Fintech

Można pokusić się o stwierdzenie, wedle którego świat finansów nieustannie czymś nas zaskakuje (i co za tym idzie, nie wszyscy muszą nadążać za rzeczywistością). Niemniej tematem nie będą zmiany (przynajmniej nie bezpośrednio). Mówiąc wprost — skupimy się na możliwościach, które gwarantuje fintech.

Co to jest fintech?

Zanim o możliwościach, czas odpowiedzieć na pytanie, czym jest fintech?

Fintech to określenie, z którym można zetknąć się przy okazji innowacji technologicznych lub finansowych. Co ciekawe, to samo określenie może zostać użyte również w innym kontekście. Przechodząc od razu do sedna — należy przez to rozumieć pewne firmy, domyślasz się, o jakich firmach mowa?
Nietrudno się domyślić, że chodzi o firmy oferujące innowacyjne rozwiązania. Warto jeszcze dodać, że oferowane rozwiązania dotyczą instrumentów finansowych i usług.

Przyda się też nawiązanie do obszaru działalności. Tak się składa, że wspomniane firmy najczęściej działają przez internet. Co więcej, chodzi o działalności, które tworzą szczególną kategorię parabanków.

Czy fintech jest bezpieczny?

Niektórzy mogą zadać pytanie, czy fintech jest bezpieczny? Co by nie mówić, jest to pytanie, które mogą zadawać różne osoby (potencjalni inwestorzy, zwykli użytkownicy czy osoby, które dopiero zamierzają działać w branży).

Ktoś może powiedzieć, że nie ma się nad czym zastanawiać, ponieważ nowoczesne technologie to spore ułatwienie. Na pewno jest to stwierdzenie, z którym częściowo należy się zgodzić — rzecz jasna mowa o ułatwieniu życia (nie ma nawet nad czym dyskutować).
Trzeba jednak pamiętać również o tym, że nowoczesne technologie ułatwiają popełnianie przestępstw.

Nawiązywanie do zagrożeń może wydawać się trudne i tak samo można powiedzieć o rozumieniu branży. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto zwrócić uwagę na opinię Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że do sektora fintech trzeba zaliczyć choćby banki, instytucje płatnicze, firmy inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń i podmioty rozpoczynające swoją działalność.

Jeśli przyjmiemy założenie, że Komisja Nadzoru Finansowego ma rację, temat bezpieczeństwa nie powinien nieść za sobą większych niejasności. Weźmy sobie za przykład choćby banki, w przypadku banków raczej wszystko jest mniej więcej jasne (a w każdym razie można odnieść takie wrażenie).

Co wydarzy się w przyszłości?

Zastanawiasz się nad tym, czego należy spodziewać się w przyszłości? Przyszłość to zawsze jest mniejsza lub większa niewiadoma, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Niemniej można mieć pewne przypuszczenia, czy wręcz nawet trzeba mieć (zawsze warto myśleć o tym, co będzie).

Wszyscy mają prawo do własnych opinii, ale jeśli fintech będzie umacniać swoją pozycję, to nie powinno to w żaden sposób zaskakiwać. Zresztą wystarczy skupić się na ostatnich latach — ostatnie lata to efektowny marsz przez rynki Azji, Europy i Stanów Zjednoczonych.
Oczywiście sytuacja może ulec znaczącej zmianie, ale nie jest to zbyt prawdopodobne — w końcu rozwój branży (a tym bardziej dynamiczny rozwój) to nigdy nie jest kwestia przypadku.