Przedsiębiorcy planujący korzystanie z nowego samochodu stają przed ważnym wyborem, który najczęściej ogranicza się do dwóch opcji – leasingu samochodowego oraz kredytu na zakup auta. Które rozwiązanie jest lepsze i wygodniejsze? A może są porównywalne?
Leasing samochodowy – wady i zalety
Leasing samochodu ma wiele korzyści. Rozwiązanie to przypadło do gustu przedsiębiorcom między innymi ze względu na możliwe do zastosowania rozwiązania podatkowe. Biorąc samochód w leasing, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może włączyć w koszty uzyskania przychodu wydatki poniesione na eksploatację i miesięczne opłaty za to auto. Warto również nadmienić, że coraz popularniejsze obecnie stają się oferty tzw. leasingu konsumenckiego, czyli takiego samego rozwiązania, przeznaczonego jednak dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zestawienie różnego rodzaju ofert rynkowych można znaleźć na stronie ikalkulator, dzięki czemu wybór najkorzystniejszej propozycji będzie znacznie łatwiejszy.
Leasing samochodowy jest świetnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy nie przywiązują się do samochodu na dłużej i po jakimś czasie chcą wymienić auto na nowszy model. Zawierając umowę leasingu, deklaruje się korzystanie z określonego samochodu przez określony czas w zamian za miesięczną opłatę. Sama struktura umowy pod względem prawnym w znacznym stopniu przypomina umowę najmu nieruchomości. O ile więc przy sprzedaży zakupionego wcześniej samochodu naturalnie traci się kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent jego początkowej wartości, o tyle w leasingu auto jest po prostu oddawane, a wraz z zawarciem nowej umowy „wymieniane” na nowy model.
Samochód na własność, czyli finansowanie za pomocą kredytu
Kredyty samochodowe należą do grupy tzw. kredytów celowych i często charakteryzują się stosunkowo atrakcyjnym oprocentowaniem. Dzięki temu zakup samochodu finansowany z kredytu wydaje się ciekawą alternatywą dla leasingu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą również muszą rozważyć to rozwiązanie, ponieważ – podobnie jak w przypadku leasingu – są na tym polu możliwości związane z optymalizacją podatkową.
Jeżeli prowadzona działalność faktycznie wymaga posługiwania się samochodem, to wówczas nie tylko koszty eksploatacji (w tym paliwo), ale także odsetki kredytu mogą zostać zaksięgowane jako koszty uzyskania przychodu. Sam koszt zakupu samochodu może być z kolei pomniejszony o wartość podatku VAT w przypadku, gdy przedsiębiorca jest zarejestrowanym płatnikiem VAT.
Najważniejszą zaletą zakupu samochodu poprzez kredyt w porównaniu do leasingu jest to, że auto faktycznie należy do nabywcy. Oznacza to, że można z nim zrobić wszystko. Zarówno drobne przeróbki, jak i nawet wymarzony tuning to czynności, które są dozwolone w tym przypadku, a które zabronione byłyby przez każdą tradycyjną umowę leasingu samochodu.