Jak płacić kartą?

Posiadanie karty płatniczej w portfelu to w dzisiejszych czasach nic nowego. Z kart bankomatowych korzystają najczęściej osoby, które posiadają rachunek bankowy. Dzięki takiej karcie nie musimy nosić ze sobą większej ilości gotówki w portfelu, ponieważ coraz więcej sklepów tradycyjnych, jak i w internecie daje możliwość płacenia za zakupy kartą.

Karty płatnicze również dzięki nowej technologii zbliżeniowej płatności do 50 zł nie musimy podawać nawet autoryzacyjnego kodu PIN. W przypadku, jeśli kwota do zapłacenia jest powyżej 50 zł to wtedy należy podać kod PIN.  Najczęściej tą metodą zapłacimy za zakupy wszędzie tam, gdzie obsługiwane są płatności bezgotówkowe. Kartą zbliżeniowo zapłacimy w sklepie z kanapkami, bary kawowe, sklepy spożywcze i odzieżowe, supermarkety, kioski z prasą i biletomaty. Zakupy w tych miejscach są teraz jeszcze wygodniejsze i szybsze.

Na drzwiach sklepów lub przy kasie znajdziesz informacje, które karty są obsługiwane przez terminal w danym sklepie. Czasem zdarza się, że obsługiwane są jedynie karty kredytowe a płatnicze nie, ale to wyjątkowa sytuacja. W przypadku transakcji internetowych, o możliwości uregulowania należności kartą, poinformuje użytkownika logo karty.

Bezpieczne korzystanie z karty?

Osoby dokonujące transakcji za pomocą karty najczęściej zwracają szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Płacą kartą w internecie należy zwrócić uwagę na:

 • Dokonując płatności kartą online, upewnij się, że proces przebiega za pośrednictwem połączenia szyfrowanego (adres strony zaczyna się od https:// zamiast http://, oraz posiada symbol zielonej kłódki).
 • Ustal maksymalny limit na transakcje internetowe;
 • Dodatkowa usługa 3D – dodatkowe zabezpieczenie transakcji w postaci wymogu podania kodu autoryzacyjnego (przysyłanego SMS-em na numer klienta);
 • Nie udostępniaj swojej karty osobom postronnym;
 • Pamiętaj nigdy nie podaj kodu PIN przy transakcjach internetowych;
 • Staraj się nie przeprowadzać transakcji w kafejkach internetowych oraz miejscach z darmowym dostępem do sieci.

Natomiast płacąc kartą w sklepach szczególną uwagę zwróć na:

 • Nigdy nie pozwalaj, aby sprzedawca oddalał się gdzieś z Twoją kartą (nie trać jej z oczu);
 • Zanim zatwierdzisz transakcję kodem PIN (lub podpisem), sprawdź kwotę rachunku na wydruku lub ekranie terminala;
 • Pamiętaj zawsze zabieraj wydruk, potwierdzający płatność kartą za zakupy;
 • Za nieudaną transakcje sprzedawca ma obowiązek wystawić potwierdzenie anulowania transakcji. Jest ono podstawą w trakcie ewentualnego procesu reklamacyjnego.

Płatności kartą w Internecie

Karta płatnicza wielu ludziom codziennie towarzyszy podczas zakupów. Niezależnie od tego, gdzie jesteś i co zamierzasz kupić, gwarantuje bezpieczne i łatwe płatności. Niektóre rzeczy, takie jak ubrania, książki czy bilety lotnicze często kupuje się w internecie, dlatego dzięki nowym technologiom możemy kartą zapłacić przez internet. W tym celu będziemy mogli użyć 4 rodzajów kart:

 • Klasyczna karty debetowa – używany do wypłat z bankomatu czy płatności za zakupy w sklepie;
 • karta kredytowa;

W dzisiejszych czasach płacenie kartą przez internet to łatwość i szybkość realizacji transakcji. Często jest to również jedyna opcja, dzięki której przelew może znaleźć się szybko na koncie odbiorcy.

Wśród rozmaitych sposobów płatności na szczególną uwagę zasługują transakcje za pośrednictwem kart płatniczych. Procedura jest niezwykle prosta i nie wymaga od nas wykonania zbyt wielu czynności. Finalizując transakcję, czyli potwierdzając zamówienie wystarczy wybrać kartę oraz należy wybrać metodę płatności. System odsyła nas do specjalnego formularza, gdzie musimy uzupełnić dane karty.

Wystarczy tylko w odpowiednich polach wpisać: 16-cyfrowy numer karty, datę ważności kart oraz kod CVV2 z rewersu karty. Numer ten znajduje się na odwrotnej stronie karty, w pobliżu paska podpisu. Składa się zaledwie z trzech cyfr. Naszym kolejnym i zarazem ostatnim krokiem jest zatwierdzenie transakcji. Teraz musimy zaczekać na odpowiedź ze strony centrum rozliczeniowego. Po sprawdzeniu autentyczności i ważności karty oraz poprawności wpisanych danych agent rozliczeniowy dokonuje autoryzacji karty. Następnie bank obciąża naszą kartę na określoną w transakcji kwotę. Pieniądze za pośrednictwem centrum rozliczeniowego przekazywane są do odbiorcy. Proces ten jest błyskawiczny i całkowicie bezpieczny.