Jak wziąć kredyt bez BIK? Jakie są wady i zalety?

Pożyczki i kredyty dla zadłużonych to często jedyny dostępny sposób na pozyskanie finansowania, nawet w sytuacjach, gdy pomocy odmawiają nam banki. Jest to alternatywa, jaką dają firmy pożyczkowe, które oferują kredyt bez BIK – sprawdźmy jak go zaciągnąć i czy jest to dobre rozwiązanie.

Czym jest kredyt bez BIK i jak z niego skorzystać?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, a więc baza, do której trafiają wszystkie osoby, które choć raz w życiu zaciągnęły kredyt bankowy. Dane są zapisywane i udostępniane instytucjom finansowym, a w przypadku problemów ze spłaceniem zobowiązania, kredytobiorca buduje negatywną historią kredytową. W takim przypadku ponowne skorzystanie z finansowania może być utrudnione, ponieważ banki w zdecydowanej większości sprawdzają historię kredytową.

Kredyt bez BIK jest więc takim produktem finansowym, który jest rzadko oferowany przez banki – chyba, że mowa o kredytach, które niekoniecznie muszą okazać się korzystne dla kredytobiorcy. Alternatywą mogą być natomiast pożyczki udzielane przez wiele firm, w przypadku których pozytywna historia kredytowa nie jest konieczna. Nazywane często „chwilówkami”, mogą zostać zaciągnięte bardzo szybko – np. za pomocą formularza internetowego.

Do skorzystania z oferty wystarczą zwykle dowód osobisty i numer rachunku bankowego, a w niektórych przypadkach dokument potwierdzający wypłacalność (np. umowa o pracę). Czy jednak takie rozwiązanie jego opłacalne?

Kredyt bez BIK – zalety i wady

Kredyt bez BIK, oferowany przez firmę pożyczkową, to rozwiązanie dostępne niemal dla wszystkich, stąd jego ogromna popularność. Podstawową zaletą jest szybkość pozyskania finansowania, a także minimum formalności.

Nie bez przyczyny wiele firm pożyczkowych zachęca do zaciągnięcia pożyczki „w 5 minut” – weryfikacja jest bardzo szybka, a pieniądze mogą trafić na Twoje konto jeszcze tego samego dnia. Warto również zwrócić uwagę na łatwość spłaty zobowiązania – w większości przypadków może być to dokonywane za pośrednictwem Internetu.

Niestety, oprócz niewątpliwych zalet, rozwiązanie to ma również kilka wad, dlatego skorzystanie z niego powinno być bardzo dobrze przemyślane. Do najważniejszych wad kredytów bez BIK zaliczamy:

  • bardzo wysokie oprocentowanie, w wyniku czego oddajemy nawet kilkakrotnie więcej, niż pożyczyliśmy,
  • niewielkie kwoty, jakie można pożyczyć – zwykle do kilku tysięcy złotych,
  • krótki czas spłaty, maksymalnie 5 miesięcy.

Co więcej – produkt ten zwiększa ryzyko wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia, dlatego zanim z niego skorzystamy, należy dokładnie przeanalizować potrzeby oraz możliwości, związane ze spłatą. W ten sposób unikniesz kłopotów w przyszłości.