Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? Sprawdź porady od Homelook.pl

W obecnych czasach ciężko znaleźć gospodarstwo domowe, które w swojej historii nie posiadało kredytu. Wśród nich wciąż najpopularniejsze są kredyty hipoteczne. Jest to długoterminowy rodzaj kredytu, który pozwala na bezpieczny zakup domu czy mieszkania bez uszczerbku domowego budżetu przeznaczonego na bieżące wydatki. Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny i czym wyróżnia się na rynku innych kredytów? Czy i kiedy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać przy wyborze banku, w którym go zaciągniemy?

Czym jest kredyt hipoteczny i w jakim celu sięgają po niego klienci?

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym kredytem udzielanym przez bank. W odróżnieniu od innych kredytów, jego zabezpieczenie stanowi hipoteka, czyli nieruchomość, którą bank może zająć w przypadku braku spłaty kredytu. Zagrożenie to kończy się wraz ze spłatą całkowitej kwoty kredytu przez wierzyciela. Najczęściej kredyty hipoteczne są zaciągane przez pary czy młode małżeństwa, które chcą rozpocząć wspólne życie we własnych czterech ścianach. Jest to zwykle kredyt, który spłaca się przez wiele lat, jednak w naszym kraju to wciąż najwygodniejsza i najbezpieczniejsza forma kredytu na nowy dom lub mieszkanie.

Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze kredytów hipotecznych?

Zwykle umowy zawierane z bankiem i wykonywane przez niego operacje dotyczą bardzo poważnych spraw, szczególnie jeśli związane są z nimi naprawdę duże kwoty. Dlatego przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto nie tylko dokładnie ją przeczytać, ale też sprawdzi, czy zawarte w niej artykuły są dla nas korzystne oraz czy jest to możliwie najlepsza opcja na rynku. Być może konkurencyjny bank zaproponuje nam korzystniejszą ofertę – zawsze trzeba mieć to na uwadze i najlepiej poszukać porównań kredytów w internecie. Na wielu stronach znajdziesz też dokładne informacje o tym, czym powinien charakteryzować się korzystny kredyt hipoteczny. Takie i wiele innych porad znajdziesz w fachowych poradnikach na portalu Homelook.pl

“To czy jakiej wysokości otrzymamy kredyt, jakie będziemy mieli koszty oraz czy w ogóle go dostaniemy, jest zależne od naszej zdolności kredytowej. To na jej podstawie bank szacuje czy kredytobiorca nie będzie miał problemów ze spłaceniem oraz, czy jest konsekwentny.” – jak możemy przeczytać w artykule https://homelook.pl/kredyt-hipoteczny-na-mieszkanie/ 

Jak zdolność kredytowa wpływa na możliwość uzyskania i wysokość kredytu hipotecznego?

Zdolność kredytowa to cecha, którą na podstawie wielu czynników określa bank. Mówi ona o tym, czy dany potencjalny kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać raty kredytu i nie zerwie umowy z bankiem przedwcześnie. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników, takich jak dochód netto, forma zatrudnienia, historia kredytowa, wiek, wysokość stałych wydatków czy liczba osób w gospodarstwie domowym. Wstępną ocenę swojej zdolności kredytowej można też uzyskać w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). To dobry krok przed rozpoczęciem szukania kredytu – dzięki ocenie zdolności kredytowej dowiesz się, co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie korzystnego kredytu hipotecznego. Koszt pojedynczego raportu BIK to 39 zł.

Podsumowanie

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, która może mieć duży wpływ na życie przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kolejnych lat. Dlatego tak ważne jest, by bardzo dokładnie zapoznać się z tematem i wszystkimi ofertami kredytów hipotecznych, jakie są obecnie dostępne na rynku. Takie działanie pozwoli Ci uchronić się przed potencjalnym oszustwem lub podpisaniem niekorzystnej umowy. Nie staraj się znaleźć kredytu od razu – odnalezienie najkorzystniejszej oferty może chwilę potrwać, ale dzięki temu będziesz mieć pewność, ze decyzja na pewno była słuszna. Jeśli dopiero myślisz o szukaniu własnego mieszkania, przed rozpoczęciem poszukiwań kredytu sprawdź swoją zdolność kredytową i to, co możesz zrobić, by jeszcze ją poprawić.