Kredyt, pożyczka czy zakupy na raty?

Polacy uwielbiają robić zakupy, zwłaszcza gdy nabywają wymarzony sprzęt IT, RTV lub kupują modne buty albo torebkę. Na różne nowości technologiczne, gadżety oraz ubrania wydajemy coraz większe sumy. Brak gotówki to dziś nie problem, ponieważ zakupy można sfinansować za pomocą kredytu, pożyczki lub rozwiązania ratalnego. 

Okazuje się, że coraz więcej osób zmaga się z problemami finansowymi. Co piąty Europejczyk pożycza pieniądze, aby zapłacić rachunki. Grupa takich osób wzrosła z 15 do 20% w ciągu ostatnich 3 lat. Najczęściej z długami nie radzą sobie rodziny z dziećmi. 27% kilkuosobowych gospodarstw domowych korzysta z pożyczek, aby opłacić rachunki, natomiast 28% z nich pożycza na zakupy dla dzieci. 

Czynniki, które odpowiadają za wzrost gospodarczy, a jednocześnie za zwiększenie zadłużenia konsumentów, to rynek e-commerce oraz presja pochodząca z mediów społecznościowych i zachęcająca do tego, żeby kupować coraz więcej. 31% Europejczyków potwierdza, że łatwość zakupów online sprawia, iż częściej wydają pieniądze. Natomiast 42% mieszkańców Unii Europejskiej przyznaje, że portale społecznościowe wywierają na nich presję, aby kupować więcej. Te dane dotyczą również Polski.

  • Dawniej zakupy były domeną kobiet, obecnie równie często robią je mężczyźni. Na codzienne drobiazgi wydajemy dość dużą część budżetu domowego. Często inwestujemy w siebie i nowinki technologiczne – zwraca uwagę ekspert marki Aasa Polska. 
  • Charakterystyczna dla współczesnego konsumenta jest niecierpliwość. Nie chcemy odkładać pieniądze na zakupy, wolimy mieć nowy sprzęt czy ubranie tu i teraz. Z tego powodu coraz częściej finansujemy zakupy kredytem gotówkowym, ratami lub pożyczką online. Ostatnie rozwiązanie jest najszybsze i najwygodniejsze. Pożyczka na raty przez Internet pozwala pozyskać pieniądze błyskawicznie i tym samym umożliwia skorzystanie z okazji zakupowej – podkreśla ekspert Aasa Polska.

Kredyt bankowy – rozwiązanie nie dla każdego

Kredyt to zobowiązanie, które jest udzielane wyłącznie przez banki i SKOK-i. Aby je otrzymać, klient musi spełnić szereg wymagań i dostarczyć do placówki bankowej odpowiednie dokumenty. Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem na sfinansowanie większych wydatków, jednak nie każdy takie zobowiązanie otrzyma. Przed pożyczeniem pieniędzy banki gruntownie sprawdzają klienta. W rezultacie wiele wniosków o kredyt jest odrzucanych. 

Należy pamiętać, że banki podlegają Komisji Nadzoru Finansowego, Prawu bankowemu i mają jasno określone procedury, których muszą przestrzegać. Przed udzieleniem kredytu bank weryfikuje sytuację finansową pożyczkobiorcy, sprawdza jego dochód, zdolność kredytową oraz historię kredytową w BIK. Z kredytem jest jeszcze taki kłopot, że nie tylko trzeba spełnić surowe wymagania banku, ale także często nie ma szansy, aby pożyczyć pieniądze szybko. W rezultacie, zanim zaciągniemy kredyt, promocja w sklepie, na której nam zależało, może się skończyć. Więc może zatem lepiej szukać od razu finansowania zakupów w sklepie? 

Zakupy na raty – wygodne, ale droższe rozwiązanie

Zakupy na raty to rozwiązanie, które często oferują sklepy zajmujące się sprzedażą droższych produktów. Aby z tego skorzystać, należy wszystkie niezbędne dokumenty złożyć u sprzedawcy sklepu lub na stoisku ratalnym. Najczęściej musi to być dowód osobisty oraz zaświadczenie o wynagrodzeniu od pracodawcy. Wszystkie formalności są załatwiane w punkcie sprzedaży. W tym przypadku kwota kredytu odpowiada cenie wybranego produktu, ale jest oczywiście powiększana o odsetki, opłaty lub ubezpieczenie.

Zakupy ratalne są finansowane również przez banki, a więc trzeba spełnić ich wymagania. Jednak w tym przypadku pośrednikiem jest sklep. Niestety, wybierając zakupy ratalne, przeważnie nie możemy decydować, w jakiej instytucji finansowej zaciągniemy kredyt. Wszystko dlatego, że sklepy współpracują najczęściej z jednym lub dwoma bankami. To powoduje, że tego typu rozwiązania wiążą się z wyższymi kosztami i wysokim oprocentowaniem kredytu, a do tego często wymagają wykupienia ubezpieczenia. Można jednak znaleźć tańsze i wygodniejsze rozwiązanie, szczególnie gdy robi się zakupy online. 

Pożyczka pozabankowa na raty – szybkie i proste rozwiązanie

Droższe zakupy możemy sfinansować również pożyczką pozabankową na raty. To rozwiązanie daje konsumentowi wiele możliwości, a do tego pozwoli zakupić wymarzony sprzęt nawet za kilka tysięcy złotych. Pożyczki pozabankowe są udzielane przeważnie przez Internet, dzięki czemu wszystkie formalności załatwimy bez wychodzenia z domu. 

Aby pożyczyć w ten sposób pieniądze, wystarczy być osobą pełnoletnią, posiadać dowód osobisty, konto w banku, telefon oraz stały dochód. Należy wypełnić prosty wniosek i przesłać go online do pożyczkodawcy. Decyzję otrzymujemy albo w wiadomości SMS, albo na e-maila po kilkunastu minutach. Jeśli jest pozytywna, środki są przelewane na konto pożyczkobiorcy. Taka pożyczka ratalna pozwala pozyskać błyskawicznie wysoką sumę, którą potem oddaje się w dogodnych ratach nawet przez kilkanaście miesięcy. Dzięki temu można szybko skorzystać z zakupowej okazji i po załatwieniu pożyczki online od razu przenieść się do sklepu internetowego, żeby zakupić wymarzony produkt. 

Polacy lubią robić zakupy i coraz częściej przeznaczają na to wysokie kwoty. Takie wydatki można sfinansować kredytem, pożyczką lub zakupami na raty. Wybierając jedno z tych rozwiązań, warto jednak zastanowić się, która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza. Bez względu jednak na wybór finansowania, trzeba zachować umiar w zadłużaniu.