Kredyt, a pożyczka

Wiele osób w dzisiejszych czasach potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki na bieżące wydatki lub na inwestycje. Często klienci, którzy chcą pożyczyć zastanawiają się, czy lepszy będzie kredyt, czy pożyczka.

Pojęcia „kredyt” i „pożyczka” często stosowane są zamiennie nic dziwnego, w końcu zarówno kredyt, jak i pożyczka kojarzą się z zaciągnięciem długu. Jednak w myśl przepisów prawa obydwa te pojęcia się różnią i to znacznie. Te produkty finansowe różnią się pod względem prawnym, udzielane są też na nieco innych zasadach. Oba są też skierowane do zupełnie innych klientów.

Kredyt realizowany jest przez banki w oparciu o ustawę Prawo bankowe, pożyczka może być natomiast udzielona przez osobę fizyczną, regulują ją, więc przepisy Kodeksu cywilnego. Zatem różnice między pożyczkami a kredytami są duże i –obie formy dotyczą zaciągania długów, które później trzeba oddać w terminie.

Co to jest kredyt?

Kredyt jest produktem finansowym oferowanym wyłącznie przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe. Żadne inne instytucje nie ma prawa udzielać kredytów.

Kredyt idealnie sprawdza się, jeżeli budujesz dom lub kupujesz samochód, czyli mówiąc krótko – potrzebujesz większych kwot i chcesz mieć komfort spłaty zobowiązania. Kredyt jest produktem finansowym, który klienci spłacają w ratach. Biorąc pożyczkę z banku należy podać cel, na jaki przeznaczymy otrzymane pieniądze. Z perspektywy prawnej, pieniądze otrzymane w ramach kredytu są cały czas własnością banku. Bank ma zatem prawo wiedzieć, na co zostaną one przeznaczone, a nawet kontrolować, czy wydajemy je w ustalony sposób. Jeśli okaże się, że pieniądze zostały wydane na inny cel niż ustalono w umowie, bank może nawet zażądać zwrotu całej kwoty.

Wzięcie kredytu gotówkowego wiąże się zawsze z umową pisemną między kredytodawcą a kredytobiorcą. Proces przyznania kredytu w banku bywa czasochłonny. Umowa musi jasno określać cel kredytu, wysokość prowizji, oprocentowania (oraz zasady jego zmiany), a także sposób i okres spłaty powziętego zobowiązania. Banki w większości przypadków wymagają także przedstawienia zaświadczeń o zatrudnieniu, zarobkach i dochodach. Bank dodatkowo analizuje twoją wiarygodność kredytową za pomocą procedury zwanej scoringiem. Wszystko to może zajmować sporo czasu. Bank, udzielając kredytu, zabezpiecza się na wiele sposobów np.: poręczenie lub hipoteka.

Czym jest pożyczka?

Pożyczka to pojęcie o wiele szersze niż kredyt. Można ją dostać w banku, w instytucji pozabankowej, a także otrzymać od innych osób: sąsiad lub osoba z najbliższej rodziny.

Pożyczki przez Internet zazwyczaj udzielane są od 1000 zł, a maksymalne kwoty kształtują się w granicach 25 tysięcy złotych. Pożyczki zazwyczaj oddaje się pożyczkodawcy jednorazowo całą kwotę lub powiększoną o ustalony procent. Istnieją również klienci, którzy woleliby spłacać swoje zobowiązanie w ratach. Z myślą o takich osobach stworzono pożyczkę ratalną. Posiada ona wszystkie zalety klasycznej pożyczki: szybką procedurę, brak konieczności dostarczania zaświadczeń oraz brak konieczności podawania celu. Pożyczone pieniądze od firm pozabankowych możemy również przeznaczyć na dowolny cel.

Większość pożyczek pozabankowych jest dostępna online a procedura wnioskowania ograniczona jest do minimum. W większości przypadków nie masz też obowiązku dostarczania żadnych dokumentów i zaświadczeń. Z tego powodu czas od akceptacji wniosku do otrzymania pieniędzy jest bardzo krótki i może wynosić nawet 15 minut.

Kredyt, a pożyczka – różnice

Kredyt a pożyczka to dwa odrębne produkty przeznaczone do klientów mających różne cele. Pożyczki charakteryzują się też wyższym poziomem otrzymania pozytywnej decyzji niż w przypadku kredytu, który wymaga sporo dokumentów do wypełnienia, poświadczeń, wysokim i stabilnym wynagrodzeniem oraz nieskazitelną historią kredytową.

  • Dodatkowy zastrzyk w postaci kredytu zaciągamy się w banku, a pożyczkę w instytucji pozabankowej;
  • Kredyt udzielany jest na większe kwoty, pożyczka maksymalnie do 25 tys.;
  • Kredyt spłacamy kilkanaście lat, pożyczkę należy spłacić do 48 miesięcy;
  • Kredyt wymaga umowy pisemnej, a pożyczki zwykle podpisywane są w formie pisemnej lub ustnej;
  • Kredyt udzielany jest zawsze w formie przelewu a pożyczka możemy uzyskać również w przelewie lub w gotówce;
  • Pieniądze z kredytu przeznaczasz na konkretny cel, a pieniądze z pożyczki na dowolny cel.