Kredyt gotówkowy – jak wybrać?

Jak wybrać kredyt gotówkowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które poszukują dodatkowych środków na spłatę zadłużenia lub sfinansowanie określonych zakupów.

Wśród podstawowych kwestii, które warto rozpatrzyć, zanim podpisze się umowę z bankiem, jest sposób zawarcia umowy kredytowej, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to, czy w zamian za podpisanie umowy z bankiem konieczne będzie skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych oraz zmienność raty kredytu.

Kredyt gotówkowy w oddziale a kredyt online

Obecnie umowę kredytową można podpisać stacjonarnie i internetowo. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe online, zapewniają one oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba bowiem udawać się do oddziału bankowego, odkładając swoje obowiązki w ciągu dnia i tracąc pieniądze na komunikację miejską, taxi lub paliwo. Wystarczy wypełnić formularz i załączyć elektronicznie niezbędne dokumenty, takie jak zaświadczenie o zarobkach, by cieszyć się dodatkowymi środkami nawet w ciągu 24 godzin od podpisania umowy kredytowej.

Kredyt gotówkowy a rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Ważną cechą kredytu, która pozwala na porównanie jego atrakcyjności względem innych kredytów dostępnych na rynku, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (tzw. RRSO). Zawarte są w niej wszystkie koszty związane z kredytem. Na jej wysokość, oprócz odsetek, wpływ mają także inne opłaty, takie jak np. prowizja za udzielenie kredytu czy też jego ubezpieczenie. Ponadto wysokość RRSO zależy również od wysokości stóp procentowych. To dlatego porównując ze sobą poszczególne oferty kredytów o podobnych parametrach, jeśli chodzi o kwotę i długość okresu spłaty, warto uwzględnić RRSO. W ten sposób można z łatwością wybrać kredyt, który będzie najlepiej dopasowany do potrzeb.

Kredyt gotówkowy a inne produkty bankowe

Podpisując umowę kredytu bankowego, trzeba mieć na uwadze to, że atrakcyjne warunki będą dostępne pod warunkiem skorzystania z innych produktów. Założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (tzw. ROR-u), limitu w rachunku czy też karty kredytowej – to tylko niektóre przykłady warunków stawianych przez banki. Trzeba się w takim przypadku liczyć z dodatkowymi kosztami, choć w pierwszych miesiącach korzystanie z dodatkowych udogodnień będzie często darmowe, to w późniejszym okresie mogą być naliczane opłaty. Dlatego tak bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z ogólnymi warunkami oferty kredytowej banku, by nie zostać zaskoczonym wysokimi kosztami obsługi w przyszłości.

Karencja w spłacie kredytu – tzw. wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe, nazywane często karencją w spłacie kredytu, to rozwiązanie często spotykane nie tylko przy kredytach na zakup sprzętu AGD, lecz również klasycznych kredytach gotówkowych. Polegają one na odroczeniu spłaty 1 raty zobowiązania o kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy od podpisania umowy. To bardzo korzystne rozwiązanie, gdy chce się zgromadzić większe oszczędności na koncie. Trzeba się liczyć jednak z tym, że taki kredyt gotówkowy będzie nieco droższy. Odsetki należne za okres, w którym nie jest on spłacany, są bowiem przypisywane do kolejnych rat. Warto to mieć na uwadze, nim podejmie się decyzję o wyborze oferty konkretnego banku.

Zmienna a równa rata kredytu

Duża część kredytów z ubiegłych lat oparta jest o oprocentowanie zmienne. Wysokość raty w takim przypadku jest uzależniona od sytuacji gospodarczej. Widać to szczególnie w ostatnich miesiącach, gdy wzrost stóp procentowych związany z inflacją wpłynął na zwiększenie zobowiązań kredytowych do spłaty. Aby tego uniknąć, można jednak skorzystać z oferty kredytów ze stałym oprocentowaniem. Choć ich rata jest wyższa niż w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennym, nie trzeba się martwić o jej wzrost w dłuższym okresie. Doskonałym tego przykładem jest Równoratka proponowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. W jej przypadku bank pożycza środki na 42 miesiące. Dostępne są 3 warianty kredytu: na 5000 zł z ratą miesięczną 150 zł, na 10000 zł z ratą miesięczną 300 zł oraz na 15000 zł z ratą miesięczną 450 zł. Do podpisania umowy z bankiem wystarczy 1 wizyta w oddziale z zaświadczeniem o dochodach. Prosta konstrukcja i korzystne oprocentowanie sprawiło, że ten kredyt zdobył 1 miejsce w rankingu kredytów gotówkowych Bancovo.pl, opublikowanym 1.07.2022 r.

Źródła:

Kredyt gotówkowy – jak dokonać najlepszego wyboru?

https://www.najlepszekonto.pl/jak-wybrac-kredyt-gotowkowy