Kiedy warto kupić ubezpieczenie do kredytu?

Nie ulega wątpliwości, że problemy finansowe to temat, o którym słychać naprawdę często. Niemniej jednak cały czas jest to temat, który budzi pewne wątpliwości. Weźmy sobie za przykład kupno ubezpieczenia do kredytu – czy kupno ubezpieczenia do kredytu jest dobrym rozwiązaniem? Można pokusić się o stwierdzenie, wedle którego jest to pytanie, na które mogą pojawić się różne odpowiedzi.

Niemniej jednak opinie to jedno, a rzeczywistość to drugie i co najważniejsze, to rzeczywistość jest najważniejsza.

Ubezpieczenie do kredytu podnosi koszty

Aczkolwiek zacznijmy od tego, jak wygląda podejście kredytobiorców – jeśli człowiek z czegoś rezygnuje, coś musiało to spowodować (przynajmniej w teorii). Oczywiście ludzie są różni i co za tym idzie, to samo można powiedzieć o podejściu, ale jedno wydaje się pewne – chęć oszczędności.
Jakby nie patrzeć, problemy finansowe niejako wymuszają zastanawianie się nad oszczędzaniem, a to może skutkować wieloma nieprzemyślanymi decyzjami (w końcu nie zawsze można oszczędzać).

Warto też zadać sobie pytanie, czy wiem, co to jest ubezpieczenie kredytu? Pewnie nie wszyscy się z tym zgodzą, ale ludzie nie zawsze wiedzą, czego należy się spodziewać. Przechodząc od razu do sedna – ubezpieczenie kredytu to takie poczucie bezpieczeństwa (dotyczy to pożyczkobiorców, jak i pożyczkodawców).
Jeśli chodzi o szczegóły, wystąpienie konkretnego zdarzenia, powoduje, że ubezpieczyciel jest zmuszony do spłaty długu.

Kiedy warto je kupić?

Niewykluczone, że pojawiło się pytanie, kiedy kupno ubezpieczenia jest dobrym rozwiązaniem? Na dobrą sprawę trudno coś powiedzieć, ubezpieczenie to po prostu zminimalizowanie ryzyka (co zresztą już zostało powiedziane).
Można powiedzieć, że przyszłość weryfikuje, czy ubezpieczenie kredytu miało jakikolwiek sens.

Zresztą warto może spojrzeć na inne ubezpieczenia – kiedy ubezpieczamy dom, samochód albo naszych bliskich? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie powinna wiele wyjaśnić.
Rzecz jasna trzeba jednak pamiętać o tym, że najważniejsze są szczegóły. Jeśli interesuje Cię popularność, najczęściej spotykane rodzaje ubezpieczeń to ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa i ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.

Czy jest szansa na rezygnację z wykupionego ubezpieczenia?

Przyjmijmy założenie, że doszło do zakupu ubezpieczenia, ale po czasie pojawiła się chęć rezygnacji – czy w przypadku rezygnacji mogą pojawić się jakieś problemy? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że należy wyróżnić następujące sytuacje:

  • Składka ubezpieczeniowa wliczona jest w miesięczną ratę,
  • Ubezpieczenie zostało opłacone z góry,
  • Doszło do wcześniejszej spłaty kredytu.

W pierwszej sytuacji nie ma żadnych problemów. Co do sytuacji numer dwa, jest trochę inaczej – dokładnie rzecz ujmując, jedyne wyjście to ubieganie się o zwrot ubezpieczenia. Musisz też pamiętać o tym, że zwrot obejmuje niewykorzystaną ochronę ubezpieczeniową (nie jest to coś, co powinno zaskakiwać, ale przypomnienie nigdy nie zaszkodzi).
Odnośnie do wcześniejszej spłaty kredytu, wystarczy zapoznać się z treścią artykułu 813 Kodeksu Cywilnego.