Ktoś wziął na mnie kredyt

Jak zapewne wiesz, problemy finansowe to coś, o czym mówi się stosunkowo często. Jakby nie patrzeć, ma to spory wpływ na popularność firm pożyczkowych. Niemniej jednak nie na pożyczkach będziemy się skupiać – weźmiemy pod uwagę kredyt.
Można też pokusić się o stwierdzenie, wedle którego kredyt i pożyczka to najpopularniejsze sposoby na wyjście z problemów finansowych.

Wracając do kredytu – nie będziemy skupiać się na kredycie jako ratunku – kredyt to również szansa na wyłudzenie pieniędzy (zakładając podszycie się pod kogoś).

Kredyt na moje dane

Załóżmy, że padliśmy ofiarą oszusta – co w takiej sytuacji należy zrobić? Odpowiedź jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsza jest przyczyna. Zresztą pewnie od razu pojawiło się pytanie, jak mogło dojść do tego, że ktoś wziął kredyt na moje dane? Wydaje się, że najczęstszy przypadek to wyłudzenie kredytu za pomocą skradzionego dowodu osobistego.

Zależy Ci również na innych sytuacjach? Na pewno warto zwrócić uwagę na ogłoszenia o pracę. Niewykluczone, że brzmi to dziwnie, ale takie są fakty, a z faktami się nie dyskutuje. Co do szczegółów, niektóre ogłoszenia charakteryzują się koniecznością przesłania skanu bądź kserokopii dowodu osobistego (wypada też zaznaczyć, że taka konieczność argumentowana jest weryfikacją danych).

Co zrobić w takiej sytuacji?

Zadajesz sobie pytanie, jak można ochronić się przed oszustami? Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie można wykluczyć pojawiania się nowych sposobów – oszuści potrafią być naprawdę kreatywni.
Co za tym idzie, jest tylko jedna rada – uwaga na wszelkie szczegóły, co by nie mówić, świadomość jest najważniejsza.

Załóżmy jednak, że problem już nastąpił, jeśli problem nastąpił, trzeba zająć się zwalczaniem. Nie ma co ukrywać, że mogą pojawić się pewne problemy. Koniecznie należy też pamiętać o tym, że sytuacja sytuacji nierówna.
Weźmy sobie za przykład złożenie zgłoszenia dotyczącego zaginięcia dowodu osobistego, takie zgłoszenie jest bardzo ważne – zaświadczenie z policji powinno załatwić sprawę i bank powinien przestać Cię nękać. Jeśli takiego zaświadczenia nie masz, pomyśl o napisaniu odwołania do banku, aczkolwiek nie licz, że odwołanie wystarczy.
Niestety, nie można wykluczyć, że sprawa będzie miała swój finał w sądzie (warto też dodać, że duże znaczenie ma zapobiegnięcie tytułowi egzekucyjnemu).

Jeżeli podsumujesz sobie to wszystko, co znalazło się w tekście, wniosek może być tylko jeden – lepiej przeciwdziałać problemowi niż walczyć z problemem.

Nie lekceważ zagrożenia

Warto jeszcze na koniec odnieść się do tego, że pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć zagrożenia. Co do konkretów, czasem ludziom wydaje się, że problemy zawsze będą dotyczyć innych osób (a w każdym razie można pokusić się o takie stwierdzenie).
Przyjmijmy założenie, wedle którego doszło do zgubienia dowodu – co robić w takim przypadku? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że nie musi dojść do wykorzystania dowodu, ale mimo to powinno się działać. Mówiąc wprost – chodzi o wizytę w urzędzie gminy (zgłoszenie utraty dowodu) i zastrzeżenie dowodu w banku.