ERIF – czym jest i jak działa?

Branie szybkich pożyczek przez internet jest dzisiaj bardzo proste. Dlatego nie wszyscy zastanawiają się nad konsekwencjami, jakie może spowodować zaciąganie kolejnych zobowiązań. Łatwo jest podpisać umowę pożyczki, ale tak samo łatwo można wpaść w spiralę zadłużenia. Z tego względu powinniśmy trzymać rękę na pulsie i raz na jakiś czas prześledzić informacje, które zebrał na nasz temat system ERIF. Dzięki temu zyskamy pewność się, że:

  • Nasza wiarygodność finansowa przedstawia się bez zarzutu, dlatego budujemy swój pozytywny wizerunek;
  • Możemy bez żadnych przeciwwskazań zdecydować się na złożenie wniosku o pożyczkę pozabankową;
  • Wierzyciele, u których spłaciliśmy zaległe długi, pamiętali o usunięciu wpisu z rejestru.

Warto korzystać z możliwości, jakie daje ERIF i na bieżąco kontrolować, jakie informacje na nasz temat zostały zgromadzone w rejestrze.

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej definicji – czym jest BIG? Biuro informacji gospodarczej to miejsce, w którym możemy zweryfikować przyszłych lub obecnych klientów, kontrahentów pod względem ich wiarygodności płatniczej.

ERIF BIG S.A. to biuro informacji gospodarczej, jedna z kilku podobnych instytucji działających w Polsce. Prościej mówiąc ERIF przyjmuje, przechowuje oraz ujawnia dane o dłużnikach i płatnikach, którzy nie przekraczają terminów regulowania płatności.

ERIF kieruje swoją ofertę zarówno do konsumentów, jak i też firm z sektora MŚP, dużych przedsiębiorstw, a także instytucji i samorządów. Działalność ERIF wpływa na znaczące zwiększenie bezpieczeństwa zawieranych transakcji finansowych. Premiuje również wiarygodność płatniczą klientów, którzy korzystają z oferty instytucji bankowych i pozabankowych. Tym samym ułatwiają im starania o wsparcie budżetu,

Co można sprawdzić w ERIF?

W rejestrze ERIF BIG znajdują się dane o zadłużeniach pochodzących z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Należą do nich m.in.:

  • Zobowiązania telekomunikacyjne, bankowe, finansowe, multimedialne czy pochodzące z sektora budżetowego.

Baza ta odznacza się stosowaniem informacji dotyczących dłużników zalegających ze zobowiązaniami w spółkach z Grupy Kapitałowej KRUK oraz wpisywaniem danych pozytywnych.

Jeśli chcesz sprawdzić siebie w ERIF BIG S.A., to konieczne będzie założenie i aktywacja konta w serwisie infoKonsument.pl. Następnie zaloguj się na swój profil i wejdź w zakładkę Sprawdzanie. Wówczas możesz pobrać trzy typy raportów: raport o sobie, raport o dokumencie (np. jeśli chcesz się dowiedzieć czy nikt nie posłużył się Twoimi danymi) oraz raport z Rejestru Zapytań.