Doradca finansowy

Doradztwo finansowe to w dzisiejszych czasach słowo, które określa bardzo różnych usług i firm.  Obecnie zawód doradztwa finansowego w teorii i w wielu potwierdzonych w praktyce przypadkach jest bardzo pożyteczny.

Z doradztwa finansowego zazwyczaj korzystają osoby, które nie mają czasu na zagłębianie się w często skomplikowanie przedstawione oferty instytucji finansowych. Doradca finansowy przedstawia najważniejsze informacje dotyczące ofert banków lub instytucji pożyczkowych. Jak i również wykazuje korzystne i niekorzystne warunki pożyczki. Oprócz tego dostosowuje ofertę do naszych ściśle określonych potrzeb.

Kim jest doradca finansowy?

Według dyrektywy Unii Europejskiej na temat pośrednictwa finansowego, doradca finansowy to swego rodzaju pośrednik pomiędzy klientem, chcącym uzyskać kredyt, a bankiem, który udzieli go pod pewnymi warunkami. Profesjonalny doradca finansowy najczęściej znajduje swoje miejsce pracy w biurze doradztwa finansowego, w banku. Jak i również pracuje na własnym rozrachunku prowadząc działalność gospodarczą.

Ten coraz bardziej popularny zawód jako doradca finansowy to osoba, która pomaga klientom zrealizować cele finansowe. Takie jak kredyt, pożyczkę, ubezpieczenie na życie, fundusz inwestycyjny i emerytalny. Pracownik na tym stanowisku odpowiada, m.in. za:

  • Opracowywanie pakietów rozwiązań finansowych odpowiadających indywidualnym potrzebom klienta;
  • Rozpoznawanie potrzeb klienta i pełne doradztwo dotyczące wyboru odpowiedniego rozwiązania;
  • Przekazywanie klientowi wiedzy w zakresie usług finansowych;
  • Podnoszenie świadomości klienta, jako konsumenta korzystającego z ofert funduszy inwestycyjnych, banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz innych instytucji finansowych;
  • Poza tym osoba ta odpowiada za budowanie i utrzymywanie długofalowych, pozytywnych relacji z klientami.

Czy warto korzystać z usług doradców finansowych?

Zakup mieszkania, budowa domu, remont posiadanej nieruchomości to przedsięwzięcia, które wymagają wysokich nakładów finansowych. Często do realizacji tych planów potrzebujemy dodatkowych środków. Naturalnym sposobem ich pozyskania jest kredyt hipoteczny.

Wiele rzeczy w swoim życiu załatwiamy sami. W tej jednak sprawie nasza decyzja będzie miała dla nas istotne konsekwencje finansowe, ponieważ nie łatwo jest znaleźć ofertę kredytu hipotetycznego dopasowanego do naszych potrzeb. W tym przypadku warto skorzystać z usług doradców finansowych, który może pomóc w dotarciu do tej jednej optymalnej oferty kredytowej. Doradca finansowy przedstawia produkty kilku banków dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Pomoże on również ocenić naszą zdolność kredytową, tak aby dostosować ją do najkorzystniejszych ofert banków, w których możemy otrzymać kredyt. Ponadto, doradca finansowy nie tylko pomoże nam wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową, ale także służy pomocą na późniejszych etapach spłaty pożyczki, np. pomagając zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat.

Doradca finansowy pomoże również oszczędzić czas, który straciłbyś na szukanie i porównywanie ofert różnych banków, parabanków czy ubezpieczycieli. W ciągu jednej rozmowy poznasz różne propozycje interesującej Cię usługi. Uzyskasz pewne i fachowe wyjaśnienie wszystkich nurtujących Cię kwestii, przez co nie będziesz musiał przeszukiwać Internetu czy podręczników do ekonomii. Profesjonalista od razu odrzuci też niebezpieczne oferty, które mogą okazać się oszustwem.