Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Zasadniczo dowód to coś, czego powinniśmy pilnie strzec i nigdy nie pozwolić mu wpaść w niepowołane ręce. Nie zawsze jest to jednak możliwe – czasami po prostu go zgubimy, wypadnie nam portfel, zostanie nam skradziony przez kieszonkowca. W takiej sytuacji musimy reagować natychmiastowo.

Utrata dowodu osobistego — przez zagubienie lub wskutek kradzieży — to potencjalnie duże niebezpieczeństwo. Dane osobowe, które wpadną w niepowołane ręce mogą być użyte m.in. do bezprawnego zaciągnięcia pożyczki np. poprzez oferty pozabankowe dostępne w internecie.

Najprościej w sytuacji zgubienia dowodu osobistego, będzie go zastrzec, aby tego dokonać musimy udać się do jednostki policji. Zostaniemy tam dokładnie poinstruowani i przekierowani do innej, właściwiej instytucji. Alternatywnie możemy zastrzec nasz dowód osobisty w banku, z którego usług korzystamy – nie wszystkie banki oferują jednak taką możliwość. Ostatnim wariantem, jest skorzystanie z usługi zastrzegania dokumentów poprzez BIK – Biuro Informacji Kredytowej, ale ta usługa działa tylko i wyłącznie, jeśli posiadamy tam konto.

Zasady bezpieczeństwa

Dowodem osobistym załatwimy większość spraw. Za jego pomocą zameldujemy się w hotelu, wypożyczymy rowerek wodny podczas wakacji, a nawet weźmiemy pożyczkę. Warto, więc chronić ten dokument na wszystkie znane sposoby, poniżej przedstawiam kilka propozycji.

  • Pilnuj swojego dowodu osobistego – nigdy nie zostawiaj go pod zastaw w wypożyczalni sprzętu ani nie udostępniaj do kserowania w punktach usługowych;
  • Natychmiast reaguj w przypadku utraty dokumentu tożsamości – od razu zastrzeż go w swoim banku i zgłoś sprawę na Policji. Informacja o utracie dokumentu zgłoszona w jednym banku trafi do ogólnopolskiego Systemu Dokumenty Zastrzeżone, a więc także do wszystkich pozostałych uczestników systemu;
  • Nigdy nie przesyłaj skanu swojego dokumentu przez Internet firmom, których nie znasz;
  • Nie wypełniaj formularzy internetowych danymi z dowodu osobistego, jeśli nie jest to konieczne. O takie dane może poprosić jedynie bank, instytucja finansowa lub urząd;
  • Skorzystaj z usługi Alerty BIK – usługa nie jest droga, a dzięki niej otrzymasz SMS-a za każdym razem, gdy informacja o złożeniu wniosku o kredyt na Twoje nazwisko trafi do BIK.

W przypadku, gdy w najbliższym czasie nie zamierzasz korzystać z kredytu lub pożyczki, możesz włączyć w BIK tzw. zastrzeżenie kredytowe. Wówczas każda instytucja, która zwróci się do BIK w celu weryfikacji Twojej zdolności kredytowej przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt, będzie wiedziała, że nie życzysz sobie kredytu i odstąpi od finansowania.

Gdzie mogę sprawdzić wzięte na mnie kredyty

Dobrym sposobem zabezpieczenia się przed tym popularnym i niezwykle niebezpiecznym procederem będzie założenie konta użytkownika na wyżej wspomnianym BIK. Pod tym trzyliterowym skrótem kryje się Biuro Informacji Kredytowej. Popularna instytucja związana np. z udzielaniem informacji o spłacie zobowiązań bankom i pożyczkodawcom. Dostęp do niej mają jednak nie tylko instytucje, ale i osoby prywatne.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją, do której trafiają informacje na temat niemal każdego kredytu bądź pożyczki zaciągniętych w Polsce. Z BIK-iem współpracują wszystkie banki, a także coraz większa liczba firm pożyczkowych. Właśnie dlatego, jeśli chcesz sprawdzić, czy ktoś nie wziął kredytu na Twoje nazwisko, w pierwszej kolejności powinieneś skorzystać z usług BIK.

Warto zaznajomić się z działaniem tej witryny. Jest ona bardzo przydatna np. w sprawdzeniu, czy ktoś wziął na mnie chwilówkę. Wspomniana rejestracja konta daje możliwość korzystania z niego nieograniczenie. Wartościową funkcjonalnością jest także pobieranie comiesięcznych raportów BIK.