Księgowość i finanse – możliwości pracy na rynku

Finanse i rachunkowość to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. Wybiera je każda osoba, która zdobyć dobrą i pewną pracę. Studia na kierunku finanse i rachunkowość można w Polsce ukończyć na wiele sposobów. Znaleźć tu możemy studia dzienne, wieczorowe, prywatne i online. Kierunek ten rozwija nie tylko umiejętności matematyczne, ale także zdolności analitycznego myślenia, czy zbierania wartościowych danych i ich interpretacji.

Po ukończeniu tych studiów możesz spokojnie podjąć pracę, jako doradca finansowy, doradca podatkowy, analityk finansowy, makler lub księgowa.

Wiele osób uważa, że księgowymi zostają starsze panie i że jest to żmudna i mało doceniana praca administracyjna. Nic bardziej mylnego. Dziś księgowy to także doradca, dyrektor finansowy i analityk w jednym, jedna z najbardziej pożądanych na rynku pracy osób.

Księgowa – zawód przyszłości

Każda osoba, która chce zostać księgowym musi mieć wiedzę i umiejętności. Jak również powinna charakteryzować się określoną postawą i cechami osobowości. Jako pożądane cechy w tym zawodzie możemy wymienić:

 • Rzetelność, sumienność, skrupulatność (a nawet pewien pedantyzm);
 • Zamiłowanie do pracy w administracji biurowej i przepisów;
 • Doskonała organizacja pracy własnej;
 • Umiejętność pracy w zespole’
 • Odporność na stres;
 • Zdolności analityczne i matematyczne.

Księgowy to najważniejsza po prezesie osoba w firmie. Głównie odpowiada za przepływ pieniędzy, zarządzanie finansami i analizę ryzyka. Jak i również niejednokrotnie podejmuje najważniejsze decyzje strategiczne, przedstawia możliwości jej rozwiązania. Do najważniejszych zadań księgowego należą:

 • Księgowanie dokumentów;
 • Uzgadnianie ewidencji z kontami księgi głównej;
 • Sprawdzanie poprawności rachunkowej przygotowanych deklaracji i sprawozdań;
 • Przygotowywanie przelewów bankowych;
 • Potwierdzanie i uzgadnianie sald z kontrahentami;
 • Jak i również prowadzenie ewidencji kasowej oraz obliczanie i rozliczanie zobowiązań podatkowych przedsiębiorstwa.

Do zadań księgowego należy również ustalanie wyniku finansowego, gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych i współpraca z biegłym rewidentem. Księgowy w zależności od specjalizacji może zajmować różne stanowiska.

Kariera w Finansach i Bankowości

Księgowy to poszukiwany specjalista na rynku pracy. Praca ta, zaliczana do prac lekkich, siedzących. W związku z tym mogą ją wykonywać również osoby niepełnosprawne. Dobry księgowy powinien mieć wykształcenie średnie ekonomiczne lub wyższe ekonomiczne. Osoba na tym stanowisku powinna bardzo dobrze obsługiwać komputer, a zwłaszcza programu finansowo – księgowy.

Patrząc na aktualne oferty pracy https://www.nuzle.pl/kategoria-finanse-i-ksiegowosc.html widać jak duże jest zapotrzebowanie na pracowników z działów księgowości. Wiele osób zapewne nie wie, że jest to dobrze płatna praca, stwarzająca możliwości rozwoju, realizacji, dająca poczucie bezpieczeństwa.

Tak naprawdę w dzisiejszych czasach księgowa to pracownik działu księgowości, osoba zajmująca się prowadzeniem szeroko pojętej rachunkowości w banku, firmie. To także osoba najwyższego zaufania, prawa ręka zarządu, która wie o firmie absolutnie wszystko. Ta osoba ma dostęp do najbardziej poufnych informacji dotyczących firmy, jej kontraktów, obrotów, zasad jej rozliczeń. Księgowa to osoba, która pomaga przełożyć zawiłe procesy biznesowe na język ludzki, dzięki niej zarząd jest w stanie podejmować uzasadnione ekonomicznie decyzje.

Profesjonalna osoba, która zajmuje stanowisko, jako księgowa powinna również wiedzieć jak zarządzać firmą, by rosła jej wartość i mogła się ona rozwijać. Osoba ta uczestniczy również w podejmowaniu najważniejszych decyzji strategicznych, szuka rozwiązań i możliwości, które przedstawia Zarządowi.

Szukając pracy w internecie często trafiamy na różne strony oferujące pracę na różnych stanowiskach. Na stronie https://www.lento.pl/praca-w-ksiegowosci.html możemy sprawdzić oferty pracy na stanowisku specjalisty działu księgowości. Warto wiedzieć, że jest to praca, dzięki której można wiele zarobić. Zarobki głównie zależą od zakresu odpowiedzialności i umiejętności, a także od położenia geograficznego zakładu pracy. A poza tym podejmując pracę, jako księgowa należy się nastawić, że będzie to ciekawa i inspirująca praca, która pozwoli rozwijać nowe umiejętności.