W dzisiejszych czasach podejmowanie zbyt lekkomyślnych, nieprzemyślanych decyzji finansowych może mieć długotrwałe i wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje. Oczywistym następstwem nietrafionych wyborów, jest zadłużenie w stosunku do instytucji finansowych, kontrahentów biznesowych czy innych podmiotów, które specjalizują się w sprzedaży towarów oraz usług finansowych.
Przedłużające się zadłużenie może skutkować nie tylko procedurą windykacyjną, ale również wpisaniem danych spóźnionego klienta do rejestrów Biur Informacji Gospodarczej, a także przekazaniem informacji o długu do Biura Informacji Kredytowej. A to z kolei, może mieć ogromny wpływ na wiarygodność w oczach banków, firm pożyczkowych oraz aktualnych i przyszłych kontrahentów.
Sprawdzanie swojej historii kredytowej nie tylko daje pewność tego, że będziesz bardziej wiarygodny w oczach banku, ale również w ten sposób możesz chronić swoje dane przed wyłudzeniem.
Co to jest sprawdzenie jednorazowe?
W obecnych czasach każda osoba zainteresowana zaciągnięciem pożyczki online ma możliwość wcześniejszego zapoznania się z ofertami firm pozabankowych. Przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto zapoznać się, czy nasze dane widnieją w bazie rejestru dłużników. Jedną z bardziej znanych instytucji finansowych w Polsce jest Krajowy Rejestr Dłużników.
Rejestr dłużników warto sprawdzić, gdy masz w planach ubieganie się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. Banki bardzo szczegółowo sprawdzają pod kątem historii kredytowej swoich potencjalnych kredytobiorców. Krajowy Rejestr Długów jest często sprawdzany przez instytucje pożyczkowe, banki i sklepy w celu zabezpieczenia się. Instytucja obsługuje wszystkie podmioty gospodarcze, od jednoosobowych firm, poprzez małe i średnie przedsiębiorstwa, po wielkie korporacje.
Sprawdzanie bazy KRD jest bardzo ważną rzeczą, na jaką można się zdecydować. W ten sposób każdy może dowiedzieć się w szybkim tempie, jakie informacje pozytywne oraz negatywne znajdują się w bazie danych i z czego będzie mógł korzystać przedstawiciel banku, gdy będzie on podejmował decyzję o przyjęciu pożyczki.
Ile kosztuje pojedyncze sprawdzenie w KRD?
Prowadzisz przedsiębiorstwo lub jesteś osobą prywatną, która jest zainteresowana zaciągnięciem pożyczki w firmie pozabankowej? Poniżej opisujemy jak sprawdzić, czy znajdujemy się w KRD oraz ile kosztuje taka przyjemność.
Zainteresowany klient, który chce sprawdzić samego siebie musi rozpocząć działania od wejścia na stronę internetową KRD. Następnie musi założyć swój panel klienta. Założenie takiego konta to kwestia kilku minut. Trzeba podać wszystkie swoje najważniejsze dane znajdujące się na dowodzie osobistym. Podczas procesu rejestracji konsument musi podać podstawowe dane osobowe. Oczywiście, wszystkie informacje będą odpowiednio zabezpieczone. Konieczne będzie podanie: imienia i nazwiska, numeru PESEL, adresu e-mail, numeru telefonu komórkowego, oraz hasła zabezpieczającego, dzięki któremu będziemy mogli logować się na konto klienta. Po założeniu konta na podany adres e-mail przyjdzie potwierdzenie, w które należy wejść i je kliknąć. Wtedy będzie można z powodzeniem zalogować się wreszcie na swoim koncie i wykonać przelew weryfikacyjny. Firma poprosi nas dodatkowo o wykonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 zł. Dzięki temu będzie można wreszcie sprawdzić swoje dane osobowe, czy widnieją one w KRD, czy też ich tam nie ma. Taka wiedza na pewno przyda się pożyczkobiorcom np. przy ustalaniu kwoty pożyczki w banku.
Raz na 6 miesięcy możesz nie tylko sprawdzić swój PESEL, ale również pobrać informacje dotyczące tego, kogo w KRD interesowały informacje na Twój temat. Istnieje także opcja korzystania z Krajowego Rejestru Dłużników bez ograniczeń, jeśli chcesz mieć do niej dostęp, to musisz dokonać jednorazowej opłaty w wysokości 6,90 zł.