Jak małe firmy w Polsce pozyskują środki finansowe?

Prowadzenie działalności gospodarczej to temat, o którym powiedziano już naprawdę dużo. Niemniej warto zauważyć, że przede wszystkim mówi się o wielkich przedsiębiorstwach. Niektórzy mogą powiedzieć, że wielkie przedsiębiorstwa są najważniejsze, ale takie stawianie sprawy nie jest odpowiednie. Owszem, wielkie przedsiębiorstwa dużo mogą, ale na rynku nie brakuje również małych firm.

Można też powiedzieć, że najważniejsze jest to, co nasze (bez względu na to, czy jest to osiedlowy sklep, czy cokolwiek innego).

Warto też mieć na uwadze, że problemy niewielkich firm to coś, o czym raczej często się nie słyszy.
Rzecz jasna nie znaczy to, że tych problemów nie ma. Na dobrą sprawę jest wprost przeciwnie, a nie wszyscy decydują się na zakończenie działalności.

Mała firma a pozyskiwanie środków finansowych

Załóżmy, że odpowiadasz za prowadzenie jakiejś działalności. Co więcej, sytuacja finansowa nie jest najlepsza i w związku z tym potrzebujesz pieniędzy – co robić? Na pewno są różne możliwości. Zresztą najlepiej od razu odnieść się do przykładu. Zacznijmy może od pożyczek pozabankowych – czy pożyczki dla firm są warte zainteresowania?
Najlepszą odpowiedzią jest dokładne określenie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Jeżeli pożyczka rozwiąże problemy firmy, najwyższa pora rozejrzeć się za najciekawszymi ofertami.

Oczywiście pożyczka to niejedyne rozwiązanie. Jeżeli pożyczka nie jest dobrym pomysłem, może czas skorzystać z leasingu? Dla niezorientowanych – leasing to umowa pomiędzy dwoma podmiotami, w której jedna ze stron umowy przekazuje drugiej prawo do korzystania z czegoś. Wszystko odbywa się w zamian za raty leasingowe.

Jeśli chodzi o szczegóły, finansowanie przedsiębiorstwa z wykorzystaniem leasingu opisane jest w Kodeksie Cywilnym (art. 7091 – 70918).

Warto też wspomnieć o faktoringu, czyli rozwiązaniu, które w ostatnim czasie zaczyna stawać się popularne (choć należy przyznać, że faktoring dostępny jest od kilkunastu lat). Gdyby nie wszyscy wiedzieli, czym jest faktoring – chodzi o wykup nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw. Za wykup odpowiada faktor, czyli podmiot świadczący usługę faktoringu.
Na koniec najważniejsze – przedsiębiorstwo szybciej otrzymuje środki finansowe, które wynikają z zawartej transakcji. Jest to związane, z tym że faktor przekazuje pewien procent wierzytelności.

Różne drogi prowadzą do pozyskiwania środków finansowych

Jak widzisz, pozyskiwanie środków finansowych może odbywać się w różny sposób. Co do konkretnego wyboru, trudno coś powiedzieć, ponieważ każda sytuacja jest na swój sposób wyjątkowa. Ponadto musisz pamiętać o tym, że pozyskiwanie środków finansowych jest bardzo ważne, ale to nie wszystko, na czym należy się skupiać.
Prowadzenie własnej działalności można porównać do gry w szachy – myślenie o przyszłości nie powinno sprowadzać się do następnego kroku.

Zresztą wystarczy zadać sobie jedno pytanie, po czym poznaje się dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo? Różnie można odpowiedzieć, ale opinie powinny sprowadzać się do jednego – przedsiębiorstwa, które na siebie zarabia.