Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Zakup własnego mieszkania jest poważną decyzją. Zazwyczaj mieszkanie jest kupowane na kredyt. I to kredyt wieloletni. Po upływie 20-30 lat spłata kredytu się kończy, a klienci mogą odetchnąć z ulgą. Zanim jednak nadejdzie ten miły moment, warto wybrać kredyt mieszkaniowy, który będzie można spłacić w miarę łatwo i nie męczyć się z jego spłatą.
 

Konieczne jest dokładne rozeznanie, rozmowy z bankami oraz wybór najlepszego kredytu hipotecznego. Można zawierzyć firmie pośredniczącej lub poprosić o pomoc doradcę banku, lepiej jednak samodzielnie wybrać dogodny kredyt hipoteczny, negocjować kwotę z bankiem i nie płacić prowizji pośrednikowi.

Jaki kredyt będzie najlepszy?

Na szczęście czasy się zmieniły i banki już nie udzielają kredytów we franku, euro czy dolarach. Obecnie oferowane są wyłącznie kredyty w złotówkach. W walutach obcych dostaje się kredyt jedynie wtedy, gdy dana osoba pracuje za granicą i zarabia w obcej walucie. Innej opcji obecnie już nie ma. Można wybrać kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, od developera. Można zaciągnąć kredyt budowlano-hipoteczny na budowę własnego małego domu. 

Należy zwrócić uwagę na oprocentowanie

Im niższe oprocentowanie kredytu, tym lepiej dla danej osoby. Ważne są także dodatkowe opłaty, czyli prowizja, ubezpieczenie, opłata za wycenę nieruchomości. Młode osoby łatwiej mogą dostać kredyt, banki równie chętnie udzielają kredytu małżeństwom. Osoby samotne kredyt dostaną, ale raczej na krócej i na nieco gorszych warunkach. To jest typowe, tak postępują banki. Osoba samotna może stracić pracę i utracić źródła finansowania, a to już jest zagrożenie, że kredyt nie będzie spłacany. Dobrze jest wliczyć w kredyt koszt prowizji oraz ubezpieczenia. Wówczas klient nie będzie narażony na nieprzyjemne niespodzianki, na które zupełnie go nie stać. Dlatego warto na bieżąco śledzić ranking kredytów hipotecznych, pomoże to w podjęciu decyzji.

Podsumowując, zawsze należy dokładnie policzyć koszt zakupu mieszkania, jego wykończenia w przypadku mieszkań zakupionych u developera, prowizji, opłat, aktu notarialnego. Oczywiście umeblowanie mieszkania jest kosztem danej osoby, na to trzeba mieć środki własne albo meblować się powoli, stopniowo. Na pewno warto kalkulować wszystko i w razie potrzeby nie brnąć w kolejne kredyty, lecz na przykład pożyczyć pieniądze od rodziny, bez dodatkowych opłat, czyli prowizji i oprocentowania. Należy pamiętać, że w razie opóźnienia ze spłata kredytu rosną odsetki od takiego zobowiązania. Należy zatem spłacać kredyt terminowo, bez zwłoki i solidnie. To na pewno się opłaci. Jeśli nagle poprawi się nasza sytuacja finansowa i zechcemy wcześniej spłacić kredyt hipoteczny, to może dotknąć nas prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu. Przeważnie jest ona naliczana w pierwszych pięciu latach spłacania kredytu. Nie ma tutaj jednak reguł. 

Jaki kredyt jest najlepszy?

Każda osoba ma inne potrzeby – jedna woli niższą prowizję, druga tańsze ubezpieczenie, a trzecia doceni brak opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Każdy ma inne potrzeby i nie ma jednego, najlepszego kredytu dla każdego.