą na wartości, co więcej w perspektywie długoterminowej
    ich wartość wzrasta.
  • Generują comiesięczny przychód – mowa tutaj o wynajmowaniu, które co miesiąc przynosi zysk.
  • Są powszechnie dostępne – mieszkanie kozę kupić każdy, kto oczywiście ma środki. Jednak jest
    wiele inwestycji, do których nie każdy ma dostęp, pomimo zgromadzonego kapitału.

Reasumując inwestowanie w mieszkania to pewny, długoterminowy zysk. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy tak jest w dalszym ciągu? Czy pandemii nie pokrzyżowała planów osób inwestujących w nieruchomości? Przyjrzyjmy się bliżej obecnej sytuacji.

Wynajem i sprzedaż mieszkań w czasach covid

Media trąbią, liczba osób chcących wynająć mieszkanie spadła w pandemii o 12%. Inne źródła jeszcze bardziej podgrzewają atmosferę, podając ze w samej Warszawie stoi 10 000 pustych mieszkań. Jak jest naprawdę? Na pewno Polacy podchodzili ostrożniej do inwestycji wspieranym i drugim kwartale 2020 roku, czyli w początkach pandemii w Polsce. Jednak jak pokazują liczby, w 3 kwartale 2020 roku odnotowano 12-krotny wzrost sprzedaży mieszkań w porównaniu do poprzedniego kwartału. Oznacza to, że pomału oswajamy się z pandemią i uczymy nią żyć.

Ponadto ceny zakupu mieszkań nie spadły drastycznie. Są to jakieś małoznaczące spadki. W wielu regionach ceny nawet wzrosły. Developerzy nie obniża cen mieszkań, ponieważ nie mogą nagle budować o polowe taniej – jest to niemożliwe. Rynek najmu został bardziej dotknięty przez pandemie niż rynek sprzedaży. Szczególnie najem krótkoterminowy – turystyczny przeżywa kryzys, co jest zrozumiałe, bo obiekty turystyczne są pozamykane. Należy jednak spojrzeć na obecną sytuację inaczej.

Inwestycja długoterminowa

Kupno mieszkania to perspektywa długoterminowa. Jest to inwestycja przynosząca zyski, jednak nie są to ogromne zyski w krótkim
czasie. Sam fakt, iż sprzedaż mieszkań ma się dobrze, sugeruje, że nawet ciut gorsza sytuacja na rynku najmu jest podyktowana obecna sytuacja i na pewno nie zagości na długo. Osoby posiadające mieszkania na wynajem obecnie również je wynajmują, może kwota najmu lekko spadła, ale ludzie niemający swojego mieszkania muszą gdzieś mieszkać, dlatego wynajmują. W naszej opinii powrót studentów spowoduje powrót do całkowitej normalności na rynku najmu. Reasumując inwestycja w mieszkanie to dalej jedna z najlepszych form inwestycji na rynku. Warto zainwestować w mieszkanie, jeśli ktoś szuka inwestycji pewnych i nie przeszkadza mu długoterminowość. Aby lepiej się zabezpieczyć przed kryzysami, w nieruchomościach należy nabywać je w dużych miastach, w których prawdopodobieństwo załamania rynku jest dużo mniejsze.