Kredyt oddłużeniowy – co to jest?

Problemy z zadłużeniem mogą spotkać każdego. Nieterminowa spłata pożyczki niesie ze sobą poważne konsekwencje. Przytłoczeni i zestresowani długami, zaczynamy brać coraz więcej pożyczek na spłatę poprzednich, doprowadzając przy tym do spirali zadłużenia.

Wiele firm pozabankowych oferuje przedłużenie terminu spłaty, inne firmy proponują, by skorzystać z konsolidacji zadłużenia. Jeśli zaś nie damy rady z powyższymi ofertami a nasze zadłużenie jest dość poważne to możemy skorzystać z kredytu oddłużeniowego.

Tak naprawdę kredyt oddłużeniowy ma na celu pomoc w uregulowaniu wcześniejszych zobowiązań. Proces ten polega na tym, że dłużnik bierze jeden większy kredyt, a z pozyskanych pieniędzy spłaca pozostałe zobowiązania. Tym samym kredytobiorca zostaje tylko z jednym kredytem i jedną miesięczną ratą do spłaty. Tego typu zobowiązanie jest bardzo drogie i ryzykowne, dlatego dokładnie przemyśl, czy warto go brać.

Kredyt oddłużeniowy definicja

Kredyt oddłużeniowy to nic innego, jak kredyt, który zaciąga się w celu spłaty wszystkich dotychczasowych zadłużeń finansowych. Zaciąga się jedno, duże zobowiązanie, a z uzyskanych środków reguluje się łączną kwotę zadłużenia z tytułu pozostałych kredytów i innych zobowiązań (np. pożyczek). Po ich spłacie, na konsumencie ciąży już tylko obowiązek uregulowania samej kwoty kredytu oddłużeniowego. Kredyt spłacamy w formie comiesięcznych rat, w wysokości ustalonej uprzednio przez konsumenta i bank drogą negocjacji.

Głównym celem kredytu oddłużeniowego jest pomoc w spłacie wcześniejszych zobowiązań. Przydaje się on, kiedy nie radzimy sobie finansowo. Jego zadaniem jest zniwelowanie naszych wcześniejszych długów i pomoc w oczyszczeniu historii kredytowej. Zaciągniecie takiego kredytu wydaje się najmniej drastycznym sposobem radzenia sobie z finansowymi problemami.

Tego typu kredyty są najczęściej bardzo drogie, ponieważ udzielająca nam ich instytucja ponosi duże ryzyko wspomagając kogoś, kto już raz wpadł w kłopoty finansowe. Nie zawsze wysokie będzie samo oprocentowanie, jednak z pewnością powinniśmy spodziewać się znaczących opłat dodatkowych i prowizji.

Kredyt oddłużeniowy, gdzie wnioskować?

Jeśli szukamy finansowej pomocy, często korzystamy z ofert instytucji pozabankowych. W przypadku dużego zadłużenia oferowana nam kwota może nie być wystarczająca na pokrycie zaległości. Wtedy z pomocą przyjdzie kredyt oddłużeniowy. Proces ubiegania się o niego jest nieco trudniejszy, ponieważ nie każda placówka bankowa posiada go w swojej ofercie. Dobrze jest starannie sprawdzić wszystkie oferty dostępne na rynku, ponieważ nie każda oferta będzie atrakcyjna jakby to się mogło wydawać. Przede wszystkim każdy z nich różni się warunkami, na jakich ma zostać udzielony.

Klienci, którzy starają się o kredyt oddłużeniowy, muszą zgłosić się do instytucji, która oferuje takie rozwiązanie. Tam przedstawiamy swoją prośbę. Kredytodawca musi mieć, podstawy do tego, aby przyznać nam środki, dlatego analizuje naszą sytuację materialną. Ważne jest to, aby wskazać wszystkie zadłużenia. Zatajenie informacji wpłynie bardzo niekorzystnie na decyzję banku. Instytucja finansowa analizując nasz przypadek ustala konkretne rozwiązanie. Podczas tego procesu badana jest nasza zdolność kredytowa, dlatego ważne jest to, aby posiadać regularne wpływy na konto.

Nie bez znaczenia pozostaje także opłacanie składek ZUS. To kluczowy element w przyznaniu pożyczki oddłużeniowej. Będziemy potrzebowali także dowodu osobistego, którym poświadczymy podane bankowi dane. Instytucja przeanalizuje nasze możliwości i dopasuje do nich wysokość kredytu.